Справа № 556/1084/16-а
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" червня 2016 р. Володимирецький районний суд Рівненської обалсті в складі
головуючої судді Іванків О.В.,
при секретарі Кньовець Н.П.
з участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засціданні в смт.Володимирець в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Володимирецького обєднаного управління ПФУ про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій, - в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема, щодо перерахунку пенсії державного службовця. В обґрунтування позову вказує, що відповідачем призначено їй пенсію згідно із Законом України «Про державну службу», однак при обчисленні розміру пенсії відповідач не взяв до розрахунку складові частини заробітної плати - індексацію доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, щомісячні премії та інші виплати. З цього приводу позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але18.04.2016 року у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. Просила суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди державних службовців за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій та інших виплат, та зобов'язати УПФУ в Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії з часу її призначення з урахуванням зазначених складових частин заробітної плати та інших виплат.
В судове за сідання позивач надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засідані заперечила проти позову, подала письмові заперечення проти позову, в обґрунтування якого зазначає що відповідно дост.33 Закону України "Про державну службу"якою закріплено оплату праці державних службовців, та умови оплати праці державних службовців, що розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення /перерахунку пенсій держслужбовцям визначенийпостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Згідност. 37 Закону України "Про Державну службу"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2001 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Виходячи з цього, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши та проаналізувавши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за віком, як державний службовець. Як вбачається з довідки №165/05-01 від 18.04.2016 року, при призначенні пенсії позивачу враховано такі складові її заробітної плати державного службовця, як посадовий оклад, надбавка за ранг державного службовця та надбавка за вислугу років державного службовця.
Разом з тим, до заробітної плати позивача на протязі 60 місяців, що передували її виходу на пенсію, входили також: надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи; щомісячні премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, в т.ч. суми індексацій, одноразових допомог. Дана обставина підтверджується довідкою №162/17-18-05-30 від 06.04.2016 року, з якої також вбачається, що з усіх складових заробітної плати сплачено внески на обовязкове пенсійне страхування .
12.04.2016 року ОСОБА_2 звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів виплат, однак 18.04.2016 року у проведенні такого перерахунку позивачу відмовлено.
За змістом ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII(з наступними змінами), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається у відсотках від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВРвстановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу",постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Відповідно до ч.2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Разом з тим, доказів правомірності своїх дій відповідач суду не надав, і його заперечення не спростовують доводів позовної заяви та висновків суду
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації при перерахунку пенсії є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставіЗакону України "Про державну службу",Закону України "Про пенсійне забезпечення",Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Закону України "Про оплату праці",Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст.11,86,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2, як державному службовцю пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, починаючи з 12 квітня 2016 року з урахуванням складових частин заробітної плати - винагороди за вислугу років в розмірі 40%, компенсацію заробітної плати, індексації доходів, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з Володимирецького обєднаного управління ПФУ в користь ОСОБА_2судові витрати, понесені у звязку з розглядом справи в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі винесення постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Іванків О.В.
Повний текст постанови проголошено 09.06.2016 року