Справа № 219/24/16-ц
Провадження №6/219/105/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2016 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Брежнева О.А.
за участю секретаря Котинської А.О.,
представника заявника ОСОБА_1,
розглянув у судовому засіданні цивільну справу за заявою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області про відстрочку виконання рішення суду, заінтересована особа: ОСОБА_2,
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області звернулось до суду з заявою про відстрочку виконання судового рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року по справі № 219/24/16-ц, яке залишене без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 11 травня 2016 року, про стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області на користь ОСОБА_2 відшкодування моральної шкоди у розмірі 12000 гривень та стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області на користь держави судові витрати у розмірі 551,20 гривень терміном на 2 (два) місяці. Мотивуючи її тим, що 12 квітня 2016 року суддею Артемівського міськрайонного суду Донецької області ухвалено рішення, яким позовні вимоги позивача ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області на користь позивача 12000 гривень відшкодування моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом. Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 11 травня 2016 року зазначене рішення залишено без змін. Вважає, що станом на дату складання вказаної заяви рішення суду не може бути виконано з наступних підстав: відповідно за Закону України № 1105-XVI «про загальнообовязкове державне соціальне страхування» (в редакції від 01 травня 2015 року) Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статут, який затверджується його правлінням. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. Фінансування робочих органів виконавчої дирекції Фонду здійснюється на централізованому рівні, при цьому відбувається попереднє замовлення коштів у поточному місяці на наступний. Положення про порядок захисту майнових інтересів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у справах за позовами юридичних осіб, фізичних осіб, в тому числі потерпілих на виробництві, про виплати та запиту на виділення виконавчою дирекцією Фонду додаткових коштів на виконання судових рішень, затверджене наказом управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області від 12 листопада 2015 року № 470, передбачає механізм замовлення робочими органами виконавчої дирекції Фонду коштів на виконання судових рішень на централізованому рівні шляхом направлення запиту та пакету документів до управління для проходження перевірки обґрунтованого замовлення коштів. Згідно п. 1.5 зазначеного положення, після закінчення перевірки та підготовки висновку, управління виконавчої дирекції Фонду готує пакет документів, необхідний для виконання рішення суду, у тому числі протокол засідання комісії управління виконавчої дирекції Фонду з виплати додаткових коштів для фінансування відділень на виконання судових рішень. Враховуючи те, що відділення Фонду у м. Артемівську не має вільних коштів на рахунку, оскільки кошти, що надходять на рахунки відділення з бюджету Фонду використовуються виключно за їх цільовим призначенням, а фінансування виплат потерпілим за рахунок коштів інших статей кошторису категорично не допускається, вважає за необхідне просити суд про відстрочку виконання рішення суду терміном на 2 (два) місяці, адже цього строку вистачить для надходження до відділення Фонду м. Артемівська замовлених коштів на виконання рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року. В подальшому арешт рахунків Фонду державною виконавчою службою тягне за собою несвоєчасне та неповне відшкодування шкоди страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), ненадання державних гарантій реалізації громадянами їх прав, у звязку з чим заявник був вимушений звернутися до суду з зазначеною заявою.
В судовому засіданні представник заявника підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні викладеним в заяві.
В судове засідання заінтересована особа ОСОБА_2 не зявилася, була належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, від її представника ОСОБА_3 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності з зазначенням того, що він просить відмовити заявнику в задоволенні заявлених вимог.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Часівоярський вогнетривкий комбінат», відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську, про відшкодування моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом при виконанні трудових обовязків, внаслідок виробничої травми задоволено частково та стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 12000 (дванадцять тисяч) гривень та судовий збір на користь держави в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп. (а.с.80-86)
Ухвалою Апеляційного суду Донецької області 11 травня 2016 року (а.с.123, 126-128) апеляційна скарга відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську відхилена. Рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року залишено без змін.
Статтею 373 ЦПК України визначено, що за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Згідно із ч.1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Таким чином, системне тлумачення положень ст. 373 ЦПК України, ч.1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» дає підстави дійти висновку, що відстрочка виконання рішення суду може бути надана лише за наявності для цього виключних обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим у строк, встановлений судовим рішенням чи загальними правилами примусового виконання.
Відстрочка - відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається судом.
Порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Вирішення питання про відстрочку може ініціювати як державний виконавець, так і сторона. Для цього вони звертаються із заявою до суду, який видав виконавчий документ.
Відстрочка та розстрочка виконання застосовуються на захист інтересів боржника.
Відповідно до ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Підставами надання відстрочки виконання рішення суду можуть бути обставини, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Якщо суд вирішить надати відстрочку виконання рішення він має зазначити про це у самому рішенні суду, обґрунтувавши необхідність застосування зазначеного процесуального заходу.
Як роз'яснив Пленум Верховного суду України в п.37 Постанови №2 від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» відповідно до статті 217 ЦПК визначення порядку виконання рішення суду, надання відстрочки або розстрочки виконання, вжиття заходів для забезпечення його виконання за наявності для цього підстав зазначається безпосередньо в рішенні суду при його ухваленні. Заяви сторін або державного виконавця про вчинення судом таких же дій при виконанні рішення суду за наявності для цього підстав розглядаються в порядку, встановленому статтею 373 ЦПК, за результатами вирішення яких постановляється ухвала.
Правовий аналіз положень цієї статті вказує на те, що відстрочка виконання рішення можлива в разі існування певних обставин, причому прийняття такого рішення можливе лише у виняткових випадках, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення суду.
Частина 1 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також встановлення чи про зміну способу і порядку виконання.
Відповідно до ст.64 Конституції України права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, обмежених Конституцією.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообовязкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці Закону України «Про Загальнообовязкове державне соціальне страхування», фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у звязку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не повязані з цією діяльністю. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Бюджет Фонду затверджує Кабінет Міністрів України. Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням. Фонд набуває прав юридичної особи з дня реєстрації статуту в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) статутів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 5 цього Закону, управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Стаття 11 цього Закону говорить про те, що джерелами формування коштів Фонду є: 1) страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; 2) суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення; 3) суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням; 4) доходи від розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду; 5) капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; 6) доходи від реалізації майна, придбаного за рахунок коштів Фонду; 7) добровільні внески та інші надходження відповідно до закону.
Кошти Фонду використовуються на: 1) виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом; 2) фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності Фонду, його робочих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду; 3) формування резерву коштів Фонду. З метою забезпечення фінансової стабільності Фонду формується резерв коштів. Порядок формування та використання резерву коштів Фонду затверджується правлінням Фонду.
Враховуючи вищенаведене, в судовому засіданні не встановлені обставини, які ускладнюють виконання рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року, інших доказів цього представником заявника суду не було надано, в звязку з чим в задоволенні заяви про відстрочку виконання судового рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року по справі № 219/24/16-ц, яке залишене без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 11 травня 2016 року, про стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області на користь ОСОБА_2 відшкодування моральної шкоди у розмірі 12000 гривень та стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області на користь держави судові витрати у розмірі 551,20 гривень терміном на 2 (два) місяці необхідно відмовити.
Доводи представника заявника про те, що у бюджеті Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві України на 2016 рік не заплановані кошти на відшкодування моральної шкоди потерпілим на виробництві нічим не підтверджені та не є виключними підставами для задоволення їх заяви, оскільки суду не надано достовірних доказів у підтвердження того, що дійсно у бюджеті Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві України на 2016 рік не заплановані кошти на відшкодування моральної шкоди потерпілим на виробництві, а тому суд не приймає їх за основу при постановлені даної ухвали.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що заява відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області про відстрочку виконання рішення суду, заінтересована особа: ОСОБА_2 не знайшла своє підтвердження при вивчені письмових доказів, які знаходяться в матеріалах справи та вказані вище, а тому відсутні підстави для її задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст.ст. 59, 212, 373 ЦПК України, ст. 33, 36 Закону України «Про виконавче провадження», суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Артемівську Донецької області про відстрочку виконання рішення суду, заінтересована особа: ОСОБА_2 відмовити.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано протягом пяти днів з дня її проголошення, а в разі, якщо ухвалу суду було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційну скаргу може бути подано протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Брежнев