Ухвала суду № 58226151, 10.06.2016, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
235/3832/16-к
Номер документу
58226151
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №235/3832/16-к

Провадження № 1-кс/235/474/16

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2016 р. Слідчий суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва І.В., за участю Секретаря Кузьменко В.В.

прокурора Красноармійської місцевої прокуратури Лейко Н.Л.

розглянувши клопотання слідчого СВ Красноармійського ВП ГУ НП Донецькій області старшого лейтенанта поліції Щербініна О.М.про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) за матеріалами кримінального провадження за № 4201505067000024 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.11.2015 р., за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, погодженого з прокурором,

Клопотання надійшло 10 червня 2016 р.

Клопотання від учасників процесуальної дії про фіксування процесуальної дії не надійшло , відповідно до ст.. 107 КПК України слідчим суддею прийнято рішення про проведення процесуальної дії без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів.

Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження , у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Красноармійського ВП ГУ НП в Донецькій області старший лейтенант поліції Щербінін О.М. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) за матеріалами кримінального провадження за № 4201505067000024 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.11.2015 р., за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, погодженого з прокурором.

В ході кримінального провадження встановлено, що 26.11.2015 р. до Красноармійської місцевої прокуратури надійшли матеріали Об'єднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО про те, що протягом 2015 року ТОВ "Весна" були укладені договори на постачання вугілля з загальноосвітніми школами Красноармійського району на загальну суму 3,3 млн грн. з порушеннями чинного законодавства України по завищеним цінам та не відповідною якістю вугілля.

26.11.2015 р. даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 4201505067000024 за фактом привласнення бюджетних грошових коштів службовими особами ТОВ «Весна», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КК України.

В ході досудового слідства було встановлено, що протягом 2015 року ТОВ «Весна» було укладено договори на постачання вугілля з Гродівською, Іванівською, Краснянською, Михайлівською, Миколаївською, Миролюбівською, Новоекономічною, Новоєлизаветівською, Новотроїцькою, Новоолександрівською, Сергіївською, Удачненською та Ульянівською загальноосвітніми школами І-ІІІ ступенів Красноармійської РДА на загальну суму понад 3,3 млн. грн.

В період жовтня 2015 ТОВ «Весна» та зазначеними учбовими закладами було укладено низку договорів про закупівлю товарів на підставі яких ТОВ «Весна» поставило на їх адресу вугілля кам'яне марки ДГ 13-100. До учбових закладів ТОВ «Весна» надано посвідчення № 515 про якість вугілля кам'яного марки Г 13-100, яке видобуте ВП «шахта 1/3 Новогродівська».Згідно наданих ТОВ «Весна» документів вугілля кам'яне марки ДГ 13-100 придбано у ТОВ «Сінтекс трейд», м. Київ, вул. Маршала Рибалко, 11. Документи щодо підтвердження якості вугілля підприємством не надані. У зв'язку з чим вказаний правочин з ТОВ «Сінтекс трейд» має суттєві ознаки безтоварного на підставі якого ТОВ «Весна» безпідставно формує податковий кредит.Істотне значення для цього кримінального провадження має встановлення факту безпідставного формування податкового кредиту у взаємовідносинах ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) з ТОВ «Сінтекс трейд» (ЄДРПОУ 38923460) за період з 01.10.2015 по 31.12.2015.

Частиною 1 статті 91 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

У зв'язку з викладеним, з метою встановлення або спростування факту безпідставного формування податкового кредиту у взаємовідносинах ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) з ТОВ «Сінтекс трейд» (ЄДРПОУ 38923460), встановлення розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, необхідно призначити та провести документальну позапланову невиїздну перевірку ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) по взаємовідносинам з ТОВ «Сінтекс трейд» (ЄДРПОУ 38923460) за період з 01.10.2015 по 31.12.2015.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Закону України № 71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Водночас, відповідно до п.п. б п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч. 2 ст. 36 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до якого прокурор був уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Крім того, п.п. в п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII виключено і п. 4 ч. 2 ст. 40 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до якого слідчий був уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Однак, положеннями чинного Кримінального процесуального кодексу України не передбачене поняття вимоги, а регламентовані поняття процесуального рішення, які передбачено ст. 110 Кримінального процесуального кодексу України.

Крім того, відповідно до п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано судове рішення судді (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ним відповідно до закону.

Матеріали перевірки Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можна встановити факт нецільового використання земельних ділянок та провести повне, об'єктивне та всебічне розслідування всіх обставин.

Враховуючи, що встановлення факту безпідставного формування податкового кредиту у взаємовідносинах ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) з ТОВ «Сінтекс трейд» (ЄДРПОУ 38923460), встановлення розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, керуючись ст.ст. 36, 91, 93 Кримінального процесуального кодексу України, п. 3 розділу ІІ Закону України № 71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»слідчий просить призначити документальну позапланову невиїздну перевірку ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яку провести на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку та пов'язані з перерахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків за період з 01.10.2015 по 31.12.2015 по взаємовідносинам з ТОВ «Сінтекс трейд» (ЄДРПОУ 38923460), а також подальшого використання податкового кредиту, проведення якої доручити Красноармійській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області та встановити строк перевірки 10 робочіх днів, матеріали перевірки надати до СВ Красноармійського ВП ГУНП в Донецькій області.

Слідчий суддя, перевіривши матеріали клопотання та кримінального провадження , приходить до висновку , що клопотання слідчого не підлягає задоволенню , т.я. відсутні підстави , передбачені ст.1,2,5,7, 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993року №2939-ХII

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993року №2939-ХII(з наступними змінами та доповненнями )здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст.. 2 зазначеного Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті.Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Відповідно до ст. 7 зазначеного Закону орган державного фінансового контролю координує свою діяльність з органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, фінансовими органами, органами доходів і зборів, іншими контролюючими органами, органами прокуратури, Національної поліції, служби безпеки.

Відповідно до ст.. 11 зазначеного Закону позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

2) підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;

3) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;

5) у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;

6) у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю , та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Рішення про вилучення оригіналів фінансово-господарських та бухгалтерських документів, арешт коштів на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах можуть прийматися лише судом.

Обмеження у підставах проведення ревізій, визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, що проводяться на звернення підконтрольної установи, або ревізії, що проводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку:

1) направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю;

2) копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії.

За даним кримінальним провадженням жодній особі не пред'явлено про підозру , дані зворотньому у матеріалах клопотання відсутні.

На підставі викладеного і керуючись ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993року №2939-ХII слідчий суддя ,-

УХВАЛИВ:

Відмовити слідчому СВ Красноармійського ВП ГУ НП Донецькій області старшого лейтенанта поліції Щербініну О.М. у задоволенні клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ТОВ «Весна» (ЄДРПОУ 19379338) за матеріалами кримінального провадження за № 4201505067000024 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.11.2015 р., за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України,

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І.В.Корнєєва