У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 670/53/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Потапов О.О.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
02 червня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Тарасенко А.М.,
представника відповідача ОСОБА_2
позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоушицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Віньковецького районного суду Хмельницької області від 22 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Новоушицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В січні 2016 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Віньковецького районного суду Хмельницької області з позовом до Новоушицького об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Віньковецький районний суд Хмельницької області постановою від 22.02.2016 року вказаний позов задовольнив частково.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі, в свою чергу позивач заперечив проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції , що позивач має більше 25 років спеціального стажу роботи на посаді медичної сестри, а відповідно за Списком №2 право на отримання пенсії при досягненні 50 річного віку, згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
23 грудня 2014 року вона звернулась із заявою до Фонду, надавши довідку та трудову книжку про роботу на посаді медичної сестри. В трудовій книжці помилково записано, що в період з 02.11.1987 року по 31.07.1999 рік вона працювала на посаді медреєстратора поліклініки міської лікарні м. Ноябрськ, Росії. При цьому разом з трудовою книжкою вона подала довідку з цієї ж лікарні № 4950 від 29.04.2009 року, в якій вказана помилка виправлена і зазначено, що: - з 02.11.1987 року вона працювала медреєстратором поліклініки; 01.01.1988 року - переведена на посаду медсестри відділення профілактики дорослої поліклініки; з 13.10.1992 року переведена на посаду медреєстратора реєстратури поліклініки звідки була звільнена 31.07.1999 року.
Разом з тим, відповідач пільгову пенсію позивачу почав виплачувати з 09 вересня 2015 року, після отримання в серпні 2015 року листа № 1865 -17/5173 в якому зазначено, що довідку № 4438 від 07.04.2015 року (в якій вказано, що ОСОБА_3 працювала на посаді реєстратора поліклініки) вважати недійсною, натомість вірною вважати довідку № 11411 від 04.08.2015 року, де зазначено, що вона працювала медсестрою відділення профілактики з 01.01.1988 рік по 13.10.1992 рік.
Позивач, вважаючи, що відповідач повинен виплатити йому пенсію саме з 23 грудня 2014 року, тобто дня звернення за призначенням пенсії, а не з 09 вересня 2015 року, звернувся до суду із адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України Про пенсійне забезпечення, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Порядок та строки призначення пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та Законом України " Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно статті 81 Закону № 1788-XII, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно п. 1.6. Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви ( п. 1.7. Порядку № 22-1).
Згідно п. 3.1. Порядку № 22-1 посадова особа підприємства, установи, організації зобовязана не пізніше місяця до дня досягнення працівником пенсійного віку письмово повідомити його про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах.
За правилами п. 3.2. Порядку № 22-1, у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.
Також, відповідно до статті 82 Закону № 1788-XII, документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Аналізуючи зазначене, можна прослідувати певний алгоритм дій органу, що призначає пенсію ( відповідного органу пенсійного фонду ).
Зокрема, орган, що призначає пенсію зобов'язаний у десяти денний строк з моменту одержання заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів розглянути таку заяву та прийняти відповідне рішення про призначення пенсії або відмову у її призначенні, при цьому орган пенсійного фонду повинен не пізніше 5 днів після винесення рішення про відмову у призначенні пенсії надіслати заявникові повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин такої відмови та порядку її оскарження.
Разом з тим, орган, що призначає пенсію у випадку відсутності всіх необхідних для призначення пенсії документів, зобов'язаний письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що зробити відповідний запис в заяві про призначення пенсії.
Згідно з матеріалами справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років 23 грудня 2014 року.
При цьому пенсія, згідно відповіді №706/у-8 від 06.04.2016 року, призначена ОСОБА_3 лише 09 вересня 2015 року із зазначенням з боку пенсійного фонду, що у зв'язку із надходженням довідки про підтвердження факту роботи позивача 03 вересня 2015 року, отриманої на запити від 29.05.2015 року №3653/03 та №5216/03 від 10.07.2015 року.
Отже, враховуючи обставини справи та вказані правові норми, Новоушицьким об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Хмельницької області при зверненні позивача із заявою про призначення пенсії за вислугою років не було дотримано відповідного порядку дій, які повинен вчинити орган, що призначає пенсію, після отримання ним відповідної заяви, а саме розглянути протягом встановленого строку таку заяву та прийняти рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, а також у випадку відсутності всіх необхідних для призначення пенсії документів письмово повідомити заявника про необхідність подачі таких документів.
Згідно, статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Таким чином, пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією лише в тому випадку, якщо особа звернулася за її призначення після спливу трьох місяців від наступного дня після досягнення особою віку, що дає право на призначення відповідної пенсії за віком.
Згідно, з матеріалами справи, позивач досяг пенсійного віку 15 вересня 2014 року, при цьому звернувся до відповідача 23 грудня 2014, тобто зі спливом трьох місячного строку встановленого законом, а тому пенсія в даному випадку повинна призначатися з дня звернення із заявою - з 23 грудня 2014.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно протиправності бездіяльності відповідача стосовно не призначення та виплати пенсії ОСОБА_3 з 23 грудня 2014 року.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Новоушицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Віньковецького районного суду Хмельницької області від 22 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 07 червня 2016 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5