Ухвала суду № 58191020, 09.06.2016, Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
159/2097/16-к
Номер документу
58191020
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 159/2097/16-к

Провадження № 1-кс/159/439/16

УХВАЛА

про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю

09 червня 2016 року м. Ковель

Слідчий суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Бойчук П.Ю.,

з участю: секретаря Гусар Т.М.,

старшої слідчої СВ Ковельського ВП ГУНП у Волинській області Сметюх Н.П.,

розглянувши в залі суду в м. Ковелі клопотання старшого слідчого Ковельського відділу поліції ГУНП у Волинській області капітана поліції Сметюх Н.П. у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.12.2015 року за №12015030110001555, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю -

в с т а н о в и в:

08.06.2016 року ст. слідча Ковельського ВП ГУНП у Волинській області капітан поліції Сметюх Н.П., за погодженням з прокурором Ковельської місцевої прокуратури Маковецькою І.В., звернулась до слідчого судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області з зазначеним клопотанням, у якому просила призначити документальну позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхуваннясуб'єкта господарювання Волинський обласний санаторій матері і дитини «Турія» (код ЄДРПОУ 13366151), що знаходиться у с. Зелена Ковельського району Волинської області, за період часу з 01.01.2015 по 31.12.2015, проведення якої доручити працівникам управління Держпраці у Волинській області.

Клопотання мотивоване тим, що у провадженні СВ Ковельського відділу поліції ГУ Національної поліції у Волинській області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.12.2015 за № 12015030110001555, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про те, що директор Волинського обласного санаторію матері і дитини (далі ВОСМД) «Турія» ОСОБА_3 у період часу з липня 2015 року по жовтень 2015 року умисно, безпідставно не виплатив заробітну плату підлеглим працівникам.

За результатами досудового розслідування встановлено, що на підставі звернення чотирьох працівників вищевказаної установи 13.01.2016 управлінням Держпраці у Волинській області проведено перевірку додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За її результатами у акті № 04-0012/23 зафіксовано, що за даними головної книги з 01.07.2015 по 31.12.2015 на рахунок та в касу ВОДСМ «Турія» поступило 1235,0 тис. грн., з яких на заробітну плату використано 330 тис. грн. При цьому не дослідженим лишився рух решти коштів, їх цільове використання. Окрім того, перевіркою встановлено, що заробітна плата за січень, лютий 2015 року виплачувалася 14, 20, 21, 25 серпня 2015 року на загальну суму 114,0 тис.грн.; заробітна плата за березень, квітень - 04 листопада 2015 року - на загальну суму 70.0 тис.грн.

В ході досудового розслідування встановлено, що заборгованість перед працівниками, за зверненнями яких було проведено перевірку, складала: ОСОБА_4 - 4964,14 грн., ОСОБА_5 - 3427,55 грн., ОСОБА_6 - 8336,85 грн., ОСОБА_7 - 3923,2 грн., ОСОБА_8 - 4953,71 гривень. Періодичність виплати заробітної плати іншим працівникам ВОСМД «Турія», наявність заборгованості по виплаті заробітної плати перед кожним працюючим, її розмір, строки погашення, лишилися не дослідженими.

Оскільки для дослідження питання дотримання вимог трудового законодавства службовими особами ВОСМД «Турія» та встановлення усіх обставин справи, необхідно провести перевірку для прийняття у даному кримінальному провадженні законних процесуальних рішень, об'єктивного дослідження усіх обставин події, необхідно перевірити періодичність та обсяги виплати заробітної плати іншим працівникам ВОСМД «Турія». Вирішення вказаного питання можливе шляхом призначення та проведення документальної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю.

Однак в порядку, визначеному КПК України, слідчий не має змоги призначити ревізію чи перевірку в порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді з даним клопотанням.

Заслухавши слідчого, яка підтримала клопотання з підстав, викладених в ньому, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підставне та підлягає до задоволення.

Кримінальне провадження № 12015030110001555 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про те, що директор Волинського обласного санаторію матері і дитини (далі ВОСМД) «Турія» ОСОБА_3 у період часу з липня 2015 року по жовтень 2015 року умисно, безпідставно не виплатив заробітну плату підлеглим працівникам, зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 08.12.2015 року з правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 175 КК України.

