КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/694/16 Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д. В. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
У Х В А Л А
Іменем України
09 червня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Грибан І. О., Губської О. А.
за участю секретаря: Присяжної Д. В.
позивача ОСОБА_2, представника відповідача Голована О. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського обласного військового комісаріату в особі житлової комісії, квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернігова в особі начальника Дмитренка О.В., треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Чернігівський військовий гарнізон в особі Гарнізонної житлової комісії, Міністерство оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату в особі житлової комісії, квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернігова в особі начальника Дмитренка О.В. про визнання дій відповідачів щодо нарахування позивачу 261995,40 грн за 2015 рік грошової компенсації за належне жиле приміщення незаконними та протиправними; залишення в силі орієнтовного розрахунку відповідачів за 2015 рік грошової компенсації за належне жиле приміщення в сумі 630935,25 грн; забов'язання відповідачів провести йому розрахунок виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення за 2016 рік, відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 02.09.2015 р. № 728 та виплату грошової компенсації без відрахування жилої площі на склад сім'ї з 5 осіб за 2016 рік.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, згідно наказу заступника Міністра оборони України - командувача військово - повітряних сил України № 064 пм від 11.05.1999 р. старшого прапорщика ОСОБА_2 звільнено в запас за станом здоров'я з правом носіння військової форми одягу та залишенням на квартирному обліку для позачергового одержання житлового приміщення за рахунок житлового фонду військової частини (а. с. 8).
У жовтні 1989 року позивачу у складі сім'ї з 5 осіб у постійне користування за рахунок житлових фондів України було виділено двокімнатну квартиру загальною площею 49, 85 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_1.
30.12.2015 р. позивач звернувся до військового комісара Чернігівського ОВК з заявою про отримання грошової компенсації за належне для отримання житло (а. с. 73).
На засіданні житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату в той же день було прийнято рішення про підготовку відповідних документів для оформлення позивачу грошової компенсації (а. с. 75).
04.03.2016 р. позивач отримав лист голови житлової комісії Чернігівського ОВК з повідомленням про орієнтовний розмір грошової компенсації.
Водночас, вказаним листом також було повідомлено позивача про те, що у відповідності до вимог п. 4.17 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом МО України № 737 від 30.11.2011 р., розрахунок здійснюється КЕВ (КЕЧ) району, у зоні відповідальності якого перебуває військова частина, де знаходиться на обліку військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби та члени сім'ї військовослужбовця), який виявив бажання отримати грошову компенсацію (а. с. 76).
В подальшому, позивач отримав лист квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернігова від 02.03.2016 р. № 606, згідно якого позивач повідомлявся про остаточний розмір грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення: 261995, 40 грн. (а. с. 12 - 13).
Позивач з вказаною сумою не погоджується, обґрунтовуючи свої доводи тим, що відповідачі неправомірно включили до обрахунку компенсації площу житла, що у 1989 році була надана позивачу та членам його сім'ї у постійне користування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Законом України «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 24.06.2004 р. № 1865-IV (далі - Закон № 1865) статтю 12 вказаного Закону викладено в новій редакції (набрала чинності з 01.01.2005 р.).
Відповідно до цієї редакції військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання. Такі жилі приміщення надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби.
Згідно прикінцевих положень вказаного Закону військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що Чернігівський обласний військовий комісаріат в особі житлової комісії не уповноважений проводити зазначений розрахунок і його не проводив, а КЕВ в м. Чернігові не здійснював нарахування позивачу 261995,40 грн. за 2015 рік.
В апеляційній скарзі позивач вбачає порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що полягає у ненаданні оцінки основному доводу: на підставі прикінцевих положень Закону № 1865 зміни в законодавстві щодо єдиноразового надання жилих приміщень для постійного проживання на позивача як такого, що постановлений на облік до 01.01.2005 р., не розповсюджуються.
У відповідності до ст. 195 КАС України колегія суддів переглядає судове рішення в межах доводів апеляційної скарги.
Дослідивши доводи апеляційної скарги в цій частині, колегія суддів встановила наступне.
У відповідності до ст. 34 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, в тому числі, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.
Згідно ст. 47 ЖК України норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Виходячи з засад житлового законодавства, колегія суддів зауважує, що єдиним критерієм права на отримання безоплатного житла є забезпеченість особи житлом площею, що є меншою визначених законодавством норм.
В той же час, як свідчать матеріали справи, позивача разом з сім'єю було забезпечено 49, 85 м2.
Зважаючи на цю обставину, потреба позивача і його сім'ї у житлі зменшилась до 35, 40 м2 житлової площі.
Відтак, висновок відповідача про те, що по відношенню до позивача здійснено соціальний захист у вигляді житла, а відтак, безпідставність бажання останнього отримати і житло, і компенсацію за одну й ту саму квадратуру помешкання, є правомірним.
Вказана обставина підкріплюється п. 4 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою КМ України від 2 вересня 2015 р. № 728, відповідно до якого у разі отримання військовослужбовцем з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке не приватизовано ним та/або членами його сім'ї, і його подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списків осіб, що мають право на позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця та членів його сім'ї (в редакції, що діяла на момент звернення позивача за призначенням компенсації).
Колегія суддів також зауважує, що відповідно до ст. 40 ЖК України громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку, в тому числі, поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Вказана норма в буквальному розумінні означає, що навіть у випадку придбання квартири позивачем площею 49, 85 м2 за власний кошт, позивач так само втратив би право на отримання житла цією площею або грошової компенсації за нього.
З огляду на вищенаведене, доводи позивача в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, колегія суддів вважає обґрунтованими виснови суду першої інстанції про відсутність компетенції у відповідачів вчиняти дії, про спонукання до яких просить позивач.
