Постанова № 58181550, 02.06.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
808/723/16
Номер документу
58181550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2016 року о/об 18 год. 01 хв.Справа № 808/723/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин»

до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області

про визнання дій протиправними, скасування розрахунків,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» (надалі позивач або ПАТ «Завод БОМ») до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (надалі відповідач або УПФУ в Василівському районі Запорізької області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_4 №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з вересня 2015 року, жовтня 2015 року, листопада 2015 року, грудня 2015 року, січня 2016 року на суму 84375 грн. 56 коп.; 2) скасувати розрахунки №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з вересня 2015 року, жовтня 2015 року, листопада 2015 року, грудня 2015 року, січня 2016 року на суму 84375 грн. 56 коп. складений Управлінням Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області.

У позові позивач, з урахуванням уточнень і доповнень (а.с.72-75, 181-184) зазначив, що на адресу ПАТ «Завод БОМ» надійшли, складені УПФУ в Василівскому районі Запорізької області, ОСОБА_4 №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з вересня, жовтня, листопада, грудня 2015 року, січня 2016 року. Згідно з вказаними розрахунками ПАТ «Завод БОМ» повинен відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної 14 пенсіонерам, які раніш працювали на ПАТ «Завод БОМ» на загальну суму 84375 грн. 56 коп. Зазначені розрахунки сформовано УПФУ в Василівському районі Запорізької області: - за вересень 2015 року сформовано на двох аркушах: на першому аркуші міститься інформація про розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 у розмір 1129 грн. 27 коп. за період вересень 2015 року; на другому аркуші з обох сторін міститься інформація про розмір відшкодування пільгових пенсій 11 пенсіонерам на загальну суму 14970 грн. 16 коп. за період вересень 2015 року. Вказаний розрахунок направлений ПАТ «Завод БОМ» за єдиним вихідним номером №5287/06 від 08.09.2015, сформований стосовно 12 пенсіонерів на загальну суму 16099 грн. 43 коп. - за жовтень 2015 року сформовано на двох аркушах: на першому аркуші міститься інформація про розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 у розмір 1256 грн. 22 коп. за період жовтень 2015 року; на другому аркуші з обох сторін міститься інформація про розмір відшкодування пільгових пенсій 11 пенсіонерам на загальну суму 15540 грн. 53 коп. за період жовтень 2015 року. Вказаний розрахунок направлений ПАТ «Завод БОМ» за єдиним вихідним номером №6034/06 від 09.10.2015, сформований стосовно 12 пенсіонерів на загальну суму 16796 грн. 75 коп. - за листопад 2015 року сформовано на двох аркушах: на першому аркуші міститься інформація про розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 у розмір 1256 грн. 22 коп. за період листопад 2015 року; на другому аркуші з обох сторін міститься інформація про розмір відшкодування пільгових пенсій 10 пенсіонерам на загальну суму 15540 грн. 53 коп. за період листопад 2015 року. Вказаний розрахунок направлений ПАТ «Завод БОМ» за єдиним вихідним номером №6713/06 від 11.11.2015, сформований стосовно 11 пенсіонерів на загальну суму 16796 грн. 75 коп. - за грудень 2015 року сформовано на двох аркушах: на першому аркуші міститься інформація про розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 у розмірі 1256 грн. 22 коп. за період грудень 2015 року; на другому аркуші з обох сторін міститься інформація про розмір відшкодування пільгових пенсій 10 пенсіонерам на загальну суму 15540 грн. 53 коп. за період грудень 2015 року. Вказаний розрахунок направлений ПАТ «Завод БОМ» за єдиним вихідним номером №7329/-06 від 09.12.2015, сформований стосовно 11 пенсіонерів на загальну суму 16796 грн. 75 коп. - за січень 2016 року сформовано на двох аркушах: на першому аркуші міститься інформація про розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 у розмірі 1256 грн. 22 коп. за період січень 2016 року; на другому аркуші з обох сторін міститься інформація про розмір відшкодування пільгових пенсій 14 пенсіонерам на загальну суму 15581 грн. 36 коп. за період січень 2016 року. Вказаний розрахунок направлений ПАТ «Завод БОМ» за єдиним вихідним номерам №206/06 від 14.01.2016, сформований стосовно 15 пенсіонерів на загальну суму 16837 грн. 58 коп. Позивач вважає, що дії Управлінням Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, стосовно складання ОСОБА_4 №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016 є противоправними, а розрахунки не підлягають сплаті та мають бути скасовані. З посиланням на п.15 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз.21 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач вважає, що пенсії за віком на пільгових умовах можуть призначатися особі як за ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так і за ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому в обох випадках підставою для їх призначення є виконання робіт, що передбачені Списками №1 та №2, а також іншими нормативними актами та ключовим при визначенні відповідної статті для призначення пільгової пенсій є визначення наявності/відсутності пільгового стажу станом на 01.01.1992. Відтак, особи, які на момент 01.01.1992 мають повний або не повний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, які дають право на отримання пільгової пенсії - мають право на отримання пільгової пенсії у відповідності до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач по справі, на думку позивача, неправомірно складає розрахунки з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1, нібито призначених за п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак всі особи перелічені у розрахунку, окрім ОСОБА_5, ОСОБА_6, мають відповідний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці станом на 01.01.1992, а саме до введення в дію зазначеного Закону, що підтверджується наданими позивачем «Довідками уточнюючими особливий характер роботи та умови праці, що необхідні при призначенні пільгової пенсії» на кожного пенсіонера. Тобто у зазначених осіб право на отримання пільгових пенсій у відповідності до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виникло, незалежно від останнього місця роботи. При цьому законом не зазначається додаткових умов обмежень, щодо застосування ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пільгових пенсій. Оскаржувані розрахунки не є достовірним доказом який свідчить про призначення вищезазначеним особам пенсій саме на підставі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З урахуванням вище наведеного можливо зробити висновок, що діями УПФУ в Василівському районі Запорізької області до розрахунків №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016, включені особи які працювали на роботах, передбачених Списком №1 та № 2 до і після 01.01.1992, та мають право на пільгову пенсію відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з урахуванням діючого законодавства України, відшкодування позивачем витрат відповідача, пов'язаних з виплатою та доставкою пільгових пенсій особам, які мають право на пільгову пенсію відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», законодавством не передбачено, та не підлягає. Також позивач посилаючись на ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», п.6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» вважає дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області, щодо включення сум відшкодування до ОСОБА_4 №5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині доплат, в тому числі за понаднормативний стаж, надбавок та підвищень, включений до наданих позивачем розрахунків за вересень 2015 року, жовтень 2015 року, листопад 2015 року, грудень 2015 року, січень 2016 року, такими, що не мають жодних правових підстав. До набуття чинності Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме до 01.01.2004, витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та набули право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно пп.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за рахунок підприємств-працедавців не відшкодовувались, оскільки на законодавчому рівні не було встановлено обов'язок підприємств відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату і доставку пільгових пенсій саме за Списком №1, на відміну від відшкодування цих витрат, наприклад, за Списком №2. Такої позиції притримується і Пенсійний фонд України (Лист ПФУ від 27.06.2006 №8215/03-20). Таким чином, підстави для застосування положень ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з метою відшкодувався витрат на виплату і доставку пенсій особам, яким призначено пенсії до 01.01.2004, відсутні. Відповідач, своїми діями, в порушення зазначених норм законодавства, включає до ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пп.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», осіб, які набули права на пенсію до 01.01.2004 (набуття чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а саме: ОСОБА_7, дата набуття права на пенсію 05.11.2003.

У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.50-51), в яких зазначено, що згідно з ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Розділом 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України затверджено №21-1 від 19.12.2003, встановлено порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Так згідно з п.6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року. Згідно з п.6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абз.3 пп.1 п.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Згідно з п.6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відмінність розмірів пенсій, що виплачуються в поточному році від розмірів, які зазначені в протоколах про призначення пенсій, полягає у їх збільшенні внаслідок перерахунку. Окрім цього проводилось збільшення пенсій пенсіонерам по справі в порядку норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991. Таким чином зазначені розрахунки в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства, а суми фактичних витрат, зазначені в них підлягають відшкодуванню в повному обсязі. На підставі викладеного УПФУ в Василівському районі Запорізької області просить в задоволенні адміністративного позову ПАТ «Завод БОМ» відмовити в повному обсязі.

У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.

Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, суд зясував наступне.

УПФУ в Василівському районі Запорізької області сформовано та направлено на адресу позивача ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі за текстом ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій) в яких зазначені суми відшкодувань Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій колишнім працівникам ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (а.с.9-17).

Так, у ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - за вересень 2015 року (вих.№5287/06 від 08.09.2015) зазначено розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 1129 грн. 27 коп. та ще 11 пенсіонерам (ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_17Л.) на суму 14970 грн. 16 коп. за період вересень 2015 року, а всього на загальну суму 16099 грн. 43 коп.

У наданому до суду ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - за жовтень 2015 року (вих.№6034/06 від 09.10.2015) зазначено розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 1256 грн. 22 коп., розмір перерахунку відшкодування пільгової пенсії 126 грн. 95 коп. та ще 11 пенсіонерам (ОСОБА_8, ОСОБА_18, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_17Л.) на суму 15540 грн. 53 коп. за період жовтень 2015 року, розмір перерахунку відшкодування пільгової пенсії 653 грн. 60 коп., а всього на загальну суму 16796 грн. 75 коп., всього розмір перерахунку відшкодування пільгової пенсії 780 грн. 55 коп.

У дослідженому судом ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - за листопад 2015 року (вих.№6713/06 від 11.11.2015) зазначено розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 1256 грн. 22 коп. та ще 10 пенсіонерам (ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_17Л.) на суму 15540 грн. 53 коп. за період листопад 2015 року, а всього на загальну суму 16796 грн. 75 коп.

Згідно ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - за грудень 2015 року (вих.№7329/06 від 09.12.2015) зазначено розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 1256 грн. 22 коп. та ще 10 пенсіонерам (ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_17Л.) на суму 15540 грн. 53 коп. за період грудень 2015 року, а всього на загальну суму 16796 грн. 75 коп.

