Постанова № 58177978, 07.06.2016, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
07.06.2016
Номер справи
337/1884/16-а
Номер документу
58177978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЄУН 337/1884/16-а

2-а/337/67/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2016 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого судді Мурашової Н.А.

при секретарі Чалій Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що 15.10.2003р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Після досягнення ним пенсійного віку (50 років), він набув право на призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». 31.03.2016р. він звернувся до УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя із заявою про призначення йому пенсії за віком і така пенсія йому була призначена. 04.05.2016р. він отримав лист УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя, в якому вказано, що розмір пенсії за віком йому розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.), оскільки він перейшов з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Вважає такі дії УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя неправомірними, оскільки пенсія за вислугу років - це спеціальна пенсія, яка була призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», право на пенсію за віком і порядок її призначення визначається Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», з заявою про цієї пенсії за вказаним Законом він звернувся вперше, у звязку з чим це не є переходом на іншу пенсію і при визначенні йому розміру пенсії за віком повинен бути застосований показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передували року його звернення за призначенням пенсії, а саме, за 20132015р..

Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо обчислення йому розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р. та зобовязати відповідача перерахувати та виплатити йому з 31.03.2016р. пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2013-2015р.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлений позов підтримує в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, просить його задовольнити повністю.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав, оскільки пенсія за вислугу років вже була призначена раніше, переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком не є призначенням пенсії вперше. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав, з підстав, викладених в письмових запереченнях, в яких зазначив, що позивач з 15.10.2003р. отримував пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 31.03.2016р. позивач звернувся до УПФУ з заявою про призначення йому пенсії за віком, вказана заява була задоволена та відповідно до розпорядження від 05.04.2016р. № 1604 було здійснено переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При визначенні розміру пенсії за віком позивача були застосовані показники, на підставі яких здійснювалось нарахування йому пенсії за вислугу років, зокрема, показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р., що відповідає вимогам ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та постанові КМУ №327 від 23.04.2012р. «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Вважає, що пенсія за віком нарахована та виплачується позивачу відповідно до норм діючого законодавства, підстав для застосування при визначенні розміру пенсії позивачу середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення його за призначенням пенсії, не має. Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін за наявними у справі доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу ОСОБА_1 15.10.2003р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яку він отримував по квітень 2016р. включно.

31.03.2016р. позивач звернувся до УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя із заявою про призначення йому пенсії за віком.

Розпорядженням УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя №1604 від 05.04.2016р. позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 шляхом переведення з пенсії за вислугу років.

Листом від 04.05.2016р. УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя повідомило позивача про те, що при переведенні його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком при визначенні розміру пенсії за віком правомірно застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2007р., а не за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2013-2015р.

Згідно із ч.3ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.

При вирішенні цієї справи суд керується принципом верховенства права (ст. 8 КАС України) відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Ст.19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Ч.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Отже, видами пенсій у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, один з яких може бути призначено особі, яка має одночасно право на різні види пенсії за її вибором, є пенсія за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачена. Така пенсія передбачена Законом України «Про пенсійне забезпечення» та іншими законами, в т.ч. Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди ) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс,

де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За правилами ч.2 ст.40 цього Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:Зп = Зс х (Ск : К), де:Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.3 ст.45 цього ж Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Щодо застосування ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Верховний Суд України неодноразово висловлював свою правову позицію (постанови від 31.03.2015р. у справі №21-612а14, від 02.12.2015р. у справі №193/1029/14-а, від 09.06.2015р. у справі №21-550а14), яка є обовязковою для застосування судами України.

Так, Верховний Суд України зазначив, що ч.3 ст.45 Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тобто, у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за іншим Законом, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується порядок призначення пенсії за формулою, передбаченою для призначення пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Оцінивши обставини даної справи, виходячи з вищевикладених вимог діючого законодавства, суд вважає протиправними дії відповідача щодо обчислення позивачу розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р., оскільки судом достовірно встановлено, що 15.10.2003р. позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», норми якого залишаються чинними на даний час. З заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, позивач звернувся до відповідача 31.03.2016р. вперше, тому підстав для переведення позивача на інший вид пенсії (з вислуги років на за віком) і застосування ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» при обчисленні розміру пенсії у відповідача не було.

Крім того, суд враховує, що після призначення пенсії за вислугу років в 2003р. позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В даному випадку при обчисленні розміру пенсії за віком, за призначенням якої позивач звернувся в 2016р., має застосовуватися середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015р., як це передбачено ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, суд вважає, що відповідач, здійснивши нарахування позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р., діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбаченівказаним Законом, чим порушив вимоги ст.19 Конституції України, тому вказані його дії слід визнати протиправними, зобовязавши відповідача поновити порушені права позивача шляхом перерахування та виплати йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013-2015р., з 31.03.2016р.

На підставі вищевикладеного, позов ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.19 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.2,9,26,27,29,40,45, Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.2,8,9,11,94,159,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 31.03.2016р. пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2013-2015р.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Н.А. Мурашова

07.06.2016