Доводи, викладені у внесеному слідчим клопотанні, підтверджуються Актом № 04-0012/23, складеним Управлінням держпраці у Волинській області, за результатами проведеної перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зокрема, з зазначеного Акту вбачається, що за даними головної книги з 01.07.2015 по 31.12.2015 на рахунок та в касу ВОДСМ «Турія» поступило 1235,0 тис. грн. з яких на заробітну плату використано 330 тис. грн. При цьому не дослідженим лишився рух решти коштів, їх цільове використання. Окрім того, перевіркою встановлено, що заробітна плата за січень, лютий 2015 року виплачувалася 14, 20, 21, 25 серпня 2015 року на загальну суму 114,0тис.грн.; заробітна плата за березень, квітень - 04 листопада 2015 року - на загальну суму 70.0 тис.грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Статтею 477 КПК України визначено поняття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення та чітко вказано перелік кримінальних правопорушень, що можуть бути розпочаті виключно на підставі заяви потерпілого. Ст. 175 КК України не віднесена законодавцем до кримінального провадження у формі приватного обвинування, а тому для прийняття у даному кримінальному провадженні законних процесуальних рішень, об'єктивного дослідження усіх обставин події, необхідно перевірити періодичність та обсяги виплати заробітної плати іншим працівникам ВОСМД «Турія». Вирішення вказаного питання можливе шляхом призначення та проведення документальної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю.

Порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Згідно норм даного закону інспекція здійснює контролюючі функції шляхом проведення планових та позапланових заходів. Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо обмеження втручання у діяльність суб'єктів господарювання» від 22.07.2014 № 1600-VII. що набрав чинності 17.08.2014, внесено зміни до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з яким однією з підстав для здійснення позапланових заходів є обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктів господарювання її законних прав. Згідно з ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачене законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно ст. 35 Закону України "Про оплату праці" контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року №386/2011 від 06.04.2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці» є Державна інспекція України з питань праці (далі - Положення).

Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість «населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до абз. 4-5 п. з Наказу Міністерства соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів» - позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.

Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України, одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Згідно ч. 1 ст. 92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 19 КПК України, покладається на слідчого та прокурора.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

На даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Обставини кримінального провадження в сукупності з вищенаведеними нормами чинного законодавства України дають підстави для висновку, що для встановлення істини у даному кримінальному провадженні, слідчому та прокурору в якості доказу необхідно отримати висновок спеціалістів Головного управління Держпраці у Волинській області по питанню дотримання службовими особами Волинського обласного санаторію матері і дитини «Турія» вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхуванняу період часу з 01.01.2015року по 31.12.2015 року.

Без проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, неможливо встановити істотні обставини вчинення кримінального правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 175 КК України. Результати перевірки законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування проведеної управлінням Держпраці у Волинській області у ВОСМД «Турія» можуть мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування.

Термін для проведення перевірки слід визначити у 10 робочих днів, починаючи з 09.06.2016 року, що буде достатнім періодом для виконання її завдань.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 92, 93 КПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», слідчий суддя, -

у х в а л и в :

Клопотання Старшої слідчої СВ Ковельського ВП ГУНП у Волинській області Сметюх Н.П. у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.12.2015 року за №12015030110001555, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, про призначення документальної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю - задовольнити.

Призначити у кримінальному провадженні № 12015030110001555, розпочатому 08.12.2015 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, документальну позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхуваннясуб'єкта господарювання Волинський обласний санаторій матері і дитини «Турія» (код ЄДРПОУ 13366151), що знаходиться у с. Зелена Ковельського району Волинської області, за період часу з 01.01.2015р. по 31.12.2015 р.

Проведення перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-в) у строк 10 робочих днів, починаючи з 09.06.2016 року.

Визначити перелік питань, які підлягають з'ясуванню під час проведення перевірки вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме:

-чи дотримані службовими особами ВОСМД «Турія» вимоги законодавства про працю у частині нарахування та виплати заробітної плати працівникам ВОСМД «Турія» за період часу з 01.01.2015 по 31.12.2015? Якщо ні, то які норми чинного законодавства порушені і ким із службових осіб установи?

-яка сума заборгованості із заробітної плати невиплачена службовими особами ВОСМД «Турія» підлеглим працівникам за період часу з 01.01.2015 по 31.12.2015, зокрема кожному?

-чи проводив ВОСМД «Турія» виплату заробітної плати підлеглим працівникам у період часу з 01.01.2015 по 31.12.2015?

чи мав ВОСМД «Турія» фінансову можливість виконувати свої зобов'язання у частині виплати заробітної плати працівникам у період часу з 01.01.2015р. по 31.12.2015р.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя:П. Ю. Бойчук