Постанова № 58181399, 02.06.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
812/149/16
Номер документу
58181399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 червня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/149/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Бутенко К.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представників першого відповідача ОСОБА_2

районної державної адміністрації Луганської області - ОСОБА_3,

- ОСОБА_4,

представника другого відповідача конкурсної комісії

на заміщення вакантних посад державних службовців

ОСОБА_2 районної державної адміністрації - ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області, Конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та скасування результатів конкурсу на заміщення вакантних посад,-

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області, Конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та скасування результатів конкурсу на заміщення вакантних посад.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26.12.2015 ОСОБА_2 районною державною адміністрацією оголошено конкурс на заміщення вакантної посади - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді (вакансія тимчасова, на період роботи на виборній посаді постійно прийнятого працівника).

Для участі у конкурсі до кандидатів ставилися вимоги: наявність вищої освіти за фахом спеціаліст з соціальної роботи, соціальний педагог, психолог, педагог, юрист, соціолог, медичний працівник за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, знання державної мови, вміння роботи на компютері на рівні користувача, стаж роботи за фахом не менш 4 років, за фахом на державній службі не менше 3 років або на керівних посадах у інших сферах не менше 2 років.

Проведення іспиту по відбору кандидатів на заміщення вакантної посади згідно оголошеного конкурсу було призначено головою конкурсної Комісії ОСОБА_5 на 27.01.2016 о 10:00 год. До участі у конкурсі були допущені дві особи ОСОБА_6 та ОСОБА_1

На думку позивача організаційна підготовка до іспиту була не на належному рівні. Підготовка письмових відповідей проводилася в кабінеті організаційно-кадрової роботи, потім позивача та іншу претендентку на вакантну посаду перевели у приймальню голови райдержадміністрації. Позивача було викликано відповідати першим, а другий кандидат ОСОБА_6 залишилася наодинці всупереч вимогам п.3.3. Порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області - з екзаменаційними бланком своїх письмових відповідей та особистими речами без нагляду будь-кого з членів конкурсної комісії. В приймальній знаходилася лише секретар, яка не є членом конкурсної комісії на заміщення вакантної посади і яка може підтвердити, що кандидат ОСОБА_7 продовжувала письмову роботу з використанням печатних матеріалів.

Після того, як позивач склав іспит, до кабінету заступника голови райдержадміністрації запросили другого кандидата ОСОБА_6, а він залишився у приймальні.

Після складання іспиту ОСОБА_6 і позивач разом чекали результатів в приймальній. Приблизно через пять хвилин їх запросили до кабінету заступника голови райдержадміністрації ОСОБА_5 та в усній формі голова конкурсної комісії ОСОБА_5 оголосив, що за результатами конкурсу позивач набрав 3,8 балів, а ОСОБА_6 4 бали.

Всупереч вимогам п.п. 4.2. та 4.3. Порядку проведення іспиту, затвердженого розпорядженням голови від 02.06.2015 року № 162, ні в той день, ні через два дні (позивач

не отримав екзаменаційної відомості. І тим більш з результатами іспиту під підпис, згідно п.4.3 Порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області затвердженого 02 червня 2015 року № 162 позивач так і не ознайомився. Взагалі позивачем написано 4 заяви голові ОСОБА_2 райдержадміністрації та голові конкурсної комісії.

01.02.2016 року в усній формі позивача ознайомили з екзаменаційною відомістю, у якій зазначено загальну суму балів: у ОСОБА_6- 20, у нього 19 балів.

02.02.2016 року на імя голови ОСОБА_2 райдержадміністрації позивачем була подана заява с проханням ознайомитися с результатами іспиту.

У протоколі конкурсної комісії від 27 січня 2016 року окремо підкреслено, що документи позивача не повністю відповідають встановленим вимогам до кандидата на посаду, тобто відсутній стаж роботи на державній службі, проте і у іншого кандидата ОСОБА_6 також відсутній стаж на посаді державної служби.

