Постанова № 58187336, 01.06.2016, Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
674/613/16-а
Номер документу
58187336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/613/16-а

Провадження № 2-а/674/21/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року

Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді Артемчук В.М.

при секретарі Каляновій І.Ю.

за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці, справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2

до

Управління Пенсійного фонду України

в Дунаєвецькому районі Хмельницької області,

про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

19 квітня 2016 року позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що вона працювала в Дунаєвецькій районній державній адміністрації на посаді головного спеціаліста загального відділу апарату Дунаєвецької РДА, що підтверджується копією трудової книжки.

З 13 вересня 2007 р. перебувала на обліку в управлінні ПФУ в Дунаєвецькому районі, як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи внаслідок загального захворювання, з 28.03.2014 р., як пенсіонер за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28 березня 2014 р. звернулася до управління ПФУ в Дунаєвецькому районі із заявою про переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».

Дунаєвецькою районною державною адміністрацією надано довідку № 468-С8/2014 від 28.03.2014 р. про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або спеціальні звання класний чин, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно якої, станом на 28.03.2014 року посадовий оклад позивачки становить 1281 грн., надбавка за ранг - 55,00 грн., надбавка за вислугу років 254,60 грн.

Згідно довідки №469/08/2014 від 28.03.2014 р. Дунаєвецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років) по формі затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 та складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" по формі затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 року №5-1 - сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 16605,27 грн. Сума заробітної плати вказана у довідках відповідає індивідуальним відомостям про застраховану особу.

Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати, які були виплачені в сумі 30143,40 грн. за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року, а саме: лікарняні, матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, що призвело до значного заниження призначеної мені пенсії.

Відповідно до даних персоніфікованого обліку (індивідуальні відомості про застраховану особу), сума нарахованої їй заробітної плати, з якої утримувалися внески в Пенсійний фонд за останні 24 місяці роботи перед звільненням з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 р. становить 59597,50 грн.

26 лютого 2016 року позивачка подала заяву до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням інших виплат з моменту призначення, відповідно до наданих довідок Дунаєвецької районної державної адміністрації.

11 березня 2016 року управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що такі виплати, як лікарняні та відпускні, індексація та матеріальна допомога (суми яких зазначені в довідках наданих для призначення пенсії), згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не передбачені як складові заробітної плати для обчислення пенсії по Закону України "Про державну службу", тому при нарахуванні пенсії вони не враховуються.

З вказаною відмовою управління не погоджується, а тому звернулася до суду і просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії із включенням до складу заробітної плати, з якої обраховується пенсія інших виплат (лікарняних, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з дати призначення з 28.03.2014 року, відповідно до довідок №№468-08/2014, 469-08/2014 Дунаєвецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати (за остатні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією) відповідно до суми заробітної плати, з якої утримані внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням інших виплат (лікарняних, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати).

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позов підтримала і просила його задовольнити в повному обсязі та зобовязати управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з 28.03.2014 року відповідно до довідок Дунаєвецької райдержадміністрації про складові заробітної плати від 28.03.2014 року.

Представник відповідача по довіреності ОСОБА_1 позов не визнав і в задоволені просив відмовити пояснивши суду, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Дунаєвецькому районі та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки матеріальна допомога, відпускні, лікарняні та індексація згідно постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсі» не належать до інших надбавок, підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про державну службу», немає. А відтак проводити перерахунок пенсії за заявою від 26.02.2016 р. та наданими довідками про складові заробітної плати в управління підстав немає.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Порушене право позивача підлягає захисту з 26.02.2016 року, оскільки, як видно із матеріалів справи останняй звернулася до управління з заявою про перерахунок пенсії 26.02.2016 року, а відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області з 13.09.2007 року як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28 березня 2014 року позивачка звернулася з заявою про переведення на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про державну службу», однак в перерахунку пенсії було відмовлено, посилаючись на те, що матеріальна допомога, індексація згідно постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не належать до інших надбавок, а тому немає підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", що підтверджується листом відповідача від 11.03.2016 р. № 17/с-10.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною другою статті 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обовязків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки 10, понад 5 років -15, понад 10 років -20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати , до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788- XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-1У) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 ( за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як видно з довідок, виданих Дунаєвецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області від 28.03. 2014 року № 468-08/2014, та № 469-08/2014 року (за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією), про складові заробітної плати до суми заробітної плати за яку нараховані та сплачені страхові внески не враховані інші виплати, що не відповідає вимогам закону.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак невключена відповідачем до складу заробітної плати позивача як державного службовця і не врахована при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення прав позивачки і визнання дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо відмови в призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправними

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і не спростовані відповідачем, тому задовольняє їх у повному обсязі.

Керуючись ст.10, 11, 71, 86, 159 КАС України, ст.ст.1, 2 Закону України Про оплату праці, ст.ст.33, 37 Закону України Про державну службу, ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст.41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправними.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з 14 жовтня 2015 року відповідно до довідок Дунаєвецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати від 28.03.2014 року №№ 468-08/2014,469-08/2014 (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією), включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія всі інші виплати, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуюча:/підпис/ Вірно: Суддя Дунаєвецького райсудуОСОБА_3