У наданому до суду ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - за січень 2016 року (вих.№206/06 від 14.01.2016) зазначено розмір відшкодування пільгової пенсії призначеної ОСОБА_5 1256 грн. 22 коп. та ще 14 пенсіонерам (ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_19, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_20, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_21, ОСОБА_17Л.) на суму 15581 грн. 36 коп. за період січень 2016 року, а всього на загальну суму 16837 грн. 58 коп.

Як зазначено у п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

У ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно з ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно матеріалів справи, пенсії призначені вище вказаним пенсіонерам після введення у дію Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003.

Згідно з абз.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Як зазначено у пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідач повинен покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до 01.01.2004 фізичним особам відповідно до п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01.01.2004, тобто з дати набрання чинності Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», виходячи з норми п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» «… Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону …».

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком №1, з 01.01.2004 має здійснюватися незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія, в порядку передбаченому п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» всіма підприємствами, установами, організаціями України.

У п.6 Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 №1931-XII зазначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки.

Враховуючи викладене, позивачу обґрунтовано нараховано відсоток відшкодування фактичних витрат, враховуючи період стажу роботи пенсіонерів до 1992 року.

Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований главою 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі Інструкція №21-1).

Як ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і пп.2.1.1 п.2.1 Інструкції №21-1 визначено перелік роботодавців, що є страхувальниками, якими, зокрема, є: підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки та політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб, на умовах трудового контракту, або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п.6.1 глави 6 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України

Як передбачено п.6.2 глави 6 Інструкції №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів справи суд не вбачає порушень п.6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивач документально не довів, що пенсіонери, зазначені у ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які оскаржуються, не мають відповідного стажу трудових відносин з ПАТ «Завод БОМ» на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів України.

Пунктом 6.3 Інструкції №21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Отже, відповідачем обґрунтовано позивачу направлено ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (п.6.4 Інструкції №21-1).

Вказані вимоги, свідчать про те, що ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є виконавчим документом чи то будь-яким іншим документом, який у розумінні ст.1 Першого Протоколу до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997) впливає на активи підприємства (у даному випадку ПАТ «Завод БОМ»).

Згідно з п.6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульовані ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійні виплати це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Таким чином, підвищення пенсій входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.1 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Згідно з ч.2 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Як зазначено у ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З урахуванням зазначеного, кошти Державного бюджету України спрямовані Пенсійному фонду України як дотацію на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, стають коштами Пенсійного фонду України.

З урахуванням матеріалів справи, доплати, надбавки та підвищення пенсій, що виплачуються вказаним вище пенсіонерам, врегульовані ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачуються за рахунок коштів саме Пенсійного фонду України. Звідси, дані доплати, надбавки та підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Позивачем не доведено у суді, що кошти, які виплачуються вказаним вище пенсіонерам в рахунок доплат, надбавок та підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відтак, ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є лише повідомленням органу Пенсійного фонду України підприємству про суми відшкодування, а не вимогою до їх сплати. Така вимога сплати передбачена пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, законодавством, а не самими Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (які просить позивач скасувати).

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Як зазначено у п.1.4 «Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації», затвердженого 12.04.2005 наказом Міністерства юстиції України №34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 №883/5), зареєстрованого 12.04.2005 в Міністерстві юстиції України за №381/10661, у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях: нормативно-правовий акт офіційний документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.

Таким чином, ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є ані нормативно-правовим документом, ані правовим актом індивідуальної дії у розумінні п.1 ч.2 ст.17 КАС України, тому скасуванню не підлягають.

Досліджені судом документи з пенсійних справ ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_19, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_20, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_21, ОСОБА_17 не викликають зауважень щодо визначення УПФУ в Василівському районі Запорізької області пропорційного відсотку відшкодування ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

УПФУ в Василівському районі Запорізької області надано додаткові пояснення (вих.№2438/11 від 25.05.2016) в яких зазначено алгоритм та спосіб нарахування витрат, зазначених у ОСОБА_4, а також Докладний розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (а.с.197-198).

Відповідачем, його представником документально не спростовані дані, викладені у Докладному розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Крім того, відповідач, його представник, заперечуючи проти доводів УПФУ в Василівському районі Запорізької області, не надав до суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне/часткове відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій: ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_19, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_20, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_21, ОСОБА_17, у сумі, яка на його думку є законною і обґрунтованою. Контррозрахунку таких сум відповідачем до суду також не надано.

Таким чином, дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (за вих.№5287/06 від 08.09.2015, №6034/06 від 09.10.2015, №6713/06 від 11.11.2015, №7329/06 від 09.12.2015, №206/06 від 14.01.2016), не суперечать вимогам чинного законодавства.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

УПФУ в Василівському районі Запорізької області, заперечуючи проти позову, довело правомірність складання та направлення позивачу «ОСОБА_4 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», дотримання ним вимог ч.3 ст.2 КАС України.

З урахуванням зясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 06.06.2016.

Суддя О.О. Прасов