Постанова № 58194932, 07.06.2016, Маньківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
07.06.2016
Номер справи
701/497/16-а
Номер документу
58194932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №701/497/16-а

Провадження №2-а/701/3/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2016 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого судді - І.Д.КАЛІЄВСЬКОГО

при секретарі - Г.І.БАЙДУЖІЙ

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до відповідача із позовом про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

На підставу своїх вимог спирається на те, що наказом прокурора Черкаської області №198-к від 05.11.2001 року позивач був звільнений з роботи в органах прокуратури України з 08.11.2001 (з посади старшого помічника прокурора Маньківського району) у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. З 19 листопада 2001 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ управлінням Пенсійного фонду України в Маньківському районі в Черкаській області призначена пенсія за вислугою років у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, яку він отримував за посадою на день звільнення. З 01.07.2012 Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області безпідставно перейшло на перерахунок пенсії з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, відповідної категорії прокурорських працівників на 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, обмеживши його право в частині розміру перерахунку пенсії, яка позивачу була призначена раніше у розмірі 90 відсотків, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, чинної на той час його виходу на пенсію. Рахуючи, що дії управління ПФУ в Маньківському районі Черкаської області є неправомірними позивач звернувся до Маньківського районного суду з відповідним позовом. Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 17.06.2014 року у справі №701/652/14-а адміністративний позов задоволений повністю і визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області провести перерахунок пенсії за вислугою років згідно ч. 1ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру, у розмірі 90%,. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014 року вище вказана постанова Маньківського районного суду Черкаської області залишена без змін і набрала законної сили з дня її постановлення та фактично виконується. Підставою для чергового перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії є постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно із якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури. Відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників, яка набрала чинності з 01.12.2015 року. У звязку з чим 20.04.2016 року позивач звернувся в Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року та довідки прокуратури Черкаської області №18/44 вих. 16 від 12.04.2016 року. Своїм листом від 05.05.2016 за № 1956/08 року Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу відмовило в проведенні перерахунку пенсії. Дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії він рахує незаконними, так як на думку позивача порушуються його Конституційні соціальні права та гарантії на більший розмір пенсії, що підтверджуються наступними нормами чинного законодавства. Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку «Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховують страхові внески, одержаної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен, повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівниками прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини. Що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи у звязку з виходом (призначенням) на пенсію. Таким чином у звязку зі змінами розмірів заробітної плати працівників прокуратури, визначеної постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року, перерахунок розміру (а не призначення) пенсії повинен відбуватися згідно приписів ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяли на час призначення пенсії (2001 року), а саме: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам в тому відсотковому розмірі (90%), у з'язку з чим позивач змушений звернутись з даною позовною заявою до суду.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав.

Суд, вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини: дійсно позивач наказом прокурора Черкаської області №198-к був звільнений з роботи в органах прокуратури України з 08.11.2001 , з посади старшого помічника прокурора Маньківського району, у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. З 19 листопада 2001 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ управлінням Пенсійного фонду України в Маньківському районі в Черкаській області позивачу призначена пенсія за вислугою років у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, яку він отримував за посадою на день звільнення. Судом встановлено, що з 01.07.2012 відповідач перейшов на перерахунок пенсії з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, відповідної категорії прокурорських працівників на 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, обмеживши його право в частині розміру перерахунку пенсії, яка позивачу була призначена раніше у розмірі 90 відсотків, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, чинної на той час його виходу на пенсію. Проте постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 17.06.2014 року у справі №701/652/14-а позивача адміністративний позов задоволений повністю і визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років та зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області провести перерахунок пенсії за вислугою років згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру, у розмірі 90%, а не 80%. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014 року вище вказана постанова Маньківського районного суду Черкаської області залишена без змін і набрала законної сили з дня її постановлення та фактично виконується. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури. Відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників, яка набрала чинності з 01.12.2015 року. 20.04.2016 року позивач звернувся в Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року та довідки прокуратури Черкаської області №18/44 вих. 16 від 12.04.2016 року. Своїм листом від 05.05.2016 за № 1956/08 року відповідач позивачу відмовив в проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року "213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру" і раніше призначені пенсії не перераховуються.

Проте суд не може погодитися з даною позицією відповідача, оскільки позивач набув право на призначення пенсії за вислугою років, яка була призначена згідно із ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", чинній на час призначення пенсії згідно якої передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку було встановлено. Ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. 01 жовтня 2011 року частину 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року, № 3668-VI (3668-17) «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», в зв'язку із чим також і змінилася нумерація частин цієї статті. Змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011 року. Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI (3668-17) порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року, у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, із змінами внесеними Законом України № 76-ІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 року № 76-ІІІ, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України, які набули право на пенсію незалежно від віку за наявності на день звернення певної вислуги років з набранням чинності даного Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII та положеннями якого, зокрема яким визначено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення певної вислуги років, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами на умовах та порядку визначених Кабінетом Міністрів України (стаття 86). Будь-які зміни до статті 86 вказаного Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII щодо відсутності (скасування) права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення, перерахування та виплату пенсії за вислугу років законодавцем, Верховною Радою України, на сьогоднішній день не внесені. Отже, приписи Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, а відтак не врегульовують дані правовідносини щодо наявного у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку із підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. 02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII, що набрав чинності із 01.04.2015 року, згідно із пунктом 5 розділу III прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема закону України «Про прокуратуру», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані. Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу відмови у перерахунку пенсії є неприйнятним, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Відмова відповідача у перерахунку раніше призначеної пенсії саме за вище вказаних підстав є недопустимим враховуючи і вимоги частини 1 статті 58 Конституції України, згідно якої передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність та є ознакою того, що у такий спосіб відповідач, як суб'єкт владних повноважень діяв протиправно, в супереч вимог частини 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Згідно ст. 22 Конституцій України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, статтею 64 Конституцій України також передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Отже, статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантують право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», які є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню. У рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей. У рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 2013р., ухваленого у справі №1-2/2013 року зокрема також вказано, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). Юридична колізія є розбіжність або суперечність між нормативно-правовими актами, що регулюють одні і ті ж або суміжні правовідносини, а також між компетенцією органів влади. У разі існування неузгодженості між актами, виданим одним і тим же органом, але які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили. У випадку суперечності норм закону та Конституції України, які прийняті Верховною Радою України - колізія вирішується на користь Конституції України, яка має вищу юридичну силу. Підвищення заробітної працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», своє право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, що фактично позивачем реалізовано, що в свою чергу підтверджується ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2014 року у справі №701/652/14-а. Суд зазначає, що підставою чергового перерахунку, раніше призначеної, позивачу пенсії є Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно із якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, яка набрала чинності із 01 грудня 2015 року та дає позивачу право на перерахунок пенсії.Проаналізувавши вищевикладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, присуджує всі здійсненні позивачем документально підтверджені судові витрати (судовий збір 551 грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, а саме відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 17, 18, 19, 99, 102, 128, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити.

Визнати дії та рішення управління ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників - протиправними.

Зобовязати Уманське обєднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року згідно довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 року №18/44 вих. 16 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітку за відповідною посадою.

Стягнути з ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень, на користь ОСОБА_1, сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Маньківський районний суд на протязі десяти днів.

Суддя І.Д.КАЛІЄВСЬКИЙ