Так наказом Міністра оборони України № 542 від 08 жовтня 2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» було внесено зміни у Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 р. № 737.
Розділ IV Інструкції було доповнено пунктами 4.10-4.18, які передбачають порядок отримання грошової компенсації замість належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до пунктів 4.10. - 4.18. Інструкції військовослужбовці (особи, звільнені з військової служби, та члени сімей військовослужбовців), які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, за їх бажанням мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
У разі використання військовослужбовцем (особою, звільненою з військової служби, та членами сім'ї військовослужбовця) права на приватизацію раніше наданого жилого приміщення у неповному обсязі загальна площа жилого приміщення, яка підлягає компенсації, зменшується на площу, яка була безоплатно передана з державного житлового фонду у приватну власність військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця).
У разі отримання військовослужбовцем (особою, звільненою з військової служби, та членами сім'ї військовослужбовця) з державного житлового фонду жилого приміщення для постійного проживання, яке ним(и) не приватизоване, і його (їх) подальшого перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та/або включені до списку осіб, що мають право на позачергове отримання жилих приміщень, загальна площа житла, яка підлягає компенсації, зменшується на загальну площу житла, що перебуває у користуванні військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця).
На підставі аналізу черги квартирного обліку військовослужбовців ГКЕУ ЗС України під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах на виплату грошової компенсації.
У десятиденний строк після затвердження кошторису МО України ГКЕУ ЗС України проводить розподіл лімітів, передбачених на виплату грошової компенсації, між підпорядкованими КЕВ (КЕЧ) районів з урахуванням часу взяття військовослужбовців на квартирний облік та/або включення їх до списку осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень, та кількості військовослужбовців, що перебувають на квартирному обліку у відповідному гарнізоні.
У десятиденний строк після отримання обсягів виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік начальник квартирно-експлуатаційного органу спільно з начальниками гарнізонів, які знаходяться у сфері його відповідальності, розподіляють виділені ліміти між гарнізонами з урахуванням часу взяття військовослужбовців на квартирний облік та/або включення їх до списку осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень, та кількості військовослужбовців, що перебувають на квартирному обліку у відповідному гарнізоні.
Цей розподіл затверджується спільним рішенням начальника КЕВ (КЕЧ) району і начальників гарнізонів та оформлюється у вигляді протоколу спільної наради, який підписується всіма її учасниками.
На підставі протоколу спільної наради гарнізонна житлова комісія не пізніше 20 календарних днів з дня його підписання проводить розподіл виділених на гарнізон коштів для виплати грошової компенсації між військовослужбовцями гарнізону, які виявили бажання отримати грошову компенсацію, складає списки бажаючих отримати цю компенсацію і подає їх до КЕВ (КЕЧ) району.
На підставі отриманого рішення житлової комісії та документів, передбачених пунктом 11 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728, начальники КЕВ (КЕЧ) районів спільно з начальниками гарнізонів у десятиденний строк надають до ГКЕУ ЗС України Список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 38), разом із Розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 39) (далі - Розрахунок) на кожного військовослужбовця (особу, звільнену з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) окремо з їх обліковими справами для подальшого розгляду Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України.
ГКЕУ ЗС України здійснює перевірку наданих документів відповідно до дати зарахування на квартирний облік та правомірності визначеного розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.
Списки громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 40), погоджені Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України, подаються в установленому порядку на затвердження Міністру оборони України в межах кошторисних призначень, виділених на зазначені цілі на відповідний рік.
Затверджені Міністром оборони України Списки громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 40), та Розрахунки є підставою для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцю (особі, звільненій з військової служби, та членам сім'ї військовослужбовця) на його поточний рахунок у банку.
Після затвердження Міністром оборони України Списку громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (додаток 40), та Розрахунку ГКЕУ ЗС України через КЕВ (КЕЧ) району інформує військовослужбовця (особу, звільнену з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця) стосовно прийняття рішення про виплату йому грошової компенсації та її розмір.
На підставі отриманого повідомлення військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби, та члени сім'ї військовослужбовця) відкриває поточний рахунок у банку, статутний капітал якого становить не менше як 10 млрд. гривень та в якому держава прямо та/або опосередковано володіє не менше як 75 відсотками статутного капіталу та/або голосів та до якого протягом останнього року Національний банк не застосовував заходів впливу у вигляді розпорядження щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів операцій з високим ступенем ризику та призначення тимчасової адміністрації, за умови, що операції відкриття, ведення і закриття зазначеного рахунку здійснюються безоплатно, проценти на залишок коштів на такому рахунку не нараховуються, та повідомляє про його реквізити через КЕВ (КЕЧ) району до ГКЕУ ЗС України.
Перерахування грошової компенсації на поточний рахунок військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби, та членів сім'ї військовослужбовця), відкритий в банку, здійснюється КЕВ (КЕЧ) району з рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України.
Розрахунок здійснюється КЕВ (КЕЧ) району, у зоні відповідальності якого перебуває військова частина, де знаходиться на обліку військовослужбовець (особа, звільнена з військової служби, та члени сім'ї військовослужбовця), який виявив бажання отримати грошову компенсацію.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і апеляційним судом не приймаються в якості належних.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського обласного військового комісаріату в особі житлової комісії, квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернігова в особі начальника Дмитренка О.В., треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Чернігівський військовий гарнізон в особі Гарнізонної житлової комісії, Міністерство оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. БеспаловСуддя І. О. ГрибанСуддя О. А. Губська (Повний текст ухвали виготовлено 09.06.2016 р.)
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.