ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2016 р. м. Київ К/800/45098/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року у справі за позовом державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» пред'явило позов до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 147 від 15 квітня 2015 року «Про проведення перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» за підписом Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 серпня 2015 року в задоволенні позовних було відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року апеляційну скаргу Державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 серпня 2015 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов Державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 147 від 15 квітня 2015 року «Про проведення перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» за підписом Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції скаржник оскаржив його.
У касаційній скарзі Міністерство аграрної політики та продовольства України, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що відповідно до пункту 1.1. Статуту Державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» (далі - ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця»), затвердженого наказом Мінагрополітики України від 26 листопада 2013 року № 687 (далі - Статут), ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» засновано на основі державної власності, входить до сфери управління Мінагрополітики України і є підзвітним йому.
Наказом Мінагрополітики України від 15 квітня 2015 року № 147 «Про проведення перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» за підписом першого заступника Міністра Краснопольського Я.В.
1) утворено робочу групу з проведення перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» у складі згідно з додатком;
2) робочій групі з виїздом на місце провести перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» у термін до 16 квітня 2015 року по 20 квітня 2015 року за період з 01 серпня 2014 року по 01 квітня 2015 року;
3) голові робочої групи поінформувати керівництво Міністерства про результати проведеної роботи.
Вважаючи наказ від 15 квітня 2015 року № 147 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог зазначив, що Мінагрополітики України, який, у відповідності до положень статуту ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», є уповноваженим органом управління по відношенню до позивача, наділений повноваженням щодо здійснення моніторингу фінансової діяльності та контролю за фінансовою (бюджетною) дисципліною ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», як підзвітного йому.
Також суд першої інстанції зазначив, що статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Разом з цим, суд першої інстанції прийшов до висновку, що Мінагрополітики України, приймаючи спірний наказ, діяв не як контролюючий орган, а як уповноважений орган управління, відповідно до положень статуту ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21 вересня 2006 року № 185-V (надалі - Закон №185) та Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року №500/2011 (надалі - Положення № 500/2011).
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги зазначив, що спірні правовідносини підпадають під дію Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Крім того, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII визначено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що відповідач, приймаючи спірний наказ, зокрема, без отримання дозволу Кабінету Міністрів України, вийшов за межі своїх повноважень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення № 500/2011 Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінагрополітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації: державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави; державної політики в галузях рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, ветеринарної медицини, безпечності харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, лісового та мисливського господарства, нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно пункту 5 Положення № 500/2011 Мінагрополітики України з метою організації своєї діяльності, зокрема, контролює діяльність підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління та організовує планово-фінансову роботу в апараті Мінагрополітики України, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку.
Пунктом 8 Положення № 500/2011 передбачено, що Мінагрополітики України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Відповідно пункту 1.1. Статуту ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», затвердженого наказом Мінагрополітики України від 26 листопада 2013 року № 687, ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» засновано на основі державної власності, входить до сфери управління Мінагрополітики України (далі - Уповноважень орган управління) і є підзвітним йому.
Пунктом 1.3 Статуту передбачено, що у своїй діяльності ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінагрополітики України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Статутом.
Згідно пункту 11.1. Статуту уповноважений орган управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, переданого ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ним у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до підпунктів 11.2.5 та 11.2.6 Статуту уповноважений орган управління, зокрема, проводить моніторинг фінансової діяльності, а саме виконання фінансових планів ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця» та здійснює контроль за фінансовою (бюджетною) дисципліною ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця».
Аналогічні положення викладено у нормах Закону України № 185-V.
Згідно статті 1 Закону № 185 передбачено, що управління об'єктами державної власності здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Уповноважені органи управління, як передбачено пунктом 7 частини 1 статті 6 Закону № 185, відповідно до покладених на них завдань, у тому числі, проводять моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів підприємств, що належать до сфери їх управління та вживають заходів до поліпшення їх роботи.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильним висновок суду першої інстанції, що Мінагрополітики України, яке відповідно до положень Статуту ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», є уповноваженим органом управління по відношенню до позивача, наділене повноваженням щодо здійснення моніторингу фінансової діяльності та контролю за фінансовою (бюджетною) дисципліною ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», як підзвітного йому.
Статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII визначено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що вказаними вище законодавчими положеннями встановлені обмеження щодо проведення перевірок підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців саме контролюючими органами, а тому погоджується із висновком суду першої інстанції, що Мінагрополітики України, приймаючи спірний наказ, діяло не як контролюючий орган, а як уповноважений орган управління відповідно до положень Статуту ДП Агрокомбінат «Пуща-Водиця», Закону №185 та Положення №500/2011.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 147 від 15 квітня 2015 року «Про проведення перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця» за підписом Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України. Проте судом апеляційної інстанції помилково було скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Фактичні обставини справи судами першої та апеляційної інстанції встановлено повно і правильно, а тому колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає необхідним постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Керуючись статтями ст. ст. 220, 222, 226, 230, 232 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року скасувати.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 серпня 2015 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: