Постанова № 58191906, 01.06.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
371/207/16-а
Номер документу
58191906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 371/207/16-а Провадження № 2-а/358/10/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року

Богуславський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді: Тітова М. Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Зеленько О.Д.,

позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1, звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просила визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області у проведенні перерахунку її пенсії, як державного службовця згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Київській області від 26.11.2015 року № 944 та просила зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, відповідно до частини 2 та 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 09 вересня 2015 року.

Під час судового розгляду справи позивачка уточнила свої вимоги та просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити перерахунок її пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області № 944 від 26.11.2015 року з 01 грудня 2015 року по 01 квітня 2016 року та зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області № 46 від 09.02.2016 року з 01 квітня 2016 року.

В обґрунтування позову позивачка зазначає, що вона працювала в Миронівському районному суді Київської області на посаді старшого секретаря суду та з 16 липня 2006 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» і отримує пенсію державного службовця в розмірі 90% суми заробітної плати при стажі роботи на державній службі більше 34 років. На даний час вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області.

8 грудня 2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам апарату суду згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області від 26.11.2015 року №944. Згідно відповіді управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі від 28.12.2015 року вбачається, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів». На даний час закон про призначення всіх пенсій на загальних підставах не прийнятий, а тому підстави для перерахунку її пенсії відсутні.

Крім того, позивачка 15.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам апарату суду згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області від 09.02.2016року № 46, але рішенням начальника управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі від 22.04.2016 року №23 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців, вилучений з 1 грудня 2015 року.

З такими рішеннями відповідача позивачка не погоджується, вважає їх не правомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, що порушують конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі відповідному заробітної плати та стажу.

Позивачка в судове засідання зявилась, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання зявилась, позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31 травня 2000 року № 865 був врегульований порядок перерахунку пенсій державним службовцям. З 1 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців.

Суд, заслухавши позивачку, представника відповідача та дослідивши письмові докази по справі вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше - 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426 затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.

Так, відповідно до п.п. 2 п. 6 вказаного Порядку у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у звязку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:

2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначені у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» місячний посадовий оклад секретаря суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.

Під час судового розгляду дослідженими по справі доказами встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала в Миронівському районному суді Київської області на посаді старшого секретаря суду та з 16 липня 2006 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» і отримує пенсію державного службовця в розмірі 90% суми заробітної плати при стажі роботи на державній службі більше 34 років.

08.12.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі з заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області від 26.11.2015 року.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 26.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області, посадовий оклад старшого секретаря суду встановлено в сумі 2067,00 гривень.

28.12.2015 року відповідач листом № 67/П-2 повідомив позивачку про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються відповідно до статті 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015року № 213-У111, якою встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії( щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів». На даний час закон про призначення всіх пенсій на загальних підставах не прийнятий, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

15.04.2016 року позивачка повторно звернулася до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі з заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області від 09.02.2016 року.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 09.02.2016 року, виданої ОСОБА_1 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області, посадовий оклад старшого секретаря суду встановлено в сумі 4134,00 гривень.

Рішенням начальника управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі №23 від 22.04.2016 року у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено з тих підстав, що перерахунок пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» провадився згідно статті 37-1 вищевказаного закону, в якій зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31 травня 2000 року № 865 був врегульований порядок перерахунку пенсій державним службовцям. З 1 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців.

Суд, перевіряючи законність рішень відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, дійшов висновку, що дії відповідача з приводу відмови у перерахунку пенсії позивачці згідно Закону України «Про державну службу», у звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 944 від 26.11.2015 року та в довідці № 46 від 09.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними з наступних підстав.

Системний аналіз положень ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1, та положень п.п. 2 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426, якою затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, свідчить про те, що позивачка на законних підставах вимагає здійснити перерахунок її пенсії згідно довідок про заробітну плату виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року, якою було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.

В даному випадку суд не погоджується з позицією відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та вважає, що посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Щодо відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачці з посиланням на те, що з 1 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців, суд вважає таку відмову протиправною, оскільки питання щодо перерахунку пенсії державного службовця врегульовано іншою Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426, якою затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця та яка прийнята до уваги судом при прийнятті рішення щодо задоволення вимог позивачки.

Позивачка просить здійснити перерахунок її пенсії відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин з урахуванням часу надходження заяв до відповідача про перерахунок пенсії 08.12.2015 року та 15.04.2016 року, суд прийшов до висновку, що порушене право позивачки на перерахунок її пенсії, у звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки № 944 від 26.11.2015 року підлягає відновленню з 01.12.2015 року по 01.04.2016 року, та на підставі довідки №46 від 09.02.2016 року з 01.04.2016 року.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області № 944 від 26.11.2015 року з 01 грудня 2015 року по 01 квітня 2016 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Київській області № 46 від 09.02.2016 року з 01 квітня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Мотивувальна частина постанови виготовлена 07 червня 2016 року.

Головуючий: суддя ОСОБА_3