ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2016 р. Справа № 902/315/16
Господарський суд Вінницької області в складі
головуючого судді Грабика В.В
при секретарі судового засідання Жиляк С.І.
за участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_1 - за довіреністю;
від позивача:ОСОБА_2.М. - за довіреністю;
від відповідача: ОСОБА_3 - за дорученням;
розглянувши в приміщенні суду справу
за позовом:Жмеринської міської ради Вінницької області
до:Малого приватного підприємства "ФЕРМЕРСЕРВІС" (в подальшому МПП «ФЕРМЕР»)
про внесення змін до договору оренди землі від 28.03.2006р.,-
ВСТАНОВИВ :
Жмеринська міська рада Вінницької області 11.04.2015р. звернулась до господарського суду Вінницької області з позовом до МПП ФЕРМЕРСЕРВІС з урахуванням змісту письмових пояснень від 01.06.2016р. №84 (а.с.75-81) , в яких не йдеться про зміну ні предмету ні підстав позову, про внесення змін до договору оренди землі №371 від 28.03.2006р., зареєстрованого у Вінницькій регіональній філії Центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2006р. №040610300014, укладеного між Жмеринською міською радою та МПП "ФЕРМЕРСЕРВІС", виклавши в новій редакції п. 5 договору: п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 968 115, 27 гривень та п.9 договору: п.9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 118 724,61 грн. на поточний рік.
Позов обґрунтований наступним. На підставі рішення виконавчого комітету Жмеринської міської ради №77 від 16.03.2006р. 31.03.2006р. між Жмеринською міською радою та МПП ФЕРМЕРСЕРВІС було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,6195 у м. Жмеринка, по вул. Київська, 18, який зареєстрований у Вінницькій регіональній філії Центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2006р. №04061030001. Відповідно до п.5. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 437 711,40гр.. Вказана оцінка була проведена з урахуванням коефіцієнта 0,5 , передбаченого п.26 Положення про оренду земельних ділянок у місті. В подальшому цей пункт положення рішенням міської ради №591 від 26.04.2013р. було виключено і для всіх землекористувачів став застосовуватися коефіцієнт 2,5. Крім того у зв»язку із змінами в законодавстві розмір орендної плати рішенням міської ради №201 від 19.04.2007р. був збільшений з 2% до 4%. Станом на 2015р. нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становила 2 968 115,27грн., а розмір орендної плати становить 118 724,61 грн.. На неодноразові пропозиції внести зміни до договору відповідач не відреагував, що й стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 12.04.2016р. порушено провадження у справі №902/315/16 та призначено до розгляду в засіданні на 17.05.16р..
12.05.2016р. від відповідача надійшли заперечення та 06.06.2016р. пояснення, в яких, окрім іншого, позовні вимоги не визнаються з огляду на наступне. Позивач просить вказати розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки на поточний рік - п.5 договору вказівки "на поточний рік" не містить. Відповідач сплачує орендну плату своєчасно і повно відповідно до п.9 договору оренди від 28.03.2006р. в сумі, що становить 8754,22грн.. Рішенням №307 від 01.02.2012р. та іншими Жмеринська міська рада як орендодавець в односторонньому порядку і на свій розсуд збільшує розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати. Зміна орендодавцем нормативної грошової оцінки землі - не є підставою для зміни орендної плати за землю відповідно до умов договору оренди від 28.03.2006р.. В п.13 договору від 28.03.2006р. відсутні підстави для перегляду розміру орендної плати,вказані в позові, а саме відсутні зміни умов господарювання та погіршення стану орендованої земельної ділянки. Відсутні також підстави передбачені ст.ст. 651, 652,653 ЦК України. Жмеринською міською радою не приймалося рішення про внесення змін до договору оренди всупереч ст. 26 ч.1 ЗУ Про місцеве самоврядування ст.16 ч.2 ЗУ Про оренду землі ст.124 ЗК України. В рішенні №307 від 24.06.2004р. та №201 від 19.04.2007р. відсутня вказівка про необхідність внесення змін до договорів оренди. Позивачем порушені вимоги ст.188 ГК , а саме пропозиції про внесення змін до договору підписувала не уповноважена особа (заступник міського голови) не уповноваженого органу (виконавчого комітету). Позивач пропонує застосувати нормативно-грошову оцінку землі, яка була чинною в 2015р. (а. с. 60-63, 130-132).
