Постанова № 58200871, 09.06.2016, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
623/1029/16-а
Номер документу
58200871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер справи 623/1029/16-а

Номер провадження 2-а/623/44/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2016 року м. Ізюм

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Бутенка В.М.

при секретарі судового засідання Костенко В.В.

судового розпорядника ОСОБА_1

за участю: позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ізюмського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

У квітні 2016 року позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених вимог просить суд:

- визнати неправомірними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років;

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12 липня 2001 року (№2663-111), на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», довідки прокуратури Харківської області № 18-31 від 01.12.2015 виходячи з розрахунку 90% від середнього заробіткущомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, та здійснювати відповідні виплати;

- стягнути з Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 посилається на те, щопрацював в органах прокуратури Харківської області з червня 1973 року по січень 1998 року та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 09.10.2001 отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 року (№2663-111), в розмірі 90% середнього заробітку посади Ізюмського міжрайонного прокурора Харківської області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» передбачено підвищення оплати праці прокурорів на 25 відсотків.

Тому він 07.02.2016 звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести йому перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вредакції від 12 липня 2001 року (№2663-111), що діяв на момент призначення йому пенсії, якою передбачено її розмір 90% від середнього заробіткута надав довідку прокуратури Харківської області № 18-31 від 01.12.2015 про підвищення посадового окладу Ізюмського міжрайонного прокурора Харківської області про заробіток, з якого належить перерахунок пенсії.

Листом управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області від 17.02.2016 за № 20/3-14 в особі голови комісії з припинення управління ОСОБА_4 йому будо відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01.06.2015р. скасовано норми щодо призначення пенсій відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач посилається на те, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якоїКонституція Українита закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, відносяться громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі іЗУ «Про прокуратуру»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції Українине допускається.

Згідно ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 12 липня 2001 року (№2663-111), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій.

Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив йому у перерахунку пенсії за вислугу років, а отже порушено його конституційне право стосовно отримання належної пенсії.

(а.с. 3-7, 28-30)

Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач, Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, яке є правонаступником всіх прав та обовязків управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, в особі начальника управління ОСОБА_4, адміністративний позов не визнала, надала суду письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 в повному обсязі (а.с. 21).

Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнала, підтримала письмові заперечення на позов, вказала, що позивач дійсно перебуває на обліку Ізюмського об'єднаного УПФУ Харківської області та йому було призначеної пенсію за вислугу років відповідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з жовтня 2001 року. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»внесено зміни до ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції Законів № 213-VІІІ від 02.03.2015, № 911- VІІІ від 24.12.2015. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У звязку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Крім цього, не підлягають стягненню з Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області кошти на судовий збір.

Просить у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення сторін, перевіривши і дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи № 126533, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права.

Згідно з вимогами частин 1 і 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено та підтверджено доказами, що ОСОБА_2 з 09.10.2001 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, з 01.04.2016 - Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області. Йому була призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із максимального розміру 90 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

У звязку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, позивач 07.02.2016 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області з заявою провести йому перерахунок пенсії. До заяви позивачем надана довідка прокуратури Харківської області від 01.12.2015 за № 18-31 про заробітну плату (а.с. 10, 12).

Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області надало на заяву відповідь від 17.02.2016 №20/З-14, в якій зазначено, що у завязку з тим, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01.06.2015р. скасовано норми щодо призначення пенсій відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»та раніше призначені пенсії не перераховуються, підстав для перерахунку ОСОБА_2 пенсії немає (а.с. 11).

Вважаючи, що відповідачем неправомірно було відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_2, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При цьому, в силу приписів ч.4 ст. 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для зясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок).

За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 1).

Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»№1789-ХІІ від 05.11.1991.

Частиною 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Згідно положень вказаної статті у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до нової редакції ч.2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Однак суд звертає увагу на те, що підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13 та 18 статті 50-1 вказаного Закону, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»), (ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001, чинної на час призначення пенсії).

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (ч.17 ст. 50-1 цього Закону в редакції від 12.07.2001, чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відтак, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Також, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Відповідно дост. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, вказані норми закону, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення нормЗакону України «Про прокуратуру».

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.

Враховуючи, що позивач 07.02.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватисяст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Обираючи правову норму, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 10.12.2013 (справа №21-348а13), від 06.10.2015 (справа №127/11720/14-а).

Відповідно постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Довідка прокуратури Харківської області від 01.12.2015 № 18-31 видана ОСОБА_2 як працівнику прокуратури для перерахунку пенсії за вислугою років на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів».

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»№1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу від 12.07.2001 №2663-111), відповідач грубо порушує соціальні права і свободипозивача.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положенняЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №-213є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.

З огляду на викладене, суд погоджується з вимогами позивача про зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 01.12.2015 № 18-31 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури.

Проте суд не погоджується з вимогами позивача щодо зобовязання Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок пенсії з 01.01.2016, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до відповідача 07.02.2016 перерахунок пенсії та виплата різниці недоотриманої пенсії позивачу, повинен бути здійснений з часу його звернення із відповідною заявою до відповідача, тобто з 01 лютого 2016 року.

Вирішуючи питання щодо судового збору, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області не звільнено від сплати судового збору, а тому зобовязано як субєкт владних повноважень, що виступав стороною у справі в якості відповідача, при задоволенні позову відшкодувати на користь ОСОБА_2 здійснені ним документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 грн (а.с. 2).

Керуючись статтями 2, 6, 9, 10-11, 18, 99-100, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу від 12 липня 2001 року (№2663-111), на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-31 від 01.12.2015 виходячи з розрахунку 90% від середнього заробіткущомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, починаючи з 01 лютого 2016 року, та здійснювати відповідні виплати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн 20 коп. (пятсот пятдесят одна гривня 20 копійок).

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя В.М. Бутенко