ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/693/16-а
Рядок статзвіту № 87
29 квітня 2016 року
Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Олійник П.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 22 квітня 2015 року та врахувати при перерахунку пенсії з 22 квітня 2015 року суми індексації заробітної плати у розмірі 11393 грн. 38 коп., суми матеріальної допомоги в розмірі 21503 грн. 08 коп., та виплатити заборгованість з виплати пенсії з 22 квітня 2015 року, що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як посадовій особі місцевого самоврядування суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, та нараховувати і виплачувати пенсію з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги в подальшому.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як посадовій особі місцевого самоврядування. Стаж державної служби на момент призначення пенсії становив 17 років. 14.03.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, відповідно до довідки, виданої Звіздівською сільською радою про складові заробітної плати за останні 60 календарних місців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» №610 від 22.04.2015 року. Однак, листом від 21.03. 2016 року відповідачем повідомлено позивача про те, що йому відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України. Установа, яка видає довідку про призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки. Згідно зі статтею 33 зазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок.
Позивач вважає, що вказане рішення відповідача суперечить вимогам Закону. Оскільки відповідач відмовляє йому в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
У встановлений законом строк від Відповідача надійшли письмові заперечення, з огляду яких він просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі за безпідставністю позовних вимог, зазначає, що суми виплат, які вказані у довідці не входять до складових заробітної плати для обчислення пенсії згідно Закону України «Про державну службу», а тому і не враховуються при визначенні розміру пенсійної виплати.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в держаних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 14.02.2011 року №5-1, передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Сума індексації заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Відповідно до ст.37 ч.2 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% (з 01.05.2014 року - 70%) від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Сума компенсації за невикористану відпустку відноситься до основної заробітної плати та враховується як зарплата (дохід). У разі правильного відображення по відповідних місяцях, відпускні повинні розподілитися пропорційно сумам, що припадають на дні відпустки у кожному місяці.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Отже, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання також вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Згідно п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Згідно довідки "Про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією за №610 від 22 квітня 2015 року, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що на індексацію заробітної плати у сумі 11393 грн. 38 коп., матеріальну допомогу в сумі 21503 грн. 08 коп., нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
В абзаці дев'ятому статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.
Отже, у разі відсутності спору про право особи на отримання пенсії або встановлення такого права в судовому порядку немає підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку та виплат, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.
При викладених обставинах суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 22 квітня 2015 року та врахувати при перерахунку пенсії з 22 квітня 2015 року індексації заробітної плати суму матеріальної допомоги відповідно до довідки №610 від 22 квітня 2015 року.
Враховуючи, що наданих сторонами доказів достатньо для постановлення судового рішення, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про розгляд даної справи у судовому засіданні з викликом сторін.
На підставі наведеного та керуючись ст. сст. ст.14, 17, 19, 71, 158, 160-163 КАС України, ч.2 ст. 33, ч.6 ст.33, ч.7 ст.33, ст. 37 Закону України "Про державну службу", ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року, ст.ст.40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області, допущену при призначенні ОСОБА_1 пенсії, що полягає у неврахуванні суми індексації заробітньої плати - 11393 гривні 38 копійок, суми матеріальної допомоги -21503 гривні 08 копійок.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області здіснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22 квітня 2015 року та врахувати при перерахунку пенсії з 22 квітня 2015 року суми індексації заробітньої плати - 11393 гривні 38 копійок, суми матеріальної допомоги -21503 гривні 08 копійок, відповідно до довідки №610 від 22 квітня 2015року виданої Звіздівською сільською радою Костопільського району, виплатити заборгованість по пенсії з 22 квітня 2015 року, що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як посадовій особі місцевого самоврядування суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, та нараховувати і виплачувати пенсію з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги.
Присудити з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Костопільський районний суд Рівненської протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяП. В. Олійник