Згідно з протоколу засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців №1 від 27.01.2016 року було рекомендовано голові ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області призначити на посаду директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді (вакансія тимчасова, на період роботи на виборній посаді постійно прийнятого працівника) ОСОБА_6

Позивач не погодився з рішенням конкурсної комісії і оскаржив це рішення голові ОСОБА_2 райдержадміністраціїї (копія скарги від 29.01.2016 року надається) але йому було відмовлено у задоволенні скарги.

ОСОБА_2 районною державною адміністрацією при проведення конкурсу на заміщення вакантної посади було допущені порушення Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою КМУ від 15 лютого 2002 року № 169, Порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 02.06.2015 року № 162 у частині організації підготовки до іспиту, оцінювання та підбиття підсумків іспиту. Таким чином, прийняті рішення конкурсної комісії не можуть вважатись законними, не зважаючи на те, що вони приймались колегіально.

На підставі вищенаведеного позивач просить суд: визнати протиправними дії голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_8 щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.01.2016 року;

- визнати протиправними дії конкурсної комісії ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.01.2016 року;

- скасувати результати конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.012016 року;

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Додатково пояснив, що протиправні дії голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_8 щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.01.2016 року, полягають у тому, що після надання позивачем скарги від 29.01.2016 відповідачем не було проведено службового розслідування.

Представники першого відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнали, надали суду письмові заперечення, відповідно до яких просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

На думку першого відповідача, позивач безпідставно посилається на порушення п. 3.3 Порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області, затвердженої розпорядженням голови райдержадміністрації від 02.06.2015 № 162, оскільки самостійно жоден з кандидатів приміщення не залишав до закінчення складання іспиту. Кабінет відділу організаційно - кадрової роботи апарату райдержадміністрації відповідає вимогам визначеними Порядком, що позивачем не заперечується.

Твердження позивача, що кандидат ОСОБА_6 в приймальній райдержадміністрації продовжувала письмову роботу з використанням печатних матеріалів, взагалі ні чим не підтверджується та не заслуговую на увагу.

Посилання позивача на порушення п.п. 4.2, 4.3 Порядку не відповідає обставинам справи, оскільки конкурсною комісією одразу після закінчення конкурсу повідомлено про результати, що підтверджується позивачем у своєму позові.

Відповідно до п. 4.3 Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого наказом Головного управління державної служби від 08.07.2011 № 16, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 р. за № 930/19668, з результатами іспиту кандидат ознайомлюється під підпис. На виконання наведеної норми позивача ознайомлено під підпис з всіма документами повязаними з проведенням конкурсного добору, що підтверджується підписом ОСОБА_1

Посилання позивача на численні звернення до голови райдержадміністрації. а саме 8 звернень, взагалі не заслуговують на увагу, оскільки розглянуті і вирішені відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Твердження позивача щодо відсутності стажу державної служби у ОСОБА_6 не відповідають обставинам справи, оскільки до стажу державної служби зараховується робота в комсомольських органах, що закріплюється п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283.

Позивач на момент подачі скарги, а саме 29.01.2016 був ознайомлений з результатами конкурсу, та в порядку передбаченому п. 33 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 169 подав скаргу на рішення конкурсної комісії.

Пунктами 33, 34 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 169 передбачає, що рішення конкурсної комісії може бути оскаржено керівнику відповідного державного органу протягом трьох днів після ознайомлення з цим рішенням, а рішення керівника державного органу може бути оскаржене в порядку, визначеному законодавством.

Представник другого відповідача голови конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 РДА Луганської області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав пояснення представників першого відповідача. Додатково додав, що ОСОБА_6 у своїх письмових записах відповідала тезісно, коли як позивач більш конкретно. При цьому при усних поясненнях позивач не надав відповідь на питання, а ОСОБА_6 відповіла на всі усні питання. Письмові відповіді не передбачені конкурсом. Після проведення іспиту комсія оголосила бали, які ніяким чином не змінились в екзамінаційній відомості. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача, представників першого відповідача, представника другого відповідача, дослідивши докази, які маються в матеріалах справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів, дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби поширюється компетенція адміністративних судів.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби поширюється компетенція адміністративних судів.

Згідно із пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

З наведеного випливає, що будь-яка державна служба є публічною службою. Базовим (загальним) законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України Про державну службу .

