Лебединський районний суд Сумської області
Справа № 580/765/16-а
Номер провадження 2-а/580/26/16
У Х В А Л А
про відкриття провадження
та відстрочення судового збору
"06" червня 2016 р. м.Лебедин
Суддя Лебединського районного суду Сумської області Гура А. О. ,
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Будильського сільського голови - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В:
30.05.2016 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 23.11.2015 року він звернувся з заявою № 136 до Будильського сільського голови Лебединського району Сумської області, але відповідь отримав на 33 день після реєстрації його заяви в журналі вхідної кореспонденції. Тому він звернувся до суду і просить визнати протиправними дії сільського голови ОСОБА_2 несвоєчасне надання інформації на його заяву від 23.11.2015 року, такою що порушила його право на розгляд звернення та своєчасне отримання інформації та компенсувати витрати на підставі додатково наданих розрахунків.
Одночасно ОСОБА_1 ставилось питання про звільнення його від сплати судового збору, обґрунтовуючи його тим, що він отримує допомогу по безробіттю, яка складає 544 грн. на місяць; йому призначена субсидія з жовтня 2015 року по квітень 2016 року для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, обовязкова плата за які у сукупності становить 44 грн. 71 коп. на місяць, тому не має можливості сплатити судовий збір, що практично є рівним розміру його місячного доходу.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступного:
Згідно до ч. 3ст. 106 КАС Українидо позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2ст. 4 Закону України Про судовий збір від 8 липня 2011 року № 3674-VIза подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
У відповідності до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI Про судовий збір, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Надані позивачем обґрунтування свого майнового стану , що не дає можливості сплати судового збору є не достатніми доказами на підтвердження його скрутного матеріального стану. Вони не свідчать про обєктивну неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах, оскільки ОСОБА_1 являється працездатним, не є інвалідом, отже має можливість отримувати інші доходи (в тому числі і доходи від земельних ділянок, ведення особистого сільського господарства та інші), довідки про які він не надав .
Крім того, обовязкова плата комунальних послуг заявника в звязку з призначенням субсидії складає всього лише 44 грн. 71 коп. на місяць. Таким чином, вказані позивачем підстави для звільнення від сплати судового збору майнового стану ОСОБА_1, який може свідчити про неможливість здійснити оплату судового збору, не підтверджують і законом не передбачені.
Оскільки суд не наділений повноваженнями звільняти особу від сплати судового збору без будь-яких на те правових підстав та, враховуючи , що звільнення від сплати судового збору є правом, а не обовязком суду, приходжу до висновку про відмову в задоволенні заяви № 168 позивача про звільнення його від сплати судового збору.
Разом з тим, при здійсненні правосуддя у адміністративних справах суди повинні вирішувати питання, пов'язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності доКАС України,Закону України «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду з другого боку.
З урахуванням зазначених обставин підстав для звільнення від сплати судового збору суд не вбачає, проте вважає за можливе відстрочити його сплату до ухвалення судового рішення у даній справі у відповідності до ст. 88 КАС України.
Позовна заява подана з додержанням вимог ст. ст. 105, 106 КАС України.
Керуючись ст. 107 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Будильського сільського голови - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними.
Призначити судове засідання на 16.06.2016 року о 09 год. 30 хв.
Направити відповідачеві копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів та запропонувати подати в строк до 16.06.2016 року письмові заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності 1 листопада 2011 року, зі змінами та доповненнями, встановлено розміри ставок судового збору за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру, який справляється в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати на р/р 31216206700214 код класифікації доходів бюджету 22030101- судовий збір, отримувач державний бюджет Лебединського району, ЄДРПОУ 37345566 Банк ГУДКУ в Сумській області МФО 837013 в розмірі - 551 грн. 20 коп.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо недотримання правил підсудності у встановлений законом строк і порядок, в іншій його частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А. О. Гура