ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2016 року Справа № 876/12043/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
представників позивача Шейка О.В.,
Гудима Д.А.,
представника відповідача Рудницької М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 02 грудня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еон» до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» про визнання відсутності компетенції, визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
15.10.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еон» звернулося в суд з адміністративним позовом до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, в якому просило: визнати відсутність у Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління»; визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 578 від 28.09.2015 року «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданих ТзОВ «Еон».
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване рішення виконавчого комітету прийняте всупереч норм чинного законодавства, зокрема, вважає, що заборгованість з оплати за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів понад 3 місяці не є підставою для скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами у відповідності до Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 02 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано відсутність у Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління». Визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 578 від 28.09.2015 року «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданих ТзОВ «ЕОН».
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Департаментом економічної політики ЛМР без відповідного на те повноваження було визначено строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління». Щодо виконавчого комітету ЛМР, то ним, без наявності, передбачених на те правових підстав, скасовано дозволи на розміщення зовнішньої реклами, надані ТзОВ «ЕОН, а відтак рішення є протиправним.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, Виконавчий комітет Львівської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, рішенням Галицького районного суду м. Львова від 18.09.2012 року у справі №2а-1356/11 задоволено позов ТзОВ «ЕОН» та зокрема зобов'язано Департамент економічної політики Львівської міської ради, Виконавчий комітет Львівської міської ради оформити та видати Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕОН» дозволи на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові на пр. Свободи, 17,21,23,27,31,33,35,37, строком дії від 19.08.2011 року до 19.08.2016 року(а.с.10). Це судове рішення набрало законної сили.
Листом ДЕП ЛМР від 09.09.2015 року №23-вих-671 повідомлено ТзОВ «ЕОН», що їм донараховано плату за тимчасове користування місцями, що перебувають у комунальній власності за період фактичного розміщення на них рекламних засобів під час дії ухвали про забезпечення позову та запропоновано сплатити кошти згідно з рахунком в термін 10 днів з моменту отримання (а.с.21).
Згідно з рахунком №364 від 03.09.2015р. донараховано 148660,32 грн. (а.с.22).
ТзОВ «ЕОН» №15 від 21.09.2015р. повідомлено ДЕП ЛМР, що саном на сьогоднішній день рішення суду не виконано, оформлені дозволи не надані та запропоновано, після видачі оформлених дозволів, забезпечити проведення звірки взаєморозрахунків (а.с.23).
Листом ДЕП ЛМР №23-2407 від 23.09.2015р. повідомлено ТзОВ «ЕОН», що дозволи на розміщення зовнішньої реклами за адресами пр. Свободи, 17,21,23,27,31,33,35,37 продовжено терміном до 19.08.2016 року(а.с.25).
ТзОВ «ЕОН» №16 від 08.10.2015р. повідомлено ДЕП ЛМР, що продовжені дозволи були ними отримані лише 21.09.2015 року та станом на 08.10.2015р. оплачено КП «Адміністративно-технічне управління» рахунок №364 від 03.09.2015 року на суму 148660,32 грн.(а.с.26).
Згідно платіжного доручення №1559 від 08.10.2015р. ТзОВ «ЕОН» оплатило 148660,32 грн. за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами(а.с.30).
Листом ДЕП ЛМР №23-2465 від 02.10.2015р. повідомлено ТзОВ «ЕОН» про прийняття рішення №578 «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, виданих ТзОВ «ЕОН»(а.с.27).
Відповідно до рішення Виконавчого комітету ЛМР №578 від 28.09.2015р. вирішено скасувати дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані ТзОВ «ЕОН» у зв'язку із заборгованістю з оплати за користування місцями для розміщення рекламних засобів понад 3 місяці(а.с.28).
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Однак, колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Щодо позовної вимоги про визнання відсутності у Департаменту економічної політики Львівської міської ради компетенції визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», то колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із пунктами 1, 3 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на:
- публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
- публічно-правові спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, в тому числі делегованих повноважень.
Враховуючи, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено віднесення до адміністративної юрисдикції спорів щодо встановлення відсутності компетенції у суб'єкта владних повноважень з приводу реалізації ним певних владних функцій на вимогу юридичної особи, яка не є таким суб'єктом, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у Департаменту економічної політики Львівської міської ради визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» слід відмовити.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 578 від 28.09.2015 року «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданих ТзОВ «Еон», то колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи слідує, що 28.09.2015 року виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення №578 «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, виданих ТзОВ «ЕОН».
Як слідує зі змісту рішення підставою для прийняття такого стала заборгованість ТзОВ «ЕОН» з оплати за користування місцями для розміщення рекламних засобів понад 3 місяці.
