Рішення № 58225599, 02.06.2016, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
233/6950/15-ц
Номер документу
58225599
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

233 № 233/6950/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В. , за участі секретаря Мазепа Н.А., представника відповідача ОСОБА_1, представника третьої особи ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, треті особи Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сніжне Донецької області, Обласний центр медико-соціальної експертизи про стягнення одноразової допомоги особам, які мають на неї право у разі смерті потерпілого на виробництві,

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду з позовом до Відділення ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадів на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області, ОСОБА_3 просить:

-стягнути з відповідача на її користь одноразову допомогу на сім'ю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4, в розмірі 297700,20 грн.;

-стягнути з відповідача на її користь одноразову допомогу як утриманцю у зв'язку із смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 в розмірі 59540,04 грн., -

посилаючись на те, що її чоловік ОСОБА_4 з 01.04.2001 року перебував на обліку у Відділенні ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ум. Сніжне Донецької області у зв'язку з отриманим на виробництві професійним захворюванням. ІНФОРМАЦІЯ_2 року її чоловік помер. Донецькою профпатологічною Медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) з 27.10.2014 року встановлено причинний зв'язок смерті її чоловіка з професійним захворюванням, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК серія 10ААА №000440.

У відповідності до п. 7 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин, Відділення ВД Фонду у м. Сніжне прийняло постанову № 0559/4474/4474.1/34 від 30 грудня 2014 року про взяття її на облік як особи, яка має право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, та прийняло постанови про призначення страхових виплат, а саме:

- постанову № 0559/4474/4474.1/36 від 30 грудня 2014 року про призначення суми щомісячної страхової виплати з 27.10.2014 р. безстроково;

- постанову № 0559/4474/4474.1/35 від 30 грудня 2014 року про призначення одноразової допомоги в розмірі п'ятирічного заробітку чоловіка та одноразової допомоги в розмірі річного заробітку чоловіка.

Прийняття зазначених постанов свідчить про те, що Фонд загальнообов'язкового соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання визнав її особою, яка має право на страхові виплати відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричини втрату працездатності.

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території міста Сніжне Донецької області вона тимчасово перемістилася до м. Костянтинівка Донецької області, що підтверджується довідкою управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 19.01.2015 № 14250/30922.

Порядок надання страхових виплат, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції встановлений Постановою Правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №20 від 11.12.2014 року. Зазначена Постанова має статус нормативного документу, оскільки пройшла реєстрацію в Міністерстві Юстиції України 12 січня 2015 року за № 6/26451. Відповідно до пункту 2 розділу 1 цього Порядку особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат відповідно до Закону №1105 безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується із зони проведення антитерористичної операції.

Вона, як особа яка переміщена із зони АТО та має відповідну довідку про переміщення, з «01» січня 2015 року перебуває на обліку у Відділені ВД Фонду в м. Костянтинівці. З дня її перебування на обліку відповідач виплачував їй тільки щомісячні страхові виплати. Проте, одноразові допомоги, які призначені їй постановою відділення в м. Сніжне за № 0559/4474/4474/.1/35 від 30 грудня 2014 року до теперішнього часу не виплачені.

Відповідно до пункту 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхові виплатити провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Право на виплати у неї виникло з 27.10.2014 року - з дня встановлення МСЕК причинного зв'язку смерті її чоловіка ОСОБА_4 з професійним захворюванням.

Пунктом 2 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» встановлено, що одноразова допомога в разі смерті потерпілого виплачується особам, які мають на це право, у місячний строк з дня смерті потерпілого.

Вважає, що невиплата відповідачем їй раніше призначених страхових виплат, а саме одноразової допомоги у розмірі п'ятирічного заробітку її чоловіка ОСОБА_4 та одноразової допомоги у розмірі річного заробітку її чоловіка, є порушенням законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та грубим порушенням її конституційного права на соціальний захист.

