Апеляційний суд Кіровоградської області
№ 22-ц/781/1386/16 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1
Доповідач Суровицька Л. В.
УХВАЛА
08.06.2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді Суровицької Л.В.,
суддів Авраменко Т.М., Кіселика С.А.,
секретар Гусак А.О.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2016 року про відмову у відкритті провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Лісівської селищної ради Олександрівського району Кіровоградської області, Комунального підприємства «Лісове» Лісівської селищної ради про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2016 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_2 з тих підстав, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Розяснено позивачці про можливість звернення до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства (а.с.11).
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить ухвалу суду першої інстанції скасувати з підстав порушення норм процесуального права і направити справу в суд першої інстанції для розгляду (а.с.13-14).
В судове засідання апеляційної інстанції ОСОБА_2 не прибула, надала письмову заяву про розгляд справи у її відсутність.
У звязку з неявкою в судове засідання особи, яка подала скаргу, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Частина перша статті 3 ЦПК України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен перевірити належність справи до його юрисдикції та підсудності (п.2 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ»).
За змістом статті 15 ЦПК України під цивільною юрисдикцією розуміється компетенція загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1статті 15 ЦПК Українисуди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно змісту п. 1 ч. 1ст. 3 КАС Українисправа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як свідчать матеріали позовної заяви, позивач до звільнення працювала начальником комунального підприємства «Лісове» «Лісівської селищної ради за контрактом. У трудовій книжці відсутні відомості про проходження нею державної (публічної) служби.
Як розяснено у п.23 постанови ПВССУ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» № 3 від 01.03.2013 року діяльність особи, призначеної у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління на посаду керівника юридичної особи субєкта господарської діяльності (наприклад, керівник житлово-експлуатаційної організації, призначений на цю посаду відповідним органом місцевого самоврядування), не є публічною службою, передбаченою п.15 статті 3 КАС. Трудові відносини таких осіб регулюються законодавством про працю, а спори із цих питань розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Крім того, як розяснено у пункті 34 Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» (із змінами, внесеними згідно з Постановами Вищого адміністративного суду), пунктом 30 частини першої статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Відповідно допункту 10частини четвертої статті 42 цього Закону сільський, селищний, міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.
Згідно зпідпунктом 3.1.6пункту 3.1 розділу 3 Державного класифікатора України "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" комунальне підприємство - підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
Комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).
З огляду на викладене комунальні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положеньКАС України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом.
Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими.
Видання відповідного акта органом місцевого самоврядування не змінює правової природи цих відносин.
Суди повинні враховувати, що спори, які виникають з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації, не належать до юрисдикції адміністративних судів.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2, суд вказані розяснення не врахував та неправильно вирішив питання юрисдикції спору щодо захисту трудових прав позивача.
За таких обставин ухвалу суду не можна визнати законною і обґрунтованою і оскільки вонаперешкоджає подальшому провадженню у справі, то відповідно до п.4 ч.1ст.311 ЦПК Україниухвала підлягає скасуванню, аматеріали позовної заяви - поверненню в суд першої інстанції.
Керуючись ст.ст.303,304, п.4 ч.2 ст.307, п.4 ч.1 ст.311 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2016 року скасувати, а матеріали позовної заяви повернути в суд першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя Л.В.Суровицька
Судді Т.М.Авраменко
ОСОБА_3