Ухвала суду № 58212487, 07.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2016
Номер справи
826/27268/15
Номер документу
58212487
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/27268/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

У Х В А Л А

Іменем України

07 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Мєзєнцева Є.І.

Чаку Є.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України" до Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року адміністративний позов Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України" до Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не виконання п. 10 Перехідних положень Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Зобов'язано Міністерство юстиції України забезпечити приведення Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 05 березня 2012 року №368/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2012 року №367/20680, зі змінами та доповненнями у відповідність до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», шляхом внесення до таких Вимог змін щодо встановлення заборони використання повних, скорочених та викладених англійською мовою власних назв органів адвокатського самоврядування визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», та похідних від них назв у назві іншої юридичної особи, її відокремлених підрозділів або громадських об'єднань без статусу юридичної особи.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 05 липня 2012 року прийнято Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №5076-VІ, набрав чинності з 15 серпня 2012 року (далі по тексту - Закон №5076-VІ), яким визначені правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні.

Пунктом 10 Розділу Х Перехідних положень Закону №5076-VІ передбачений обов'язок Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Листом від 21 жовтня 2015 року №701/0/2-15 Національна асоціація адвокатів України звернулась до Прем'єр-міністра України ОСОБА_3 та просила надати доручення Міністерству юстиції України щодо внесення змін до Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Мінюсту від 05 березня 2012 року №368/5, зі змінами та доповненнями, які передбачають заборону використовувати власні назви органів адвокатського самоврядування у найменуванні іншої юридичної особи або її відокремлених підрозділів.

Розгляд вказаного звернення відповідно до листа Віце-прем'єр-міністра - Міністра культури України ОСОБА_4 від 29 жовтня 2015 року №43663/1/1-15 було доручено Міністерству юстиції України.

Листом від 25 листопада 2015 року №798/13134-0-4-15/8 відповідач надав відповідь про відсутність правових підстав для внесення змін до Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Мінюсту від 05 березня 2012 року №368/5, щодо заборони використання юридичними особами власних назв органів адвокатського самоврядування.

Надалі, позивач листом №882/02-15 від 16 грудня 2012 року повторно звернувся до Прем'єр-міністра України з метою з'ясування наявності відповідного доручення Кабінету Міністрів України.

Листом заступника Міністра Кабінету Міністрів України ОСОБА_5 від 25 грудня 2012 року №51101/1/1-15 розгляд звернення було доручено Міністерству юстиції України, яке листом №1171/15485-0-4-15-8.4 від 16 січня 2016 року повторно відмовило позивачу в приведенні вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу у відповідність до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що власні найменування органів адвокатського самоврядування є такими, що не заборонені для використання у найменуванні будь-якій юридичній особі, жодним нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України, міністерства та іншими центральними органами виконавчої влади. На думку позивача, бездіяльність Міністерства юстиції України призводить до можливості юридичним особам, які не створені відповідно до спеціального Закону, привласнювати власні назви органів адвокатського самоврядування та користуватись ними на власний розсуд в порушення Закону №5076-VІ.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на те, що Міністерством юстиції України жодним чином не порушено права позивача, тому позов є передчасним.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Так, на виконання норм Перехідних положень Закону №5076-VІ 17 листопада 2012 року відбувся Установчий з'їзд адвокатів України, яким заснована Недержавна некомерційна професійна організація «Національна асоціація адвокатів України», затверджено її Статут та прийняті інші рішення.

З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Згідно статей 46, 47, 48, 54, 55 цього Закону та статті 6 Статуту Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» організаційними формами (органами) адвокатського самоврядування, які відповідно мають власні найменування та визначені Законом є: конференції адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, ревізійні комісії адвокатів регіонів (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої ревізійної комісії адвокатури, Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України.

Згідно статті 44 Закону завданнями адвокатського самоврядування є:

1) забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності;

2) підтримання високого професійного рівня адвокатів;

3) утворення та забезпечення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури;

4) створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності;

5) забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність;

6) забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України;

7) участь у формуванні Вищої ради юстиції у порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 45 Закону Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об'єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

Національна асоціація адвокатів України є юридичною особою та діє через організаційні форми адвокатського самоврядування, передбачені цим Законом.

Національна асоціація адвокатів України утворюється з'їздом адвокатів України та не може бути реорганізована. Ліквідація Національної асоціації адвокатів України може бути здійснена лише на підставі закону.

Статут Національної асоціації адвокатів України затверджується з'їздом адвокатів України та є її установчим документом.

