Провадження № 2-а/582/9/16
Справа № 582/553/16-а
Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2016 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді Яковенко Н.М.,
з участю секретаря Климась С.В.,
за участі позивача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Недригайлів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Недригайлівського районного суду звернуся ОСОБА_1 з зазначеним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 та весною 2015 року, у звязку з подіями на сході України, вимушений покинути своє місце проживання і з сімєю переїхати у більш безпечне місце. Він був взятий на облік відповідачем як внутрішньо переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції особа, та йому була призначена щомісячна адресна допомога. При зверненні до відповідача з заявою 03.03.2016 р. про продовження строку дії довідки та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посадовими особами відповідача була оформлена нова довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заміну попередньої та запропоновано зареєструвати місце перебування в територіальному підрозділі Державної міграційної служби.
При зверненні до відповідача за роз'ясненнями щодо причин не нарахування адресної допомоги, йому було надано повідомлення про відмову в наданні допомоги переміщеним особам на проживання з посиланням на те, що адресна допомога не була призначена позивачу через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби України на зворотному боці довідки про взяття на облік. Вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що суперечать закону. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому в наданні щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за його заявою від 03.03.2016 року та поновлення виплати зазначеної допомоги.
Відповідач подав письмові заперечення на позов, в якому позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні через необґрунтованість, оскільки відповідно до Порядку оформлення та видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який затверджено Постановою КМУ № 509 від 01.10.2014. зазначена довідка не є дійсною без проставляння на її звороті відмітки ДМС про фактичне місце проживання такої особи.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації як особа, переміщена з району проведення АТО, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Недригайлівської РДА від 02 березня 2015 року №5910000312 (видана 02.09.2015 року), на якій на зворотному боці мається відмітка Недригайлівського РС УДМС України в Сумській області про реєстрацію місця перебування у смт Недригайлів, вул. Леніна, 5. З вказаної довідки та копії паспорта позивача вбачається, що позивач перемістився в смт Недригайлів з району проведення АТО та до цього постійно проживав в м. Стаханов. 03.03.2016 року ОСОБА_1 була оформлена нова довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заміну попередньої.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 07.06.2016 року №785 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: М. Стаханів, АДРЕСА_1, але фактично проживає за адресою: с. Реви, 12, Недригайлівського району Сумської області та має склад сімї: дружина: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, син: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 32) .
Відповідно до довідки Вільшанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. від 07 червня 2016 року за №136, син позивача, ОСОБА_3, 2001 року нородження, дійсно навчається у 8 класі Вільшанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Недригайлівської районної ради Сумської області (а.с. 33).
На усне звернення позивача щодо непризначення на наступний шестимісячний строк щомісячної адресної допомоги співробітниками Управління праці та соціального захисту нас зелення Недригайлівської районної державної адміністрації була надана відповідь від 05.05.2016 року №03/1271
З повідомлення (а.с. 11) вбачається, що за усним зверненням позивача від 05 травня 2016 року йому відмовлено у призначенні допомоги переміщеним особам на проживання з посиланням на недотримання позивачем вимог п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (зі змінами і доповненнями) - через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінетів Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).
Пунктом 1 ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Отже, з часу набрання чинності вказаним Законом, а саме з 13.01.2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення обліку внутрішньо переміщених осіб, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.
Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.
Також слід зазначити, що Законом України № 888-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України.
З урахуванням наведених вище обставин та норм закону суд вважає, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу відповідачем, з огляду на ст. 4 Закону України діє безстроково, а тому рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам є протиправним, а відтак позов підлягає задоволенню.
На підставі ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 в наданні щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації( вул. Сумська, 5 смт. Недригайлів, Сумської області 42100, код ЄДРПОУ 03197983) здійснити нарахування та подовжити виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до його заяви від 03 березня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. .
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: Н. М. Яковенко