Постанова № 58208794, 08.06.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
583/1464/16-а
Номер документу
58208794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1464/16-а

2-а/583/75/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Сидоренка Р.В.,

при секретарі Зубатовій І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії, третя особа Охтирське обєднане управління пенсійного фонду України Сумської обл. -

встановив:

11.05.2016 року відкрито провадження у справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що 6.11.1970 р. вона уклала шлюб з ОСОБА_2, який при житті набув статусу особи, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, з визначенням інвалідності 2 групи, та статусу пенсіонера з 21.08.2008 р. Чоловік ОСОБА_2 помер 9.10.2011 р.. 6.02.2012 р. позивачці ОСОБА_1 визначений статус дружини померлого ліквідатора постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, смерть якого повязана з Чорнобильською катастрофою. Але пенсія відповідно до вимог чинного законодавства як утриманцю після смерті годувальника з визначеним статусом не призначалася, не нараховувалася і не виплачувалася.

Постановою Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а, (2-а/583/20/15) визнано протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 2.08.2012 р. за №2 про відмову позивачці у призначенні державної пенсії за віком на пільгових умовах у звязку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області зобовязано призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р..

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2015 р. №583/718/15-а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області залишено без задоволення, постанову Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а залишено без змін. Судове рішення набрало законної сили. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 7.07.2015 р. №К/800/30845/15 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі на постанову Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2015 р.

Пенсійна установа не збиралася і не намагалася виконувати судове рішення, призначати, нараховувати та виплачувати пенсію відповідно до Закону та судового рішення.

Постановою відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 23.07.2015 р. відкрите примусове виконавче провадження №48227727 і вже постановою ВДВС від 11.08.2015 р. прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 8, ч. 1, ст. 49, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» у звязку з нібито виконанням судового рішення в повному обсязі. Проте постановою Охтирського міськрайонного суду від 2.10.2015 р. №583/3014/15-а (2- а/583/75/15) визнана незаконною та скасована постанова Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 11.08.2015 р. про закінчення виконавчого провадження №48227727 за виконавчим листом №583/718/15-а.

Постановою ВДВС від 20.11.2015 р. відновлено виконавче провадження №48227727, державний виконавець, який веде виконавче провадження ОСОБА_3. 14.12.2015 р. виконавчий лист повторно предявлений до виконання у звязку з відновленням виконавчого провадження. Але рішення суду не виконується.

Позивачка зверталася до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Суд захистив права позивачки, але, як виявилось, тільки на папері в межах змісту тексту судового рішення.

При винесенні судового рішення зазначено про зобовязання, але не вирішено при яких умовах та на підставі яких нормативних актах необхідно призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах, як члену сімї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р.

Пенсійна установа використовує такий промах, як не зазначення суми розрахунку, та спекулює на застосуванні різних нормативних актах, які приймали у різних змістових редакціях та у часі їх дії станом з 2012 року і по день ухвалення судового рішення у 2015 році.

З даного приводу наводяться аргументи про те, що за останні два місяці життя чоловік отримував пенсію в розмірі по 6694 грн. 41 коп. на місяць. Дані обставини знайшли своє підтвердження поясненнями представників пенсійної установи та матеріалами пенсійної справи на померлого чоловіка. Після смерті чоловіка позивачці, як дружині померлого чорнобильця, було виплачено біля 13000.00 грн. соціальної допомоги на поховання чоловіка зі складових двох розмірів пенсійного забезпечення померлого при житті. Позивачка розраховувала, що їй проведуть перерахунок та виплатять заборгованість виходячи із розміру пенсії її чоловіка не меншої ніж 6694.41 грн., а виявляється, що виплачують менше ніж отримувала раніше - з 1.08.2015 р. в розмірі 949 гривень.

На даний час пенсійна установа намагається виконувати судове рішення виключно в межах застосування чинного законодавства станом на 2015 рік - згідно занижених розмірів нарахування пенсії, тоді як спірний період визначений з 12.06.2012 р. З 12.06.2012 р. повинен прийматися за основу зміст Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції станом на 1.10.2011 р. - пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Редакція ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна застосовуватися в редакції, яка діяла в час її застосування та чинності: «Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими «...» по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; тощо.

За змістом ст.54 Закону пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі - на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника; розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами; згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» - ст. 12 - прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 822 гривні, з 1 квітня - 838 гривень, з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні; згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» - ст. 7 - прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень; згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» - ст. 7 - прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність визначений в розмірі 949 гривень; станом на 1.01.2015 р. зміст ст. 54 Закону№76-VIII від 28.12.2014 р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» в редакції: «Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань».

У тобто з 1.01.2015 р. пенсія в даних випадках визначається за нормативно - правовим регулюванням Кабінету Міністрів України.

Але за період з 12.06.2012 р. постанова Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а (2-а/583/20/15) повинна виконуватися в редакції про зобовязання Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням застосування норм Закону за змістом та часу чинності зазначених норм права.

У зв'язку з прийняттям та змінами нормативно - правових актів України пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до 2.08.2014 р. повинні були виплачуватись відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (тобто, для інвалідів II групи інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком), а з 3.08.2014 р. - в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України. Така правова позиція заснована постановами Вищого адміністративного суду України від 22.10.2015 р. № К/800/65067/14, від 12.11.2015 р. №К/800/25588/15.

Позивачка вважає, що виконання судового рішення повинно бути з урахуванням застосування та нарахуванням пенсійного забезпечення виходячи з суми пенсії на чоловіка при житті 6694.41 грн. (розмір пенсії чоловіка при житті на день смерті) х 50% = 3347.20 грн..

Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

За приписами Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 2.04.2012р. №512/5, Розділ VIII «Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобовязаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення» виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, здійснюється за умов, визначених статтею 75 Закону.

Уразі невиконання боржником рішення у встановлений державним виконавцем строк на боржника накладається штраф відповідно до статті 89 Закону та застосовуються інші заходи, передбачені Законом (п.8.2 Інструкції).

У звязку з викладеним позивач просить:

Поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дії за наслідками неналежної організації примусового виконання судового рішення.

Визнати протиправними бездіяльність, вчинених суб'єктами владних повноважень - відповідачем в особі відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області по неналежній організації примусового виконання постанови Охтирського міськрайонного суду від 2.10.2015 р. №583/3014/15-а (2-а/583/75/15), якою визнано протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 2.08.2012 р. за №2 про відмову позивачці у призначенні державної пенсії за віком на пільгових умовах у звязку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області зобовязано призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, державну пенсію на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р. Зобовязати відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області в межах виконавчого провадження №48227727 по примусовому виконанню постанови Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а (2-а/583/20/15) застосувати виконавчі заходи по примусовому виконанню Охтирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області судового рішення у відповідності із Законом України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 2.04.2012р. №512/5, шляхом нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р. із застосуванням розміру пенсійного державного забезпечення чоловіка при житті на день смерті 6694.41 грн. : 50% = 3347.20 грн. пенсійного державного забезпечення ОСОБА_1 на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка.

Позивач та її представник у судове зявились, надали заяву якою прохали провести розгляд справу без їхньої участі. Вимоги підтримують з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідача у судове засідання не зявились, відповідач був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. На адресу суду з боку відповідача надійшло письмове заперечення де зазначається про наступне. 25.05.2016 було розпочате примусове виконання рішень, тобто винесена постанова про накладення штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 680,00 грн. відповідно до вимог ст. ст. 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання рішення суду і призначено новий строк виконання до 02.06.2016. Боржника було попереджено, що у разі повторного невиконання рішення суду в строк до 02.06.2016 до нього будуть застосовані заходи, передбачені законодавством.

Таким чином, дії державного виконавця відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження», а також вимогам чинного законодавств України, що регулюють дане питання.

Представник третьої особи надав у судове засідання письмове заперечення де зазначив про незгоду із заявленими вимогами, оскільки зазначене судове рішення повністю виконане.

Суд вислухавши сторони, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уклали шлюб, зареєстрований 06.11.1970 року Чернеччанською сільською радою Охтирського району Сумської області за актовим записом № 26

ОСОБА_4 А № 413207 від 16.02.2007 року підтверджується, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1

ОСОБА_2 помер 09.10.2011 року.

Постановою Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а, (2-а/583/20/15) визнано протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 2.08.2012 р. за №2 про відмову позивачці у призначенні державної пенсії за віком на пільгових умовах у звязку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області зобовязано призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р..

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2015 р. №583/718/15-а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області залишено без задоволення, постанову Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а залишено без змін. Судове рішення набрало законної сили. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 7.07.2015 р. №К/800/30845/15 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі на постанову Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2015 р.

На виконання постанови від 07 травня 2015 року № 583/718/15-а Охтирським міськрайонним судом Сумської області 13 липня 2015 року за заявою представника позивачки ОСОБА_5 видано виконавчий лист (а. с. 52). За заявою ОСОБА_1 23 липня 2015 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_6 відкрито виконавче провадження (а.с. 39-40), встановлено строк для добровільного виконання рішення суду та направлено копію даної постанови сторонам виконавчого провадження.

11 серпня 2015 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_6 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження по вищевказаному виконавчому листу на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» в звязку з виконанням рішення суду в повному обсязі, копію даної постанови направлено сторонам виконавчого провадження для відому.

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської обл. (справа №583/3014/15-а, провадження 2-а/583/75/15) вищезазначену постанову про закінчення виконавчого провадження було скасовано.

Постановою ВДВС від 20.11.2015 р. відновлено виконавче провадження №48227727, державний виконавець, який веде виконавче провадження ОСОБА_3. 14.12.2015 р. виконавчий лист повторно предявлений до виконання у звязку з відновленням виконавчого провадження.

22.12.2015 р. боржникові направлено лист з вимогою повідомити розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_2 та порядок перерахунку пенсії ОСОБА_1

04.01.2016 р. до відділу надійшов лист від Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області в якому вказано наступне. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі нараховано ОСОБА_1 державну пенсію на пільгових умовах як члену сім'ї померлого годувальника після смерті ОСОБА_2, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р..

25.05.2016 р. було розпочате примусове виконання рішень, тобто винесена постанова про накладення штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 680,00 грн. відповідно до вимог ст. ст. 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання рішення суду і призначено новий строк виконання до 02.06.2016 р.. Боржника було попереджено, що у разі повторного невиконання рішення суду в строк до 02.06.2016 р. до нього будуть застосовані заходи, передбачені законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. 1, ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1, ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобовязує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого ч. 2, ст. 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.

Згідно з ч. 2, ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до ст. 89 цього Закону і не пізніше пяти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобовязує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Згідно з ч. 3, ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до ст. 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Згідно ч. 2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

Згідно з п. 11, ч. 1, ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 75 цього Закону.

Як зазначалося вище, відповідачем вживалися передбачені Законом заходи щодо примусового виконання постанови Охтирського міськрайонного суду, Сумської області від 24.12.2010 року, зокрема, було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та встановлено боржнику строк для добровільного виконання, винесено постанову про накладення штрафу. Однак відповідач не довів того, що останнім відповідно до вимог ст. 89 ЗУ «Про виконавче провадження» у встановлений законом строк повторно накладався штраф та вживались заходи до притягнення до відповідальності відповідальних осіб за невиконання судового рішення.

Ч. 5 ст. 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Разом із тим, суд не погоджується із доводами позивачки про зобовязання відповідача виконувати зазначене рішення згідно наведеного нею у позовній заяві розрахунку, оскільки у даному провадженні суд не вправі на власний розсуд тлумачити, розяснювати чи встановлювати характер і спосіб виконання раніше прийнятого та звернутого до виконання судового рішення, яке вступило у законну силу. У разі, якщо рішення є незрозумілим для виконання це право як позивачка, так і інші учасники виконавчого провадження, у тому числі і державний виконавець, можуть реалізувати у встановлений чинним законодавством спосіб. Отже у цій частині вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судом встановлено, що заявником ОСОБА_1 були понесені судові витрати у виді витрат на правову допомогу фахівця в галузі права ОСОБА_5

Згідно ст. 84 ЦПК України - витрати, повязані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків, надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.

Як передбачено ст. 56 ЦПК України правову допомогу може надавати особа, яка є фахівцем в галузі права і за законом має право на надання правової допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи 10 травня 2016 року між ОСОБА_1 та ПП ОСОБА_5, як суб'єктом господарської діяльності з надання послуг у сфері права - юридична консультація «Правова допомога», був укладений договір про надання правової допомоги. Відповідно до умов зазначеного договору, зокрема п. 21, вбачається що сторони дійшли згоди про внесення оплати за правове супроводження по суті і межах даного договору в сумі 2000 грн. одноразового внеску. Оплата зазначеної суми підтверджується складеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 відповідним актом виконаних робіт за договором про надання правової допомоги та квитанцією від 10.05.2016.

Матеріалами справи підтверджується, що фахівцем в галузі права ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 складались позовна заява та письмові заяви, ОСОБА_5 знайомився з матеріалами справи в суді та надавав консультацію.

Згідно ст. 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» - розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Враховуючи складність справи, кількість часу, який необхідно для складання скарги та підготовку заяв, надання консультації, ознайомлення з матеріалами справи, часткове задоволення вимог, суд вважає, що розмір витрат на правову допомогу є обґрунтованим в розмірі 200,00 грн.

Суд вважає, що позивачем строк звернення до суду не пропущено, оскільки неналежне примусове виконання судового рішення носить триваючий характер.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 69-71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними бездіяльність, вчинених суб'єктами владних повноважень - відповідачем в особі відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області по неналежній організації примусового виконання постанови Охтирського міськрайонного суду від 2.10.2015 р. №583/3014/15-а (2-а/583/75/15), якою визнано протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 2.08.2012 р. за №2 про відмову позивачці у призначенні державної пенсії за віком на пільгових умовах у звязку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області зобовязано призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, державну пенсію на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р.

Зобовязати відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області в межах виконавчого провадження №48227727 по примусовому виконанню постанови Охтирського міськрайонного суду від 7.05.2015 р. №583/718/15-а (2-а/583/20/15) застосувати виконавчі заходи по примусовому виконанню Охтирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області судового рішення у відповідності із Законом України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 2.04.2012р. №512/5, шляхом нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії на пільгових умовах, як члену сім'ї померлого годувальника після смерті чоловіка, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності в порядку ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 12.06.2012 р.

У іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Охтирського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області на користь ОСОБА_1200 (двісті) гривень судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області. ОСОБА_7