Справа № 569/5636/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2016 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рудика Л.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1звернулася з позовом до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить поновити строк звернення до адміністративного суду починаючи із 23 вересня 2014 року,визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії починаючи із 23 вересня 2014 року, з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 22 вересня 2014 року №08-134, виходячи із розміру 70% заробітної плати. Зобов'язати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи із 23 вересня 2014 року, з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 22 вересня 2014 року №08-134, виходячи із розміру 70% заробітної плати без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати.
Ухвалою суду від 11 травня 2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача за період з 06 листопада 2015 року в межах строку звернення до адміністративного суду.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для подання письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову.
Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області 23 травня 2016 року подало суду письмові заперечення на позов, в яких позов не визнає і просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 23 вересня 2014 року перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами) "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (з наступними змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, поспіль перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи поспіль перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи поспіль відповідно на 24 або на 60.
Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, визначених у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Пенсія позивача, як державного службовця обчислювалась із розрахунку 70 відсотків заробітної плати з урахуванням набутого стажу державної служби 28 років 09 місяців 14 днів.
22 квітня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 23 вересня 2014 року із розрахунку 70% від заробітної плати додатково включивши до розрахунку суми інших виплат, вказаних в довідці від 22 вересня 2014 року № 08-134 виданої управлінням торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Листом від 28 квітня 2016 року за №302/10 Рівненським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії", відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. Установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні колонки «Інші виплати» несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки.
Суд визнає обґрунтованими доводи позову неправомірності дій управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у відмові перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" визначено, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Положеннями Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII від 03 липня 1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є, в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, матеріальна допомога на оздоровлення та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд повинен враховувати висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11, в якій (за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сум, виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, включаються до складу заробітної плати державного службовця, та повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача.
Відповідно до частин 1,2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу в зарахування в розмір заробітної плати виплат на соціально-побутові питання, матеріальної допомоги на оздоровлення, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Посилання відповідача на положення постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" судом вважається неправомірним, так як суперечить пенсійному законодавству України.
За таких обставин суд вважає, що відповідач при вирішенні спірного питання не врахував ряд обставин, які в сукупності підтверджують право позивача на перерахунок розміру пенсії із врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з 06 листопада 2015 року - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 159, 160 - 163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 06 листопада 2015 рокузадовольнити.
Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 починаючи із 06 листопада 2015 року, з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 22 вересня 2014 року №08-134, виходячи із розміру 70% заробітної плати.
Зобов'язати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи із 06 листопада 2015 року, з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 22 вересня 2014 року №08-134, виходячи із розміру 70% заробітної плати без перевизначення базового місяця індексації пенсійної виплати.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп., що складаються із судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя -