ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2016 року м. Київ К/800/13369/15
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В.(головуючий); Кравцова О.В., Цуркана М.І.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою виконавчого комітету Житомирської міської ради на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 13 січня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - комунальне підприємство «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №11», про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулася до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до виконавчого комітету Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - комунальне підприємство «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №11», в якому просив визнати протиправними дії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян кімнати АДРЕСА_1, визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 в частині включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян кімнату АДРЕСА_1
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначав, що 4 червня 2008 року відповідач надав йому дозвіл на проживання в кімнаті АДРЕСА_1 Позивач з моменту вселення постійно проживає в спірній кімнаті, сплачує всі комунальні послуги. В червні 2014 року звернувся до відповідача з листом про продовження терміну проживання, проте йому було відмовлено з посиланням на вищезазначене оскаржуване рішення.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 13 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо включення до фонду житла для тимчасового проживання громадян кімнату АДРЕСА_1
Визнано незаконним рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 «Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян» в частині віднесення до фонду житла для тимчасового проживання кімнати АДРЕСА_1
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, перевіривши оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, суд вважає, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачу на підставі листа виконавчого комітету Житомирської міської ради від 4 червня 2008 року №18/3581 надано дозвіл на тимчасове проживання у кімнаті АДРЕСА_1 з реєстрацією на 1 рік.
Заборгованість з оплати комунальних послуг станом на 1 серпня 2014 року у позивача відсутня.
В червні 2014 року позивач звернувся до виконавчого комітету Житомирської міської ради з приводу продовження терміну проживання в кімнаті №19 в будинку №69 у м. Житомирі.
Листом від 15 липня 2014 року №25/3-7327-2 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 кімнату АДРЕСА_1 включено до Переліку будинків, квартир, кімнат, віднесених до фонду житла для тимчасового проживання громадян.
Відповідно до статті 47 Конституції України, ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Статті 132-1 та 132-2 Житлового кодексу визначають порядок, умови надання і користування житловим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання. Порядок формування фондів житла для тимчасового проживання і Порядок надання, користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року №422.
Згідно із п.4 Порядку, формування фондів житла для тимчасового проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року №422 (далі - Порядок), фонди житла для тимчасового проживання формуються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, Київською і Севастопольською міськдержадміністраціями шляхом: будівництва нового житла; реконструкції існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових будинків у житлові; передачі житла у комунальну власність; придбання житла. До фондів житла для тимчасового проживання можуть бути включені тільки вільні житлові приміщення.
Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №537 від 23 липня 2008 року "Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян" затверджено Перелік будинків, квартир, кімнат, віднесених до фонду житла для тимчасового проживання громадян.
У вказаний перелік включено також спірну кімнату №19 в будинку №69 у м. Житомирі.
Позивач з 4 червня 2008 року проживає у вказаній вище кімнаті й сплачує комунальні послуги. Тобто, як встановлено судом, на час створення фонду житла для тимчасового проживання рішенням виконкому Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 спірна кімната не була вільна, а тому, відповідно до п.4 Порядку, відповідач безпідставно включив їх в перелік приміщень, з яких формується фонд житла для тимчасового проживання.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість позовних вимог щодо протиправності дій та незаконності рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 23 липня 2008 року №537 "Про формування фонду житла для тимчасового проживання громадян" щодо включення кімнати АДРЕСА_1 до фонду житла для тимчасового проживання громадян.
Висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, а доводи, викладені в касаційній скарзі, зазначених висновків судів попередніх інстанцій не спростовують та не дають підстав вважати судове рішення таким, що ухвалене з порушеннями норм матеріального або процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу виконавчого комітету Житомирської міської ради залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 13 січня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді :