Рішення № 58182697, 02.06.2016, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
905/1484/16
Номер документу
58182697
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

_______________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02.06.2016 Справа №905/1484/16

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.,

при секретарі судового засідання Хадієвій М.Ф.,

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ Донецької області, ЄДРПОУ 00131268,

до відповідача, Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, м.Маріуполь Донецької області, ЄДРПОУ 08592158,

про зобов’язання вчинити дії, -

за участю уповноважених представників:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився, –

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ Донецької області, звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою №52юр-285/16 від 11.04.2016р. до Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, м.Маріуполь Донецької області, про зобов’язання ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» у сумі 120183,21 грн. та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області.

З дотриманням приписів ст.2-1 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1484/16 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою суду від 20.04.2016р. даний позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №905/1484/16.

У подальшому розгляд справи відкладався у відповідності до приписів ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на знаходження відповідача у стані припинення, у зв’язку з чим та беручи до уваги, що Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» є кредитором останнього, звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області з вимогами про визнання грошових вимог у розмірі 120183,21 грн. та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу, які залишені відповідачем без відповіді, що розцінено заявником як ухилення від їх розгляду.

На підтвердження викладених обставин позивачем надано розрахунок ціни позову, у копіях: заява про визнання грошових вимог боржником №52юр-95/16 від 11.02.2016р., опис вкладення у цінний лист, фіскальний чек №б/н від 12.02.2016р., реєстр вихідної кореспонденції, договір про постачання електричної енергії №11/7641 від 23.03.2015р. з додатками №5 «Порядок розрахунків», №6 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» до нього, акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за грудень 2015р.-січень 2016р., рахунки за послуги по компенсації перетоків реактивної енергії №11/7641 від 24.12.2015р., №11/7641 від 01.02.2016р. за період грудень 2015р.-січень 2016р., рахунок за активну електроенергію №11/7641 від 01.02.2016р. за січень 2016р., довіреності на представників позивача та відповідача, правоустановчі документи підприємства позивача.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст.105, 111, 112 Цивільного кодексу України, положеннями наказу Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013р.

26.05.2016р. відповідачем електронною поштою надіслано копію заперечення №168 від 24.05.2016р. проти позову, за змістом якого останній вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на оплату ним 08.02.2016р. рахунків за спожиту активну та реактивну електричну енергію за січень 2016р. на загальну суму 120075,54 грн.; посилається на пропущення позивачем двомісячного строку для звернення з кредиторськими вимогами до ліквідаційної комісії; свідчить про складання проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області станом на 01.02.2016р. Окрім того, відповідач зазначає, що 24.05.2016р. сплатив пеню у сумі 100,80 грн. та 3% річних у сумі 6,87 грн. за грудень 2015р.

До заперечень додано копії: довіреності на представника, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців №19124766 від 08.08.2014р., Положення «Про Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області», платіжних доручень №10 від 08.02.2016р., №11 від 08.02.2016р., наказів Міністерства внутрішніх справ України №862 від 28.08.2006р. «Про внесення змін до деяких відомчих нормативно – правових актів у зв’язку з реорганізацію окремих управлінь у головні управління МВС України», №94 від 02.02.2004р. «Про затвердження положень про територіальні і на транспорті органи МВС України», квитанцій «ПриватБанк» №0.0.557605162.1 від 24.05.2016р. та №0.0.557604766.1 від 24.05.2016р.

30.05.2016р. від відповідача через канцелярію господарського суду Донецької області надійшли заперечення №168 від 24.05.2016р. в оригіналі з копіями додатків, що надіслані 26.05.2016р. електронною поштою.

01.06.2016р. відповідачем електронною поштою надіслано у копіях: клопотання №168 від 01.06.2016р., до якого додано копії квитанцій №0.0.557604766.1 від 24.05.2016р., №0.0.557605162.1 від 24.05.2016р. та платіжних доручень №10 від 08.02.2016р., №11 від 08.02.2016р.

Документи долучено до матеріалів справи.

Представник позивача у судове засідання 02.06.2016р. не з’явився; електронною поштою надіслав у копіях: клопотання №52юр-388/16 від 31.05.2016р. про відкладення розгляду позовної заяви №52юр-285/16 від 11.04.2016р., довіреність на представника.

Представник відповідача у судове засідання 02.06.2016р. не з’явився, причин неявки не повідомив. Про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Як зазначено в п.3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.11р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» неявка у судове засідання однієї із сторін, належним чином повідомленої про час та місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч.1 ст.77 ГПК України. При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Так, враховуючи об’єктивні обставини складної ситуації у державі, суть спору, загальну тривалість розгляду справи, а також належне забезпечення з боку суду можливості позивача та відповідача для реалізації своїх процесуальних прав, в тому числі шляхом направлення поштою (іншим належним засобом зв’язку) відповідних доказів до суду, з огляду на таке суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи та існуючою можливість розглянути спір за наявними в справі матеріалами, у цьому судовому засіданні.

З огляду на викладене, клопотання позивача №52юр-388/16 від 31.05.2016р. про відкладення розгляду позовної заяви №52юр-285/16 від 11.04.2016р., залишено судом без задоволення.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, щодо наступного.

За приписами статей 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та на засадах змагальності.

Відповідно до вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Судовими доказами за визначенням статей 32-38 Господарського процесуального кодексу України слід вважати документи, які можуть підтвердити або спростувати обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Позивач – Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ Донецької області, є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якої є розподілення електроенергії (статут товариства, відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №05-04/341 від 26.10.2015р., виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 23.09.2015р.), та що на підставі договору про постачання електричної енергії №11/7641 від 23.03.2015р. продає, як Постачальник, відповідачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок останнього із загальною (за всіма об’єктами) приєднаною потужністю 500,25кВт.

Відповідач – Головне управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, м.Маріуполь Донецької області, є органом виконавчої влади зі статусом юридичної особи, вид діяльності - державне управління загального характеру (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №19124766 від 08.08.2014р.), та що на підставі договору про постачання електричної енергії №11/7641 від 23.03.2015р., як Споживач, оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Предметом розглядуваних позовних вимог у цій справі є вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов’язання ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» у сумі 120183,21 грн. та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області.

Як свідчать фактичні обставини справи, Головне управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області з 10.11.2015р. перебуває у стані припинення за рішенням засновників – постанова Кабінету Міністрів України від 16.09.2015р. №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».

Положеннями ст.110 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно з приписами ст.105 Цивільного кодексу України (в редакції чинній станом на час прийняття рішення про ліквідацію відповідача) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Відповідно до ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

В силу положень ст.111 Цивільного кодексу України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу. У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

З огляду на наведені положення чинного законодавства суд зазначає, що обов’язково мають бути розглянуті ліквідаційною комісією, яку очолює голова, з повідомленням кредитора про результати такого розгляду та включені у проміжний ліквідаційний баланс грошові вимоги пред’явлені кредитором в процесі ліквідації юридичної особи до закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами.

Виходячи з даних сайту «Інформаційно-ресурсний центр. Державне підприємство» отримано оприлюднення відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №336 (31) 2015р., згідно яких опубліковано оголошення про ліквідацію Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, м.Маріуполь Донецької області, під №3376, та у якому визначено строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, по 19.01.2016р.

Як свідчать матеріали справи, позивачем 12.02.2016р. направлений лист №52юр-95/16 від 11.02.2016р. голові ліквідаційної комісії, у якому висунуто вимоги визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» у сумі 120183,21грн. та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області.

Дане, враховуючи фактичні обставини справи, дає підстави вважати звернення позивача з наведеними вимогами поза означеним строком для заявлення вимог кредиторів.

Доказів, що спростовують таке, у розумінні приписів Господарського процесуального кодексу України, суду не надано, з матеріалів справи не вбачається.

Таким чином, цілком обґрунтованим є дотримання приписів ч.4 ст.112 Цивільного кодексу України та черговості визначеної ч.1 ст.112 Цивільного кодексу України при задоволенні цих вимог кредитора - Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго».