Згідно з вимогами статті 9 цього Закону, правовий статус окремих категорій державних службовців регулюється Конституцією та спеціальними законами України.

Судом встановлено, що розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 02.06.2015 № 162 затверджено порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області. Визначено осіб, які претендують на посаду директора ОСОБА_2 районного центра соціальних служб для сімї, дітей та молоді, а саме ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (а.с.10-17, 21).

Розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 21.12.2015 № 153-к визначено провести конкурс на заміщення вакантної посади директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, допустити до участі у конкурсі на посаду директора Новонсковського районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді громадян України з вищою освітою за фахом: спеціаліст з соціальної роботи, соціальний педагог, психолог, педагог, юрист, соціолог, медичний працівник за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, знанням державної мови, вмінням роботи на компютері на рівні користувача, стажем роботи за фахом не менш 4 років, за фахом па державній службі не менше 3 років або на керівних посадах у інших сферах не менше 2 років. Післядипломна освіта у сфері управління: магістр державного управління за відповідною спеціалізацією, затвердити перелік питань на перевірку знання законодавства України з урахуванням специфіки функціональних повноважень директора Новонсковського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (а.с.7-9).

26 грудня 2015 року у міській газеті перемога розміщено оголошення щодо оголошення ОСОБА_2 райдержадміністрацією конкурсу на заміщення вакантної посади директора ОСОБА_2 районного центра соціальних служб для сімї, дітей та молоді із зазначенням основних кваліфікаційних вимог до кандидатів (а.с.28).

27 січня 2016 року відбулось засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області про що складено протокол № 1 від 27.01.2016. Порядок денний: допущення до участі у конкурсі осіб, що подали документи; проведення іспиту з кандидатами на заміщення вакантної посади, оцінювання та підбиття підсумків іспиту; проведення співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит; прийняття рішення (а.с.18-20).

25.01.2016 ОСОБА_9 та ОСОБА_1 було повідомлено про час та місце проведення іспиту, що не заперечують сторони по справі.

27.01.2016 проведено іспит з кандидатами на заміщення вакантної посади ОСОБА_6, яка витягла білет № 11 та ОСОБА_1, який витяг білет № 6, у приміщенні ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області в кабінеті організаційно кадрової роботи.

Кандидатам було надано час для підготовки письмових відповідей на питання білетів у присутності 6 (шість) членів конкурсної комісії, склад якої затверджено (внесено зміни) розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області № 164 від 03.06.2015 (а.с.62,63), що не заперечують сторони по справі.

Після написання кандидатами відповідей на білети позивач та ОСОБА_6 перейшли до приймальні голови районної державної адміністрації. Позивача було викликано відповідати до кабінету голови, а ОСОБА_6 залишилась у приймальні з екзаменаційним бланком своїх письмових відповідей, що не заперечують сторони по справі.

Оцінка проводилась 6 (шість) членами конкурсної комісії. На підставі результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, конкурсна комісія райдержадміністрації вирішила рекомендувати голові ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області призначити на посаду директора ОСОБА_2 районного центра соціальних служб для сімї, дітей та молоді ОСОБА_6

29.02.2016 позивач звернувся з заявами вх.№ С-12-2, вх.№ С-13-2 до першого відповідача, відповідно до яких просив надати завірені копії матеріалів комісії (розпорядження про проведення конкурсу, білети для проведення конкурсу, протокол конкурсу, екзаменаційну відомість та письмові відповіді учасників конкурсу) (а.с.23,24).

13.02.2016 відповідачем надано відповідь вих. № С-13-2-07-37 на вищевказану заяву, відповідно до якої вбачається, що 12.02.2016 позивач отримав копії матеріалів конкурсу, що підтверджено його підписом (а.с.52,53).

01.02.2016 та 02.02.2016 вх. вх. № № с-14-2, с-15-2 позивач звернувся з аналогічними заявами, де зазначив, також, що йому було надано лише письмові відповіді (а.с.25,26,64,65).

12.02.2016 відповідачем надано відповідь на вищевказані заяви вих. № с-12-2-07-37, з якої вбачається, що позивач 02.02.2016 ознайомився з матеріалами конкурсу на заміщення вакантної посади. Факт ознайомлення підтверджений підписом (а.с.50,64,65).

