Ухвала суду № 58211483, 08.06.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
815/2609/14
Номер документу
58211483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2609/14

УХВАЛА

08 червня 2016 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Харченко Ю.В.

При секретарі Мацвейко О.І.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву відповідача Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа по справі №815/2609/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі про зобовязання виконати Вимогу від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.п.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2014р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014р. по справі №815/2609/14, задоволено адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області, зобовязано Державну установу Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі виконати Вимогу Державної фінансової інспекції в Одеській області від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.п.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20.

На виконання Постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2014р. по справі №815/2609/14, позивачем Державною фінансовою інспекцією в Одеській області 15.01.2015р. отримано виконавчий лист, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Постановою Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції від 16.09.2015р. відкрито виконавче провадження №48851423 з примусового виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2014р. щодо зобовязання Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі виконати Вимогу Державної фінансової інспекції в Одеській області від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.п.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20

31.05.2016р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява відповідача Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі (вхід.№14048/16), за підписом директора Установи ОСОБА_1, у якій останнім викладено прохання розяснити спосіб та порядок виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду №815/2609/14 від 10.12.2014р. в частині п.18.

Згідно з ч.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Таким чином, з урахуванням того, що представник заявника Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі до суду не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної заяви відповідача Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа по справі №815/2609/14, в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 2 означеної статті передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, передбачені Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 року № 606-ХІV (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.36 якого за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання. Питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання розглядається судом у встановлений законом строк. Відповідне рішення може бути оскаржене у встановленому законом порядку. Щодо інших рішень відстрочка або розстрочка виконання, встановлення чи зміна способу і порядку виконання не допускаються.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що суд може встановити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, у разі наявності обставин, що роблять виконання судового рішення неможливим, зокрема, якщо в процесі виконання виконавчого документа державним виконавцем, виникають обставини, котрі перешкоджають або ускладнюють примусове виконання рішення суду.

Водночас, судом встановлено, що відповідачем - Державною установою Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі до заяви (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа по справі №815/2609/14 не додано жодних належних доказів на підтвердження наявності обставин, котрі дійсно перешкоджають виконанню судового рішення.

Між тим, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2014р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014р. по справі №815/2609/14, встановлено спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом зобовязання Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі виконати Вимогу Державної фінансової інспекції в Одеській області від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 у тому числі в частині п.18.

Також, відповідно до ч.1 ст.170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що, у даному випадку, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює, зокрема, рішення.

При цьому, із приписів ст.158 КАС України вбачається, що судовими рішеннями є, зокрема, постанови і ухвали суду.

Відповідно до п.п.12,13 ст.3 КАС України постанова - письмове рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, у якому вирішуються вимоги адміністративного позову; ухвала - письмове або усне рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, яким вирішуються питання, пов'язані з процедурою розгляду адміністративної справи, та інші процесуальні питання. Ухвалами судів апеляційної та касаційної інстанцій також вирішуються вимоги апеляційної чи касаційної скарги.

Водночас, судом встановлено, що Державна установа Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі звернулась до Одеського окружного адміністративного суду із заявою (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа, порядок розяснення якого приписами КАС України не передбачено.

Крім того, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2014р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014р. по справі №815/2609/14, встановлено спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом зобовязання Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі виконати Вимогу Державної фінансової інспекції в Одеській області від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.18.

При цьому, міркування та мотиви, з яких суд виходив при прийнятті Постанови по справі №815/2609/14 повністю підтримано Одеським апеляційним адміністративним судом, оскільки рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Також, на думку суду, питання щодо виконання судового рішення або відмови у такому виконанні не може бути підставою для його роз'яснення, а визначений статтею 170 КАС України механізм розяснення судового рвшення, не може використовуватись, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє його мотивації. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити означене судове рішення, якщо таке право надане КАС України.

Відтак, виходячи з наведеного, суд не вбачає законодавчо передбачених підстав для задоволення заяви відповідача Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа по справі №815/2609/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі про зобовязання виконати Вимогу від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.п.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20.

Керуючись ч.7 ст.9, ст.ст.160,165,170,263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви відповідача Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі (від 31.05.2016р. вхід.№14048/16) щодо розяснення способу та порядку виконання виконавчого листа по справі №815/2609/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Державної установи Пункт тимчасового розміщення біженців у м.Одесі про зобовязання виконати Вимогу від 28.08.2013р. №15-08-23-14/8520 в частині п.п.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, відмовити.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.