З моменту державної реєстрації Національної асоціації адвокатів України її членами стають всі особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Інші особи стають членами Національної асоціації адвокатів України з моменту складення присяги адвоката України.

Пунктом 10 Розділу Х Перехідних положень Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачений обов'язок Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, Мінюст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Пунктом 3 Положення №228, зокрема, передбачено, що основними завданнями Мінюсту є формування і забезпечення реалізації політики з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно п. 4 Положення №228 Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів; розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та подає їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.

Пунктом 10 Положення №228 передбачено, що Мін'юст у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.

Накази Мін'юсту, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

З наведеного вбачається, що Міністерство юстиції України зобов'язано забезпечувати постійне приведення нормативних актів з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у тому числі щодо особливості їх найменування, у відповідності до Закону №5076-VІ, оскільки останній має вищу юридичну силу.

Вимоги до найменування громадських об'єднань передбачені статтею 10 Закону України «Про громадські об'єднання» №4572-VІ, згідно якої найменування громадського об'єднання визначається рішенням установчих зборів під час його утворення.

Громадське об'єднання має право на використання свого найменування з моменту реєстрації або прийняття в установленому цим Законом порядку повідомлення про його утворення. Забороняється використання найменування громадського об'єднання фізичними та юридичними особами, які не належать до цього громадського об'єднання, без згоди такого громадського об'єднання для цілей, не пов'язаних з діяльністю цього громадського об'єднання.

Відповідно до ч.1 статті 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву.

Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності.

Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування.

Відповідно до ч.5 статті 90 Цивільного кодексу України юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи.

Згідно з п. 1.1 Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 05 березня 2012 року №368/5, найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правову форму (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, державних, комунальних організацій, закладів, установ) та назву.

Пунктом 1.2 Вимог визначено, що назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, залежності юридичної особи та інших відомостей згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм юридичних осіб, установлених Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та законами України.

Відповідно до п. 1.4 Вимог юридична особа може мати, крім повного найменування, скорочене найменування.

Згідно з п. 1.5 Вимог найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи.

Відповідно до п. 1.7 Вимог у найменуванні юридичних осіб забороняється використання:

- повних чи скорочених найменувань органів державної влади або органів місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичних державних найменувань, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, - у найменуваннях юридичних осіб приватного права;

- термінів, абревіатур, похідних термінів, заборона використання яких передбачена законами України;

- символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Згідно Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з'їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року, Рада адвокатів України діє у системі Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з'їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України. Найменування Ради адвокатів України: повне найменування: українською мовою - РАДА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ; англійською мовою - BAR COUNCIL OF UKRAINE; скорочене найменування: українською мовою - РАУ; англійською мовою - ВСU (п. 1.3 Положення).

З аналізу наведених норм вбачається, що судом першої інстанції вірно зауважено, що законодавством України чітко визначено власні найменування для всіх органів адвокатського самоврядування, які передбачені вичерпним переліком. Підміна органів адвокатського самоврядування, використання їх власних назв іншими суб'єктами суспільних відносин не допускається.

Разом з тим, Всеукраїнським громадським об'єднанням «Рада адвокатів України» (код ЄДРПОУ 37146016), яке має коротку назву «Рада адвокатів України» та відповідну сторінку в соціальній мережі Фейсбук - група «Рада адвокатів України» здійснюється нагородження іноземних адвокатів від імені Національної асоціації адвокатів України та до неї заявляються позови, як до Ради адвокатів України - органу адвокатського самоврядування, що порушує права позивача на здійснення забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

Однак, відповідальною особою за приведення нормативно-правових актів у відповідність до законів, в даному випадку - Міністерством юстиції України, не було здійснено жодних дій на виконання своїх обов'язків.

Відтак, суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що Міністерством юстиції України протиправно не забезпечено виконання вимог п. 10 Перехідних положень Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» в частині приведення Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 05 березня 2012 року №368/5 у відповідність до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», зокрема, шляхом внесення до таких Вимог змін щодо встановлення заборони використання повних, скорочених та викладених англійською мовою власних назв органів адвокатського самоврядування визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», та похідних від них назв у назві іншої юридичної особи, її відокремлених підрозділів або громадських об'єднань без статусу юридичної особи.

Доводи апеляційної скарги свого підтвердження не знайшли, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому скарга задоволенню не підлягає.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Таким чином, правомірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.

Отже, при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну Міністерства юстиції України - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 квітня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Мєзєнцев Є.І.

Чаку Є.В.