15.02.2016 позивач звернувся до першого відповідача з заявою про надання розпорядження голови № 162 від 02.06.2016, на яку йому 18.02.2016 вих. № С-22-2-07-37 було надано відповідь (а.с.54,55).

17.02.2016 позивач звернувся до першого відповідача з аналогічною заявою та 18.02.2016 отримав аналогічну відповідь (а.с.56,57).

29.01.2016 позивачем надано відповідачу скаргу вх. № с-11-2, відповідно до якої повідомив, що на його думку, процедура проведення конкурсу на заміщення вакантної посади грубо порушена в частині обєктивних неупереджених умов проведення конкурсу для всіх кандидатів. Просив провести службове розслідування за результатами проведення конкурсу, результати конкурсу визнати недійсними, надати письмову відповідь на скаргу відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» (а.с.27).

За результатом розгляду вищевказаної скарги першим відповідачем 10.02.2016 вих. № 6-7/9-313 надано повну відповідь (а.с.48).

Відповідно до ст. 1 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 вбачається, що відповідно до цього Порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування може бути проведено службове розслідування:

у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян;

у разі недодержання ними законодавства про державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства; { Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1422 ( 1422-2009-п ) від 08.12.2009, N 301 ( 301-2015-п ) від 14.05.2015 }

на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри; { Абзац четвертий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1044 ( 1044-2011-п ) від 12.10.2011 }

з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або повязаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону України Про запобігання корупції в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого субєкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції за рішенням керівника органу, в якому працює особа, яка вчинила таке правопорушення.

Згідно з положеннями ст.3 Закону України «Про звернення громадян» заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

З аналізу норм Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 вбачається, що райдержадміністрація не повинна проводити службове розслідування у відповідь на скаргу надану позивачем щодо залишення тривалий час ОСОБА_6 з власними речами та з письмовою відповіддю на екзаменаційний білет без присутності членів комісії. Чинними нормами законодавства не передбачено проведення службового розслідування у даному випадку.

Відповіді на заяви та скаргу була надана першим відповідачем в порядку норм Закону України «Про звернення громадян» своєчасно та в повному обсязі, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.01.2016, які полягали у не проведенні службового розслідування за скаргою позивача, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача стосовно визнання протиправними дій конкурсної комісії ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця - директора ОСОБА_2 районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді, який відбувся 27.01.2016 та скасування результатів такого конкурсу, суд зазначає наступне.

Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців» № 169 від 15.02.2002 (далі - Порядок) для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії. Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу.

Умови проведення конкурсу в окремому державному органі відповідно до цього Порядку визначаються його керівником, який призначає на посади та звільняє з посад державних службовців.

Рішення про проведення конкурсу приймається керівником органу за наявності вакантної посади державного службовця (пункт 6 Порядку).

Особи, які подали необхідні документи до державного органу для участі у конкурсі, є кандидатами на зайняття вакантної посади державного службовця (далі - кандидати) (пункт 8 Порядку).

Конкурс проводиться поетапно: публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби масової інформації; прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади; проведення іспиту та відбір кандидатів (Пункт 9 Порядку).

Іспит проводиться конкурсною комісією державного органу, в якому оголошено конкурс, з метою об'єктивної оцінки знань і здібностей кандидатів на посаду державних службовців (пункт 19 Порядку).

Кадрова служба за погодженням з головою конкурсної комісії визначає дату проведення іспиту та повідомляє кандидатів про місце і час його проведення (пункт 20 Порядку).

Під час іспиту перевіряються знання Конституції України, Законів України "Про державну службу" та "Про запобігання корупції", а також законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень відповідного державного органу та структурного підрозділу (пункт 21 Порядку).

Загальний порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців розробляється Нацдержслужбою разом з Українською Академією державного управління при Президентові України (пункт 22 Порядку).

Порядок проведення іспиту у державному органі та перелік питань на перевірку знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень цього державного органу та його структурних підрозділів затверджується керівником органу, в якому проводиться конкурс, відповідно до цього Порядку та Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців (пункт 23 Порядку).