01.12.2015 року нею були подані запити до відповідача та третьої особи стосовно причин невиплати призначених страхових виплат. На ці запити були надані відповіді, ознайомившись з якими вона зробила висновок про те, що законних підстав для затримки у виплатах немає. Відповідач обіцяє здійснити перерахування належних їй страхових виплат після засідання комісії. Проте, вона вважає, що зазначені дії відповідача є протиправними та незаконними, оскільки нормативними актами, на підставі яких здійснюється призначення і виплата страхових сум потерпілим на виробництві та членам їх сімей, не передбачені засідання будь-яких комісій, від рішення яких залежить перерахування страхових виплат.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилась, подавши суду заяву про повне підтримання заявлених позовних вимог та про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 не визнав в повному обсязі та пояснив, що підставою для виплати одноразової допомоги є довідка МСЕК про причинний зв'язок смерті потерпілого з професійним захворюванням. До 01.12.2014 р. не було здійснено переміщення Донецької обласної профпатологічної МСЕК на територію, підконтрольну українській владі у відповідності до постанови КМУ №595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» від 07.11. 2014 р. Отже, наявна довідка МСЕК від 11.12.2014 р., яка встановлює причинний зв'язок між смертю та професійним захворюванням потерпілого, на його думку є недійсною. Для отримання одноразових страхових виплат позивачу у відповідності до Протоколу засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат тимчасово переселеним особам або членам їх сімей № 541-а від 22 грудня 2015 року слід підтвердити Довідку про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11.12.2014 року серії 10 ААА № 000440 на підконтрольній українській владі території. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник третьої особи - Відділення ВД Фонду м. Сніжне ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 визнав частково, пояснивши, що порушене позивачем питання є спірним, а тому його вирішення залишив на розсуд суду.

Представник третьої особи - Обласного центру медико-соціальної експертизи у судове засідання не з'явився, надавши суду письмові пояснення на позовну заяву ОСОБА_3, в яких зазначив, що 21 листопада 2014 року у відповідності до постанови КМУ від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» Департаментом охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації було видано наказ про тимчасове переміщення закладів охорони здоров'я, в тому числі обласного центру медико-соціальної експертизи. 26 березня 2015 року згідно із відомостями з ЄДРПОУ № 211/05-04 було зареєстровано нову юридичну адресу для ОЦ МСЕ на підконтрольній Україні території, а саме м. Краматорськ, вул. Дніпропетровська, 14. Фактично ОЦ МСЕ переїхав до м. Краматорська лише 02.04.2015 року і - тільки керуючий склад працівників ОЦ МСЕ. На непідконтрольній Україні території так і залишилися усі відділення - районні, міжрайонні МСЕ, які працюють як і раніше, але їм не підпорядковані, а також всі медекспертні справи, документи, тощо. Печатка установи залишилась на непідконтрольній території України, тобто у м. Донецьку. 12 червня 2015 року до Краматорського МВ ГО УМВС України була подана заява про визначення місця знаходження та стану як самої печатки, так і інших матеріальних цінностей. На сьогоднішній день дана заява перебуває у стані розгляду. Медекспертна справа ОСОБА_4 знаходиться на території непідконтрольній Україні. Тому, надіслати зазначену справу або підтвердити, чи видавалась Обласним центром медико-соціальної експертизи довідка про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом серії 10 ААА № 000440 від 11 грудня 2014 року на ім'я ОСОБА_4, не представляється можливим (а.с.64-65,79).

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 з 16 серпня 1975 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 16 серпня 1975 року (а.с.10).

ОСОБА_4 з 01 квітня 2001 року перебував на обліку у Відділенні ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Сніжне Донецької області у зв'язку із отриманим на виробництві професійним захворюванням. Зазначена обставина у судовому засіданні була визнана сторонами та третьої особою, а тому у відповідності до ч. 1 ст. 61 ЦПК України доказуванню не підлягає.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 17 червня 2014 року (а.с.6).

