Справа №718/828/16-а
Провадження №2-а/718/10/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2016 року Кіцманський районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Мізюка В.М., секретаря Безушко М.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіцмань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобовязання субєкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, про визнання дій незаконними та зобовязання субєкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він з 04 січня 2003 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Кіцманському районі та отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії, в розмірі 90% від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури.
17 березня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та надав довідку прокуратури Чернівецької області № 18/83-вих-16 від 09 березня 2016 року про розмір його нового середньомісячного заробітку та просив перерахувати йому пенсію, у звязку з підвищенням заробітної палити працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури на теперішній час. Однак управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі листом № 9/І-11 від 30 березня 2016 року повідомило, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються. Вказували на те, що на сьогоднішній день, порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури не прийнятий.
Вважає, що зазначена відмова у перерахуванні йому пенсії є незаконною, оскільки суперечить чинному законодавству, оскільки підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали.
Однак, управління Пенсійного фонду України у Кіцманському районі в своєму листі невірно посилалось на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року, зазначивши, що «з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються», оскільки останнє речення цього абзацу «раніше призначені пенсії не перераховуються» в Законі відсутнє. Ця стаття Закону стосується лише призначення пенсій, а не здійснення її перерахунку.
Крім того, зазначає, що не заслуговує на увагу посилання відповідача на частину 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (№578-УІІ1 від 02.07.2015) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок зазначеного перерахунку.
Вказує на те, що йому було призначено пенсію не на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, а на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663- III від 12.07.2001. Умови та порядок проведення перерахунку був визначений частинами 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-III від 12.07.2001. Викладення частини 18 статті 50-1 у новій редакції Закону №76-VІІІ від 28.12.2014 (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії, оскільки такай порядок та умови перерахунку визначені самим Законом.
Відповідач відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії за моїм зверненням допустив довільне трактування норм Закону України від 02.03.2015 № 213, та інших нормативних актів на які робить посилання, що призвело до порушення його прав гарантованих Конституцією України.
Так, відповідно до вимог ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобовязати провести йому з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії з середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/87-вих-16 від 09 березня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, а також стягнути з Державного бюджету України на його користь сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 21 коп.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобовязати провести йому з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області з підстав, вказаних в позовній заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, подавши заперечення, в якому вказували на те, що позивач ОСОБА_1 з 04 січня 2003 року перебуває на обліку як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсія за вислугу років призначена із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 17 березня 2016 року позивач звернувся до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 09 березня 2016 року, однак управління, листом відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1, керуючись нормами чинного законодавства України. Вказуючи на те, що відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІ від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури призначаються Кабінетом Міністрів України.
Механізм визначення заробітку, з якого призначається або перераховується пенсія, визначено постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до пункту 4 якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України № 432-ІV від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Однак положення цього пункту виключені постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» -виключені.
Крім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_2 України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 01 червня 2015 року в порядку та на умовах, визначених вищевикладеними законами, призначення та перерахунок пенсії не здійснюється.
Та вважає, що вимоги позивача провести перерахунок пенсії із середньомісячного заробітку на підставі довідки прокуратури Чернівецької області у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01 грудня 2015 року є безпідставними. Крім того, вказувала на те, що управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі не має можливості сплатити судовий збір у звязку з обмеженими коштами, призначених на цю мету, а тому просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовны вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04 січня 2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
17 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області, із заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», надавши довідку прокуратури Чернівецької області № 18/83-вих-16 від 09 березня 2016 року про розмір його середньомісячного заробітку.
30 березня 2016 року за №9/У-11 Листом начальника управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі позивачу ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та зазначено, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_2 України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених цими законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05 листопада 1991 року. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до положення ч. 1 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України № 2663-ІІІ перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України № 2663-ІІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Внесені Законами № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" і № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ і № 1166-УІІ не зазнали.
З правової позиції Конституційного Суду України вбачається, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відносно цих вимог закону суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) в розмірі 90 відсотків його середньомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/83 вих-16 від 09 березня 2016 року, цим самим порушив конституційне право позивача, передбачене ч.1 ст.46 Конституції України, та діяв не у відповідності з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України, якою на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області щодо відмови в перерахунку йому пенсії за вислугу років з 01 грудня 2015 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/83-вих-16 від 09 березня 2016 року та зобовязання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити такий перерахунок є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, то у відповідності до вимог ст.94 ч.1 КАС України суд вважає, що з управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області на користь позивача належить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 21 коп., сплаченого згідно квитанції .
На підставі викладеного, ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР та керуючись ст.ст.6, 7, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області, яким відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/83 вих-16 від 09 березня 2016 року про заробітну плату.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) №1789-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України від 12 липня 2001 р. №2663-ІІІ), що діяла станом на січень 2003 року, з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/83-вих-16 від 09 березня 2016 року про заробітну плату, починаючи з 01 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 гривня 21 копійка.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Суддя : В.М. Мізюк