Кандидати, які не склали іспит, не можуть бути рекомендовані конкурсною комісією для призначення на посаду (пункт 24 Порядку).

Конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців (пункт 25 Порядку).

Засідання конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і подається керівникові не пізніше ніж через два дні після голосування. Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку (пункт 30 Порядку).

Конкурсна комісія повідомляє кандидатів про результати конкурсу протягом трьох днів після його завершення (пункт 33 Порядку).

Рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на підставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією (пункт 32 Порядку).

Отже, норми постанови КМУ №169 не мають будь-яких застережень стосовно того, що особа, яка краще склала іспит повинна бути переможцем, також відсутні будь-які правила чи висновки стосовно того, яким чином обирати переможця на підставі поданих документів, результатів іспиту та співбесіди.

Відповідно до п.3.3 порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області затвердженим розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 02.06.2015 № 162 визначено, що приміщення для складання іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, що унеможливлює спілкування кандидатів між собою та забезпечує індивідуальну підготовку відповідей на питання білета. Кандидати не можуть самостійно залишати приміщення, в якому складається іспит, до його закінчення.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_6 , як і сам позивач, самостійно приміщення, а саме кабінету організаційно кадрової роботи, у якому проводилася підготовка до іспиту, у присутності 3-х членів комісії, не залишала. Для здачі іспиту та проведення співбесіді сторони перейшли у приймальню, яка розташована напроти кабінету заступника, де конкурсна комісія приймала іспит та проводила співбесіду (а.с.120).

Відповіді на білет № 11 ОСОБА_6 - складала тезісно, ОСОБА_1 на білет № 6 надав відповіді більш детальніше. Аркуші, на яких здійснювали записи кандидати, містять штамп державного органу, в якому проводиться конкурс. Після написання відповідей на білет на аркуші кандидатом проставлено підпис після кожної відповіді, дату складання іспиту (а.с.121-125), що унеможливлює доповнення відповіді на екзаменаційний білет.

Таким чином, доводи позивача, щодо можливого написання відповідей на білет вже у приймальні голови, є необґрунтованими.

Згідно з положеннями п.4.2 п. 4.3 порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області затвердженим розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 02.06.2015 № 162 вбачається, що після закінчення часу, відведеного на складання іспиту, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання всіма членами колегії конкурсної комісії. Члени конкурсної комісії приймають спільне рішення щодо оцінки відповіді на кожне питання екзаменаційного білета. Такі оцінки виставляються на аркуші з відповідями кандидата.

Підбиття підсумку здійснюється шляхом додавання балів за кожне питання і занесення загальної суми балів в екзаменаційну відомість, форма якої наведена в додатку 3 до цього Порядку. З результатами іспиту кандидат ознайомлюється під підпис.

Суд не вбачає порушень другим відповідачем вищевказаних положень, оскільки після закінчення часу, відведеного на складання іспиту, проводилась перевірка відповідей та їх оцінювання всіма членами колегії конкурсної комісії шляхом співбесіди у кабінеті голови.

З результатами іспиту позивача ознайомили в усній формі одразу після його закінчення, в присутності всіх членів комісії, тобто у межах триденного строку, що не заперечує сам позивач.

Порядок проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців Новопсковскої районної державної адміністрації Луганської області, затверджений розпорядженням голови райдержадміністрації № 162 від 02.06.2015 року не містить строку ознайомлення під підпис з результатами іспиту.

Позивача 12.02.2016 ознайомлено під підпис з усіма документами повязаними з проведенням конкурсного добору та надано їх копії, що підтверджується підписом позивача на його заяві від 29.01.2016 (а.с.53).

Оцінюючи докази відповідно до ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що рішення конкурсної комісії є законним, оскільки відповідає процедурі проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, прийнято одноголосно всіма членами комісії.

Посилання позивача на порушення положень Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.2002, порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області затвердженим розпорядженням голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області від 02.06.2015 № 162 не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням вищевикладеного та встановлених обставин у справі позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України та покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 128, 159, 160-163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області, Конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців ОСОБА_2 районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та скасування результатів конкурсу на заміщення вакантних посад,- відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 07 червня 2016 року.

Суддя ОСОБА_10