Довідкою про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням серії 10 ААА № 000440, виданою Донецькою обласною профпатологічною Медико-соціальною експертною комісією 11 грудня 2014 року встановлено з 27.10.2014 року причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з професійним захворюванням на підставі акту огляду МСЕК № 1409 (а.с.7). Оригінал даної довідки досліджений судом з особової справи ОСОБА_3, наданої представником третьої особи.

30 грудня 2014 року позивач ОСОБА_3 постановою № 0559/4474/4474.1/34 Відділення ВД Фонду у м. Сніжне взята на облік як особа, яка має право на страхові виплати в разі смерті потерпілого на підставі довідки МСЕК від 11 грудня 2014 року серії 10 ААА № 000440 (а.с.12).

Постановами Відділення ВД Фонду у м. Сніжне від 30 грудня 2014 року № 0559/4474/4474.1/36, № 0559/4474/4474.1/45 ОСОБА_3 призначені: сума щомісячної страхової виплати, сума одноразової допомоги в разі смерті потерпілого в розмірі 297700,20 грн. та сума одноразової допомоги особі, яка має на це право в разі смерті потерпілого у розмірі 59540,04 грн. (а.с.13-14).

Позивач ОСОБА_3 відповідно до довідки № 1425030922 від 19 січня 2015 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради є внутрішньо переміщеною особою та тимчасово мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).

У відповідності до постанови Правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 20 від 11 грудня 2014 року позивач ОСОБА_3 з 01 січня 2015 року перебуває на обліку у Відділенні ВД Фонду у м. Костянтинівці, що підтверджується, зокрема, довідкою відповідача про отримані позивачем в період з січня 2015 року по листопад 2015 року щомісячні страхові виплати (а.с.16), постановою відповідача від 01 жовтня 2015 року № 0534/74042.1/4474.2/4 про припинення щомісячної страхової виплати особі, яка має на неї право в разі смерті потерпілого (а.с.46).

Листом відповідача від 07 грудня 2015 року № 01-05/844 (а.с.15) позивачу надані роз'яснення з приводу невиплати їй одноразової допомоги в разі смерті чоловіка ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, та вказано, що відділенням виконавчої дирекції Фонду у м. Костянтинівці замовлення коштів на фінансування видатків за раніше призначеною, але невиплаченою одноразовою допомогою буде здійснено за результатами засідання комісії, відображеними у відповідному протоколі.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд дійшов таких висновків.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 23.09.1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який з 01 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII та має назву «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п.1 ч.1 ст.21 Закону Українивід 23.09.1999 року № 1105-XIУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, тобто в редакції до 01 січня 2015 року) у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема, одноразову допомогу в разі смерті потерпілого.

Пунктом 7 ст. 34 Закону від 23.09.1999 року № 1105-XIУ (в редакції до 01 січня 2015 року) передбачено, що у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути не меншим за п'ятирічну заробітну плату потерпілого і , крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні.

З пояснень представника відповідача вбачається, що не виплата позивачу одноразової допомоги у розмірі 297 700,20 грн. та у розмірі 59540,04 грн. здійснена відповідачем на виконання пункту 6 Протокольного рішення наради у Віце - прем'єр міністра України - Міністра культури Кириленка В.А. з питань «Забезпечення соціального захисту переміщених осіб на виконання Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 12.02.2015 року (а.с.35), Протоколу № 541-а засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат тимчасово переселеним особам або членам їх сімей від 22 грудня 2015 року (а.с.44), яким визнано можливим здійснити страхові виплати ОСОБА_3 лише в разі підтвердження Довідки про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11.12.2014 року серії 10 ААА № 000440 на підконтрольній українській владі території.

Проте, суд не може погодитись з даними доводами представника відповідача з огляду на те, що статтею 40 Закону від 23.09.1999 року № 1105-XIУ (в редакції до 01 січня 2015 року) було передбачено, що страхові виплати особам, які мають право на виплату у зв'язку із смертю годувальника провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на підставі постанови цього Фонду або рішення суду - у місячний строк з дня смерті застрахованого особам, які мають на це право. З 01 січня 2015 року зазначені норми встановлені п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону від 28 грудня 2014 року N 77-УIII).

