Постанова № 58171779, 27.05.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
404/2172/16-а
Номер документу
58171779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/2172/16-а

Номер провадження 2-а/404/941/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.

за участю секретаря Муравйової С.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, про визнання відмову протиправною, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом, з врахуванням заяви (вх. № 16806 від 26.05.2016 року, а.с. 102), в якому позовні вимоги викладені наступним чином:

визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по втраті годувальника, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ);

скасувати рішення № 823029 від 29.02.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1;

зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії позивачу по втраті годувальника починаючи з 01.02.2016 року відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) і виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням раніше виплачених сум та подальшою виплатою пенсії у розмірі встановлено після перерахунку та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.02.2016 року по момент перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в жовті 2008 року помер ОСОБА_2, якому була призначена пенсія як колишньому працівнику прокуратури за вислугу років, в розмірі 90% від заробітної плати відповідно до закону України «Про прокуратуру». Після смерті чоловіка ОСОБА_1 призначена пенсія по втраті годувальника в розмірі 60% раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В лютому 2016 року позивач звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді з заявою про проведення перерахунку пенсії та вжиття заходів до нарахування та виплати нового розміру пенсії. До заяви також була додана довідка прокуратури Кіровоградської області. Проте, листом від 29.02.2016 року Управління повідомило про відсутність підстав для проведення такого перерахунку. Позивач вважає таку відмову незаконною, в звязку з чим, звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Позивач в судове засідання не зявилася, подала до суду заяву (вх. № 16804 від 26.05.2016 року, а.с. 101) про розгляд справи без ї участі, позовні вимоги підтримує, з врахуванням заяви (вх. № 16806 від 26.05.2016 року, а.с. 102) та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 20). Подав до суду заяву (вх. № 16829 від 26.05.2016 року) про розгляд справи без його участі (а.с. 92). Також, представник відповідача подав до суду письмові заперечення (вх. № 14943 від 13.05.2016 року, 30-31), в обґрунтування яких зазначено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника, яка призначена на підставі норм Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року. Представник відповідача вважає посилання позивача на норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, які не діють з 16.07.2015 року недопустимим. Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2016 року. Діючою нормою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Позивач не є працівником прокуратури, а значить нормами статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 взагалі права на перерахунок пенсії не має. Проведення перерахунку на підставі недіючих норм (Закону України «Про Прокуратуру» № 1789 від 1991 року) є неможливим.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Кіровограді та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2, який працював на посаді старшого помічника прокурора Кіровоградської області, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року). Зазначене підтверджується матеріалами пенсійної справи (а.с. 32-91)

Відповідно до частини 16 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року) членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

ОСОБА_1 26.02.2016 року звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді з заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Проте, рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді № 823029 від 29.02.2016 року відмовлено у здійснені вищевказаного перерахунку (а.с. 3). Відмова мотивована тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутні, в звязку з чим законодавчі підстави для проведення перерахунків відсутні.

В той же час, статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Підстави та порядок перерахунку пенсій, на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому пенсія обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505, в розмірі 60 відсотків від суми (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування.»

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції від 10.09.2008 року).

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, слід виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян та членів їх сімей, що знаходяться у них на утриманні, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Враховуючи викладене у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, членів їх сімей, що знаходяться у них на утриманні, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а тим більше відсутністю механізму, що регулює ці питання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по втраті годувальника, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ);

Скасувати рішення № 823029 від 29.02.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1;

Зобовязати Кіровоградське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника починаючи з 01.02.2016 року відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) і виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням раніше виплачених сум та подальшою виплатою пенсії у розмірі встановлено після перерахунку та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.02.2016 року по момент перерахунку пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_3