Ухвалою суду від 17.05.2016р. розгляд справи відкладено на 07.06.2016р..
01.06.2016р. від позивача надійшли письмові пояснення по суті позову, в яких окрім іншого, зазначено наступне. Рішенням 19 сесії міської ради 6 скликання №307 від 01.02.2012р. "Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Жмеринки" було введено в дію грошову оцінку земель міста. Із врахуванням Кф - 0,5, для відповідача, після прийняття вказаного рішення, станом на 01.02.2012р. нормативна грошова оцінка становила - 475 278,67грн.. Рішенням Жмеринської міської ради №591 від 26.04.2013р. "Про внесення змін до рішення від 24.06.2004р. №307 "Про регулювання питань оренди земельних ділянок у місті" п.26 вищезазначеного Положення було виключено. І вже в подальшому нормативна грошова оцінка усіх земельних ділянок, які орендувалися, для комерційного використання у місті, встановлювалась за Кф - 2,5. Згідно рішення 7 сесії 5 скликання №201 від 19.04.2007р. "Про встановлення розмірів орендної плати за землю" було встановлено та розділено відсоткові ставки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в залежності від їх функції використання, і для виробничо-складських потреб - встановлено ставки на рівні 4%, що на сьогодні становить 118724,61грн. на рік (а.с.75-81).
В судовому засіданні 07.06.2016р. представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в позові з врахуванням змісту письмових пояснень . Відповідач продовжує сплачувати орендну плату відповідно до умов договору оренди від 28.03.2006р..
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав та за обставин, вказаних у запереченні та письмових поясненнях, а також зазначив, що підприємство отримало лише один лист від 09.11.2015р., але на нього не відреагувало. Підприємство продовжує сплачувати орендну плату відповідно до умов договору оренди від 28.03.2006р..
При розгляді справи судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Жмеринської міської ради №55 від 24.10.2002р. скасовано п.п.2.5. рішення 17 сесії міської ради 23 скликання від 29.03.2001р. Про регулювання питань продажу земельних ділянок комунальної власності та надання земель в оренду (п.4.)(а.с.120).
Рішенням Жмеринської міської ради №98 від 21.01.2003р. встановлено розміри орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок: під обєктами нерухомого майна, що використовуються для комерційних потреб: - площею більше 0,01га 2% (п.1,п.1.2.)(а.с.33).
Рішенням Жмеринської міської ради №307 від 24.06.2004р. затверджено Положення про оренду земельних ділянок у місті (п.1.)(а.с.26). Положенням про оренду земельних ділянок у місті передбачено наступне: розмір орендної плати за землю встановлюється міською радою у відсотках від нормативної грошової оцінки і може переглядатися щорічно. До затвердження нових розмірів плати за землю діє рішення 6 сесії міської ради від 21.01.2003р. (п.23.); на період реконструкції чи будівництва нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається з Кф=0,5 (п.26)(а.с.26).
Рішенням виконавчого комітету Жмеринської міської ради №77 від 16.03.2006р. вилучено у підприємства споживчої кооперації Вінницька заготівельно-збутова база земельну ділянку площею 0,4009га земель житлової та громадської забудови по вул. Київській, 18 та передано земельну ділянку загальною площею 0,6195 по вул. Київській, 18 МПП "ФЕРМЕРСЕРВІС" в оренду строком на 49 років для комерційних потреб без зміни цільового призначення землі, у т.ч. 0,2743га під будівлями, 0,0097га під спорудами, 0,3355га під проходами, проїздами, площадками, з них 0,0313га обтяження сервітутом для проїзду; включаючи земельну ділянку площею 0,2186га, що числилась за підприємством згідно державного акта на право постійного користування землею (п.7.3.) (а.с.24).
Рішенням виконавчого комітету Жмеринської міської ради №78 від 16.03.2006р. дозволено проектування та будівництво малому приватному підприємству Фермер сервіс реконструкцію приміщень будівель та складських приміщень по вул. Київській, яку належать йому згідно договору купівлі-продажу від 24.02.06р. та договорів продажу основних засобів від 12.02.1999р. від 16.11.1998р. (п.1.)(а.с.88).