Статтею 36 Закону від 23.09.1999 року № 1105-Х1У (в редакції до 01 січня 2015 року) було передбачено, що рішення Фонду соціального страхування від нещасних випадків про страхові виплати оформлюється постановою. З 01 січня 2015 року зазначені норми встановлені ч.2 ст. 44 Закону від 23.09.1999 року № 1105-Х1У «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону від 28 грудня 2014 року № 77-УШ).

Вказані норми Закону кореспондуються з п. 1.5 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, який затверджений постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 27.04.2007 року № 24, яким передбачено, що рішення про призначення (відмову у призначенні) страхових виплат оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.

Відповідно до п. 1.18. зазначеного Порядку копію постанови про призначення (відмову у призначенні), перерахування, компенсацію, припинення та продовження страхових виплат і соціальних послуг потерпілим (членам їх сімей), відшкодування витрат на поховання у разі смерті потерпілого або про повернення зайво виплачених коштів тощо робочі органи виконавчої дирекції Фонду надсилають потерпілому або особам, які мають на це право.

Відповідачем рішення (постанова) щодо зупинення виплати позивачу одноразової допомоги не приймалося. Постанова Відділення ВД Фонду у м. Сніжне від 30 грудня 2014 року № 0059/4474/4474.1/53 про призначення одноразової допомоги у разі смерті потерпілого не скасована, на час розгляду справи є чинною, а тому має бути виконана відповідачем у строки, передбачені п.2 ч.1 ст. 47 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-Х1У «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції Закону від 28 грудня 2014 року № 77-УШ).

Протокольне рішенні наради у Віце - прем'єр міністра України - Міністра культури України Кириленка В.А. з питань «Забезпечення соціального захисту переміщених осіб на виконання Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 12.02.2015 року та Протокол № 541-а від 22 грудня 2015 року засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат тимчасово переселеним особам або членам їх сімей мають рекомендаційний характер та не створюють для позивача юридичних наслідків, оскільки на теперішній час будь-які зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції Закону від 28 грудня 2014 року № 77-УШ) щодо обов'язкового підтвердження Довідки про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом на території, підконтрольній українській владі, не вносилися.

Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, необхідність підтвердження таких довідок також не встановлена. Будь-який інший Закон України з цього питання також відсутній.

Тим більше, що Довідка про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом від 11 грудня 2014 року серії 10 ААА № 000440, яка мається в оригіналі в особовій справі ОСОБА_3, виконана на бланку суворої звітності, має гербову печатку Обласного центру медико-соціальної експертизи (контроль за якої було втрачено 12 червня 2015 року, що вбачається із заяви до Краматорського МВ ГО УМВС України в Донецькій області (а.с.82)) та в судовому порядку недійсною не визнавалась, а отже є чинною.

За таких обставин, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача одноразову допомогу на сім'ю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 297700,20 грн., а також одноразову допомогу як утриманцю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 в розмірі 59 540, 04 грн.

Тож, позов слід задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 5358,60 грн. (1,5% від суми задоволених вимог).

Керуючись ст. ст. 209, 214 - 215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити, стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, одноразову допомогу на сім'ю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 у розмірі 297700 (двісті дев'яносто сім тисяч сімсот) грн. 20 коп., а також одноразову допомогу як утриманцю у зв'язку зі смертю внаслідок професійного захворювання її чоловіка ОСОБА_4 в розмірі 59 540 (п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок) грн. 04 коп.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Костянтинівці Донецької області судовий збір на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 5358 (п'ять тисяч триста п'ятдесят вісім) грн. 60 коп.

Встановити строк для ознайомлення сторін з повним рішенням - 07 червня 2016 року, відклавши до цього строку складання повного рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: О.В. Каліуш