Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2016 року справа №805/200/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. у справі № 805/200/16-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби від 07.12.2015 року № Ю-1 про сплату боргу (недоїмки) частково на суму 100000 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. позов задоволено.
Скасовано вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 07 грудня 2015 року № Ю-1 в частині сплати суми заборгованості (недоїмки) у розмірі 100000,00 (сто тисяч) гривень 00 копійок.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» у повному обсязі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що у Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області відсутні підстави для звільнення позивача від виконання зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування через відсутність у Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» сертифікату Торгово-промислової палати України, який відповідно до положень статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом дії цього Закону є єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» (далі - ТОВ «АМЗ») є юридичною особою, перебуває на обліку в Мангуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - Мангуська ОДПІ), як платник єдиного внеску. Юридична адреса позивача - Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Мурзи, буд. 16, кв. 6.
Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року та 02 грудня 2015 року № 1053-р та 1275-р, відповідно, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція. До цього переліку входить і смт. Мангуш.
07 грудня 2015 року Мангуською ОДПІ винесена вимога № Ю - 1 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 1057138,71 гривень, у т.ч. сума недоїмки з єдиного внеску у розмірі 983201,14 гривень, штрафу в розмірі 19638,63 гривень та пені у сумі 54298,94 гривень.
Судом також встановлено, що загальна сума боргу (недоїмки), яка вказана у спірній вимозі нарахована за період з червня 2014 року по жовтень 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи позивач оскаржує вказану вимогу частково, на суму заборгованості (недоїмки) з єдиного внеску у розмірі 100000,00 гривень, за період:
- вересень 2015 року у сумі 41259,82 гривень;
- жовтень 2015 року у сумі 58740,18 гривень.
27 листопада 2014 року ТОВ «АМЗ» подало до Мангуської ОДПІ заяву про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
08 грудня 2014 року Мангуська ОДПІ повідомила позивача, що стосовно нього не можуть бути застосовані положення Закону № 2464-VI через відсутність остаточного законодавчо визначеного переліку населених пунктів, де проводилася антитерористична операція. Крім того, листом від 13 травня 2015 року ТОВ «АМЗ» було повідомлено про те, що у відповідача відсутні підстави для звільнення позивача від виконання обов'язків платника єдиного внеску через відсутність Сертифікату Торгово-промислової палати України.
09 липня 2015 року позивач звернувся до Донецької торгово-промислової палати із заявою про отримання відповідного сертифікату на підтвердження обставин непереборної сили. Листом від 15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата повідомила ТОВ «АМЗ» про те, що Законом № 2464-VI не передбачено підтвердження настання обставин непереборної сили. Також зазначено, що підставою для звільнення від виконання відповідних обов'язків є лише заява платника єдиного внеску.
Отже спірним питанням в даній справі є правомірність обчислення недоїмки зі сплати позивачем єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафу та пені за період вересень - жовтень 2015 року.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464-VІ визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VІ встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VІ на платника єдиного внеску покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 вказаного Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (далі - Закон № 1669-VІІ). Абзацом 2 статті 1 вказаного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, смт. Мангуш Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Статтею 2 Закону № 1669-VІІ визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Згідно зі ст. 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як зазначено вище, Донецькою торгово-промисловою палатою було відмовлено ТОВ «АМЗ» у задоволенні заяви про отримання відповідного сертифікату на підтвердження обставин непереборної сили. Відомості стосовно оскарження відмови у наданні сертифікату Торгово-промислової палати України про засвідчення форс-мажорних обставин позивачем в матеріалах справи відсутні.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «АМЗ» зверталось до Мангуської ОДПІ із заявою про звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI та до Донецької торгово-промислової палати із заявою про отримання відповідного сертифікату на підтвердження обставин непереборної сили. У задоволенні вказаних заяв було відмовлено.
З матеріалів справи також вбачається, що позивач не оскаржував зазначені відмови у встановленому законом порядку. Отже ТОВ «АМЗ» не було вжито усіх заходів для звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що спірна Вимога Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції ДФС у Донецькій області від 07.12.2015 року № Ю-1 було скасовано неправомірно, суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Керуючись статями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. у справі № 805/200/16-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. у справі № 805/200/16-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Колегія суддів Сухарьок М.Г.
Блохін А.А.
Гаврищук Т.Г.