28.03.2006р. між Жмеринською міською радою (орендодавець) та МПП ФЕРМЕРСЕРВІС (орендар) було укладено договір оренди землі. Договором передбачено наступне: орендодавець на підставі рішень виконкому міської ради №77 від 16 березня 2006 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі для комерційних потреб, яка знаходиться: 23100, м. Жмеринка, вул. Київська,18 (п.1.); в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6195га, у тому числі: 0,2840га під будівлями і спорудами, 0,3355га під проїздами, проходами, площадками (п.2.); на земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна: склад з прибудовами площею 584,6 кв.м., частина складу площею 663,4кв.м., адмінбудівля з прибудовами площею 501,1 кв.м., склад площею 225,8 кв.м., склад площею 358,2 кв.м., склад площею 152,1 кв.м., склад площею 261,4 кв.м., склад з прибудовами площею 542,8 кв.м., вбиральня, огорожа, які належать орендарю згідно свідоцтва про право власності №137 від 23 березня 2006 року (п.3.); нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 437711,4 гривень (п.5.); договір укладено на сорок девять років, починаючи з дати прийняття рішення виконкому міської ради про надання земельної ділянки в оренду (п.8.); орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі двох відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 8754,22 грн. на рік. У разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства чи цього договору, розмір орендної плати збільшується на 50% (п.9.); розмір орендної плати переглядається щорічно, про що приймається рішення сесії міської ради, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом (п.13); земельна ділянка передається в оренду для комерційних потреб (п.15.); зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку (п.36.); цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.43.). Договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії Центр ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 31 березня 2006р. за №04061030001(а.с.18-19).
На виконання умов договору орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку площею 0,6195га по вул. Київській, 18, що стверджується актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду від 19.04.2006р. (а.с.23).
Рішенням Жмеринської міської ради №201 від 19.04.2007р., окрім іншого, передбачено наступне: встановити з 01.04.2007р. розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в залежності від їх функціонального використання: для виробничо-складських потреб 4,0% (п.1.); вважати таким, що втратило чинність, рішення 6 сесії міської ради 24 скликання №98 від 21.01.2003р. Про встановлення розмірів плати за землю за 2003 рік (п.7.) (а.с.34).
Рішенням Жмеринської міської ради №307 від 01.02.2012р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Жмеринки, виконану станом на 01.01.2011р (п.1.); введено в дію з 1 лютого 2012 року на території міської ради грошову оцінку земель міста, зазначену у пункті 1 цього рішення (п.2).Юридичним та фізичним особам підприємцям до 20.02.2012р. подати Жмеринській об»єднаній податковій інспекції розрахунок розмірів земельного податку та орендної плати за землю на 2012р. з врахуванням введення з 01.02.2012р. нової нормативно грошової оцінки земель міста, зазначеної у п.1 цього рішення, для чого забезпечити отримання у відділі Держкомзему у м. Жмеринці довідок про нормативну вартість своїх земельних ділянок або внесення змін у реєстраційну картку кадастрового обліку земельних ділянок (п.3).Жмеринській об»єднаній податковій інспекції забезпечити контроль за поданням суб»єктами господарювання, зазначених у п.1-3 цього рішення, розрахунків земельного податку та орендної плати на 2012р. у строк до 20.02.2012р. та надходження коштів у бюджет згідно нових розрахунків. (п.5) (а.с.25).
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Жмеринки станом на 01.01.2011р., затвердженої рішенням Жмеринської міської ради №307 від 01.02.2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 6195 кв.м. за адресою м. Жмеринка, вул. Київська,18, коефіцієнт Кф 0,5, коефіцієнт індексації Кі 1,000 станом на 01.02.2012р. становить 475 278,67грн. (а.с.29).
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Жмеринки №5753 станом на 01.01.2011р., затвердженої рішенням Жмеринської міської ради №307 від 01.02.2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 6195 кв.м. з а адресою м. Жмеринка, вул. Київська,18, коефіцієнт Кф 2,5, коефіцієнт індексації Кі 1,0 становить 2 376 393,32грн. станом на 28.10.2014р.. Довідка дійсна до 31.12.2014р. (а.с.31).
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Жмеринки №315 станом на 01.01.2011р., затвердженої рішенням Жмеринської міської ради №307 від 01.02.2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 6195 кв.м. з а адресою м. Жмеринка, вул. Київська,18, коефіцієнт Кф 2,5, коефіцієнт індексації Кі 1,249 становить 2 968 115,27грн. станом на 14.09.2015р.. Довідка дійсна до 31.12.2015р. (а.с.32).
Рішенням Жмеринської міської ради №591 від 26.04.2013р. пункт 26 Положення про оренду земельних ділянок у місті, затвердженого рішенням 18 сесії міської ради 24 скликання від 24.06.2004 року №307 Про регулювання питань оренди земельних ділянок у місті - На період реконструкції чи будівництва нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається с Кф =0,5 виключити (п.1. (а.с.28).
Рішенням Жмеринської міської ради №893 від 19.09.2014р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки без зміни функціонального використання по вул. Київській, 18, що знаходиться в оренді у МПП "ФЕРМЕРСЕРВІС" площею 0,0800га , у т.ч. 0,0224га під будівлями, 0,0576га під проходами, проїздами та площадками та площею 0,5395, у т.ч. 0,2608га - під будівлями, 0,2787га під проходами, проїздами та площадками, для комерційних потреб (п.5) (а.с.123).
18.09.2015р. виконавчий комітет Жмеринської міської ради за підписом першого заступника міського голови надіслав директору МПП "ФЕРМЕРСЕРВІС" лист №02-5/10-2029 від 17.09.2015р. разом з проектом додаткової угоди та копією витягу управління Держгеокадастру у Жмеринському районі Вінницької області №315 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Жмеринки від 14.09.2015р.. Вказаний лист отримано відповідачем 21.09.2015р., що стверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.36).
09.11.2015р. виконавчий комітет Жмеринської міської ради за підписом першого заступника міського голови надіслав директору МПП "ФЕРМЕРСЕРВІС" лист №02-5/10-2395 від 09.11.2015р. разом з проектом додаткової угоди. Вказаний лист отримано відповідачем 10.11.2015р., що стверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.37).
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оглянувши матеріали справи, суд прийшов до переконання в тому, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Так, судом встановлено, що за умовами п.13 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно про що приймається рішення сесії міської ради у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Жмеринської міської ради 19.04.2007р. ЖМР №201 встановлено з 01.04.2007р. орендну плату за земельні ділянки для виробничо-складських потреб у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та визнано таким , що втратило чинність рішення 21.01.2003р. рішенням ЖМР №98 від 21.01.2003р., яким орендна плата була встановлена у розмірі 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки .
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 3 червня 2008 року за №309-VI внесено зміни до ч. ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що рішенням Жмеринської міської ради №307 від 01.02.2012р. введено в дію з 01.02.2012р. нову грошову оцінку земель міста Жмеринки, виконану станом на 01.01.2011р..
Також позивач своїм рішенням №591 від 26.04.2013р. виключив п.26 з Положення про оренду земельних ділянок у місті, яким передбачалося застосування при обрахуванні нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта Кф - 0,5.
Статтею 288 Податкового кодексу України (далі - ПК) в редакції чинній на час направлення пропозицій міською радою відповідачу та на дату розгляду справи встановлено, що: платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2) ; об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (288.3); розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (288.4); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу (2885.): не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (288.5.2).
Відповідно до витягу №315 від 14.09.2015р. з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Жмеринки (а.с.32) нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 6195 м.кв. по вул.. Київській ,18 в м. Жмеринці , яка знаходиться в користуванні МПП «Фермерсервіс» із застосуванням коефіцієнту Кф 2,5 , коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки Кі 1,249 становить 2 968 115,27грн., що є підставою для внесення відповідних змін до п.5 договору оренди землі від 28.03.2006р.. Що стосується строку дії витягу №315 до 31.12.2015р., то на переконання суду його застосування не порушує прав відповідача з огляду на те, що вказаний у витязі коефіцієнт індексації за 2014р. величиною 1,249, є нижчим за коефіцієнт індексації за 2015р., який згідно загальнодоступних офіційних даних становить 1,433. Разом з тим і позивач не позбавлений можливості ініціювати приведення умов договору у відповідність з вимогами чинного законодавства, а саме ст.289 ПК України.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03.12.2013р. у справі №5009/3430/12 (3-34гс13).