Колегія суддів вважає, що таке рішення виконавчого комітету є необґрунтованим з наступних підстав.
Так, згідно з підпунктом 13 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо надання дозволів у порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Зазначені положення вказаного Закону кореспондуються зі статтею 16 Закону України «Про рекламу», якою встановлено, що зовнішня реклама у населених пунктах, про яку йдеться в оскаржуваному рішенні відповідача, провадиться на підставі дозволів, що видаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуюся Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 затверджено Типові правила розміщення зовнішньої реклами (далі - Правила), які регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Згідно з пунктом 45 Правил контроль за їх додержанням здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства, уповноважені особи яких відповідно до пункту 46 цих Правил у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами звертаються до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.
Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у м. Львові, надання дозволів на розміщення такої реклами регулюються Правилами розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, затвердженими рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 21.05.2010 року № 569.
Такі Правила розроблені відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в України», «Про рекламу», «Про охорону культурної спадщини», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, рішення виконавчого комітету від 20.07.2007 № 485 «Про затвердження Концепції зовнішньої реклами в м. Львові»
У відповідності до згаданих Правил розміщення рекламних засобів з порушенням вимог та порядку цих Правил забороняється.
Відповідно до п. 4.6.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові дозвіл скасовує виконавчий комітет міської ради до закінчення терміну дії за поданням робочого органу з долученням акта обстеження місця, складеного оператором з представниками районних адміністрацій за місцем розташування рекламного засобу,або судового рішення за таких підстав: 1) за письмовою заявою розповсюджувача зовнішньої реклами у довільній формі, до якої долучено підтвердження відсутності рекламного засобу на заявленому місці (фотофіксація). До заяви додається витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців; 2) у разі невикористання місця розташування рекламного засобу безперервно протягом шести місяців; 3) у разі непереоформлення дозволу у встановленому порядку.
Виконавчий комітет міської ради може розглядати питання скасування дозволів достроково у разі порушення розповсюджувачем вимог Закону України «Про рекламу» та цих Правил,невиконання зобов'язань за договором про тимчасове користування місцем для розміщення рекламного засобу.
Відповідно до п. 4.4.3 Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові у продовженні дії дозволу може бути відмовлено, якщо у заявника: 1) існує заборгованість з оплати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розміщення рекламних засобів за існуючим договором понад два місяці, за умови, якщо заборгованість не оскаржується розповсюджувачем зовнішньої реклами у судовому порядку; 2) існує заборгованість зі сплати штрафів за несвоєчасну оплату за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів за існуючим договором понад два місяці, за умови, якщо штрафні санкції не оскаржуються розповсюджувачем зовнішньої реклами у судовому порядку; 3) існує заборгованість зі сплати штрафів за самовільне встановлення рекламних засобів; 4) зафіксована та не ліквідована до закінчення дозволу невідповідність рекламного засобу дозвільно-проектній документації; 5) зафіксовані самовільно встановлені рекламні засоби.
З системного аналізу норм Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові слідує, що заборгованість з оплати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розміщення рекламних засобів за існуючим договором є підставою для відмови у продовженні дії дозволу. Вичерпний перелік таких підстав передбачений п. 4.4.3 зазначених Правил.
В той же час, з підстав наявності заборгованості з оплати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 28.09.2015 року №578 було скасовано дозволи на розміщення зовнішньої реклами, виданих ТзОВ «ЕОН».
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що несвоєчасна оплата за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами не передбачена як підстава для скасування дозволів, а є лише підставою для відмови у продовженні дії дозволу, а не його скасування.
Також у відповідності до норм Типових правил розміщення зовнішньої реклами не є підставою для скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами заборгованість зі сплати штрафів за несвоєчасну оплату за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів.
Колегія суддів зазначає, що Правила розміщення зовнішньої реклами у м. Львові не можуть суперечити приписам ні Типових правил, ні Закону України «Про рекламу».
Колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 28.09.2015 року №578 «Про скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, виданих ТзОВ «ЕОН» прийняте всупереч норм Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, а відтак підлягає скасуванню.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання відсутності у Департаменту економічної політики Львівської міської ради визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління", оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради задовольнити частково.
Постанову Галицького районного суду м. Львова від 02 грудня 2015 року у справі № 461/10709/15-а скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання відсутності у Департаменту економічної політики Львівської міської ради визначати строк для оплати позивачем рахунків Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" та прийняти нову постанову в цій частині про відмову в задоволенні позову.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.Б. Заверуха
Судді: О.М. Гінда
В.В. Ніколін
Повний текст постанови
виготовлений та підписаний
09.06.2016 року