Отже, з огляду на таке та приймаючи до уваги положення ст.111 Цивільного кодексу України, заявлення зазначеної спірної вимоги поза межами встановленого для цього строку, виключає обов’язок включення її саме до проміжного ліквідаційного балансу.

За визначаннями ч.4 ст.112 Цивільного кодексу України вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.

Дане, поряд з приписами ст.111 Цивільного кодексу України, вказує на те, що вимоги кредитора мають бути визнані ліквідаційною комісією за умови їх обґрунтованості у будь-якому випадку та включені до реєстру вимог кредиторів та затверджені у ліквідаційному балансі юридичної особи, що припиняється шляхом ліквідації за визначеною черговістю ч.1 ст.112 Цивільного кодексу України за рахунок майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилась після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно, якщо їх заявлено після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення.

Чинним законодавством не визначено деталізованого порядку розгляду пред’явлених вимог ліквідаційною комісією юридичної особи. При цьому, беручи до уваги ч.6 ст.105 Цивільного кодексу України, а також приписи ст.112 цього Кодексу, вбачається обов’язковість розгляду вимог кредитора та доведення до останнього їх визнання або не визнання.

За змістом заперечення №168 від 24.05.2016р. проти позову відповідач не визнає позовні вимоги, свідчить про сплату ним заявленої суми позивачем. Такі доводи підтверджуються платіжними дорученнями №10 від 08.02.2016р., №11 від 08.02.2016р. та квитанціями «ПриватБанк» №0.0.557605162.1 від 24.05.2016р. та №0.0.557604766.1 від 24.05.2016р., що вказують на безпосередню сплату суми заборгованості за активну та реактивну електроенергію, поставлену у січні 2016р., у розмірі 120075,54 грн. до дати звернення із розглядуваним позовом до суду, а також на повне погашення заявленого позивачем розміру пені та 3% річних.

З огляду на таке, не вбачається наявність відмови відповідача у визнанні заявлених сум позивачем, тобто факту їх невизнання з яким ч.3 ст.112 Цивільного кодексу України пов’язує право звернення до суду із позовом до ліквідаційної комісії.

Зважаючи на положення ст.1 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України, можливість задоволення позовних вимог перебуває у залежності від доведеності одночасної наявності таких елементів: захищуваного суб’єктивного права (інтересу) у позивача; порушення означеного ним права чи інтересу з боку відповідача; належність обраного способу захисту (його адекватність характеру правовідносин і здатність відновити порушені права чи інтереси, можливість до застосування за змістом діючого законодавства).

Відсутність або недоведеність позивачем згідно приписів чинного процесуального законодавства належними доказами будь-якого з означених елементів унеможливлює задоволення позовних вимог.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що наявність права на пред'явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації, встановленого вищевказаними нормами, права. Тому, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов.

Відсутність права на позов у матеріальному розумінні тягне за собою ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.

Лише встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Між тим, як свідчать фактичні обставини справи на момент подання позову у позивача відсутнє порушене суб'єктивне матеріальне право або охоронюваний законом інтерес на захист якого подано позов.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню в частині зобов’язання ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» у сумі 120183,21 грн. за відсутності факту їх невизнання, як такого, в частині вимог включити їх до проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області – за відсутності такого обов’язку відповідача, з огляду на складання проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області станом на 01.02.2016р. та неподання позивачем на цей час будь-якого звернення зі спірного питання, а отже порушеного означеного позивачем у цій частині права та інтересу з боку відповідача.

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 2, 4-2, 4-3, 22, 28, 32-38, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м.Краматорськ Донецької області, до Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, м.Маріуполь Донецької області, про зобов’язання ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» у сумі 120183,21 грн. та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України в Донецькій області, відмовити.

2. В судовому засіданні 02.06.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його оголошення. Зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.ст.84, 85 Господарського процесуального кодексу України.

4. Повний текст рішення складено та підписано 07.06.2016р.

Суддя О.В. Кротінова