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження того , що рішення позивача від 19.04.2007р. №201, від 01.02.2012р. №307 та від 26.04.2013р. №591 оспорені і скасовані у встановленому законом порядку.
Отже, встановлення статтею 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку, а також зазначені вище рішення міської ради в частині скасування понижуючого коефіцієнту, встановлення розміру орендної плати на рівні 4% від грошової оцінки земельної ділянки та затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста є підставою для приведення положень договору оренди земельної ділянки від28.03.2006р. у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування повноважень першого заступника міського голови на ініціювання змін в договір оренди та нормативно-правового обґрунтування повноважень виконавчого комітету міської ради з цього питання. Проте ігнорування відповідачем вимог закону та рішень міської ради беззаперечно мало наслідком зменшення надходжень до міського бюджету та відповідно стало правовою підставою для звернення до суду за захистом порушеного права .
Також суд зазначає, що недотримання стороною договору вимог положень ст.188 ГК не позбавляє її права звернутися безпосередньо до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, на що звернув увагу судів Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012.
Частиною 1 ст. 651 ЦК України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", та нею встановлено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
При цьому слід зазначити про безпідставність твердження представника відповідача щодо обов»язковості прийняття міською радою рішення про внесення змін до договору оренди, оскільки норми ст.26ч.1 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.16ч.1 ЗУ «Про оренду землі», ст.124ч.1 ЗК , на які він посилається , передбачають наявність такого рішення як передумови для укладення договору оренди, а не внесення змін до нього.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у цих правовідносинах, що розглядаються в зв»язку з тим, що законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.11.2012 у справі №28/5005/640/2012, від 20.08.2013 у справі №5009/3430/12, яка відповідно до приписів статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та всіх судів України, а суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
За вказаних обставин позов про внесення змін до п.9 договору оренди землі в частині встановлення орендної плати за земельну ділянку в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 118 724,61грн. підлягає задоволенню. В частині посилання на поточний рік слід відмовити, оскільки таке посилання не передбачалося в договорі і не випливає із змін в законодавстві, що є також підставою для врахування заперечень відповідача проти позову в цій частині. Крім того , фактичне виключення позивачем з п.9 договору положення про відповідальність відповідача у разі порушень земельного законодавства, на переконання суду прав відповідача не порушуватиме.
З підстав наведених судом вище суд не приймає до уваги інші заперечення відповідача проти позову.
Враховуючи те, що вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди землі суд визнає частково обґрунтованими, а відповідач проігнорував надіслані йому листи та проекти додаткових угод , суд з урахуванням правової позиції, викладеної у п. 4.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013, № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" вважає за необхідне відповідно до приписів частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покласти судові витрати на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій .
Враховуючи наведене, керуючись ст. 4-2 - 4-5, 33-34, 43, 49, 69, 82-85, 115 ГПК України,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Внести зміни до договору оренди землі №371 від 28.03.2006р., зареєстрованого у Вінницькій регіональній філії «Центр ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 31.03.2006р. №040610300014, укладеного між Жмеринською міською радою (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРЮОФОП 03084233) та ОСОБА_3 приватним підприємством "ФЕРМЕРСЕРВІС" (вул. Київська, 18, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРЮОФОП 22772080), виклавши в новій редакції п. 5 договору: «п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 968 115, 27 гривень» та п.9 договору: «п.9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 118 724,61 грн. на рік».
3.В іншій частині позову відмовити.
4.Стягнути з Малого приватного підприємства "ФЕРМЕРСЕРВІС" (вул. Київська, 18, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРЮОФОП 22772080) на користь Жмеринської міської ради Вінницької області (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРЮОФОП 03084233) витрати по сплаті судового збору в сумі 1 378,00грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.).
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 09 червня 2016 р.
Суддя Грабик В.В.
віддрук. прим.: 1 - до справи.