ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/1699/16-а
н/п 2-а/636/93/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2016 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Панаід І.В.
за участю секретаря судового засідання Левчук К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до Чугуївського обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив суд визнати неправомірним рішення відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії державного службовця, скасувати вказане рішення, та зобовязати відповідача з 1 грудня 2015 р. здійснити йому перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначав, що звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, він отримав відмову, мотивовану тим, що у відповідності до розділу ІІІ Пикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
31.05.2016 року відповідач надав до суду заперечення проти позову ОСОБА_1, в яких просив відмовити в задоволенні позову, з тих підстав, що згідно ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 09.12.2015 року № 213 - VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу»,«Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, та з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач до залу судового засідання не зявився, надавши письмову заяву, якою позовні вимоги підтримав в повному обсязі, справу просив розглядати без його участі.
Представник відповідача до зали судових засідань також не зявився подавши через канцелярію заяву в якій зазначав, що проти задоволення позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях, та просить суд розглянути справу без його участі.
У звязку з зазначеним суд розглядає справу на підставі наявних ній доказів в порядку письмового провадження, що відповідає положенням ч.6 ст.128 КАС України.
Суд, дослідивши докази, приходить до висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в Чугуївському обєднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати.
29 квітня 2016 р. позивач звернувся до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату №2 від 28.04.2016 року, виданої фінансовим управлінням Чугуївської райдержадміністрації Харківської області у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
06 травня 2016 р. рішенням Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1144-02/23 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 - VIII перерахунки не проводяться.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», не є вірними, оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із тим, позивач просить зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року.
Однак, у відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 29 квітня 2016 року, перерахунок має бути проведений починаючи з 01 травня 2016 року.
За таких обставин, позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, а перерахунок пенсії має бути проведено з 01.05.2016р., що стосується позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії у період з 01.12.2015р. по 30.04.2016 р., в цій частині у задоволення позову належить відмовити.
Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує в порядку ст. 94 КАС України, отже з відповідача на користь позивача повинні бути стягнені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94,128, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України.
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 1144-02/23 від 06.05.2016 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії - на 31.08.2010 року.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем її роботи на державній службі - на посаді начальника управління Чугуївської райдержадміністрації Харківської області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №2 від 28.04.2016 року, виданої фінансовим управлінням Чугуївської райдержадміністрації Харківської області про заробітну плату у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Стягнути з Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.).
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення з надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя