Постанова № 58165217, 02.06.2016, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
553/1890/16-а
Номер документу
58165217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/1890/16-а

Провадження № 2-а/553/56/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

02.06.2016 рокум. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Парахіна Є.В.,

при секретарі - Остапченко Т.О.,

з участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 01.07.2008 року їй призначена пенсія як державному службовцю у розмірі 90 % від загального розміру заробітної плати. При призначенні пенсії не були враховані деякі складові її заробітної плати, в тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, які не були включені роботодавцем Департаментом фінансів ОСОБА_3 обласної державної адміністрації до довідки про заробіток для обчислення пенсії. На її звернення Департаментом фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації видано належно оформлену довідку № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року з копіями відповідних наказів на підтвердження фактично отримуваних видів заробітної плати, з яких сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та подано відповідачу заяву про перерахунок пенсії., проте в перерахунку було відмовлено листом № 32/М-17 від 28.04.2016 року.

Позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у здійсненні перерахунку призначеної їй як державному службовцю пенсії, зобовязати здійснити перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяця роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою постановою правління ПФУ № 5-1 від 14.02.2011 року, в тому числі з урахуванням виплат у сумі 15995 грн. 36 коп., зазначених в колонці "Інші виплати", з дати призначення пенсії.

Ухвалою суду від 02.06.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, зобовязання провести перерахунок та виплатити пенсію в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяця роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.07.2008 року (тобто з ати призначення пенсії) по 04.11.2015 року залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила задовольнити в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в судовому засіданні пояснила, що проти задоволення позову заперечує, зазначила, що пенсія позивачу призначена у відповідності з вимогами чинного законодавства, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади не зазначені в переліку складових заробітної плати, визначеному в ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року, тому вказані виплати обґрунтовано не враховувались при обчисленні розміру пенсії, підстав для її перерахунку немає. Крім того, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 рокуу разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з правовою позицією сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала в Головному фінансовому управлінні ОСОБА_3 обласної державної адміністрації, яке перейменовано і в даний час має найменування Департамент фінансів ОСОБА_3 обласної державної адміністрації, звідки звільнилась на пенсію.

З 01.07.2008 року позивач отримує пенсію, призначену згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90 % її заробітку.

Відповідно до довідки Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року позивач з січня 2006 року по грудень 2008 року отримувала такі виплати: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати, до складу яких входить матеріальна допомога на оздоровлення 7992,00 грн., індексація заробітної плати 395 грн. 36 коп. та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади 7608 грн. 00 коп. На всі вищезазначені виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

19.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати, зазначених у довідці Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року.

Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області листом № 32/М-17 від 28.04.2016 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, посилаючись на те, що вказані виплати не враховуються до заробітної плати при призначенні пенсії з огляду на норми ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року, а також з огляду на те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Згідно з ч. 2статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинностіЗакон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" № 432-ІУ від 16 січня 2003 року, яким внесено доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В частині 1статті 1 Закону України "Про оплату праці" № 108/95ВР від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"№ 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058-ІУ від 09 липня 2003 року визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року,№ 21-97а13 від 28 травня 2013 року.

Згідно з ч. 1ст. 244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Зі змісту довідки Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року позивач з січня 2006 року по грудень 2008 року вбачається, що з усіх виплат, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів України "Про державну службу" та"Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону "Про пенсійне забезпечення", а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.

Доводи пенсійного органу в листі № 32/М-17 від 28.04.2016 року про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, на переконання суду, є необґрунтованими, з огляду на таке.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 рокуу разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачу призначена в липні 2008 року, тобто до внесення змін доЗакону України "Про державну службу".

Вирішуючи питання про застосуванняЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення"у часі, судвиходить з того, що згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії з огляду на те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення",з 01.06.2015 року не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, яка виразилась у відмові провести перерахунок пенсії, призначеної позивачу згідно Закону України "Про державну службу", є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Поряд з цим, суд вважає такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про покладення на відповідача обовязку провести перерахунок пенсії, яку вона отримує з 01.07.2008 року на підставі Закону України "Про державну службу", та виплату донарахованих сум.

Відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"змін не зазнали.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, щовнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України"зміни достатті 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Судом достовірно встановлено, що позивачу не були включені до пенсії і не виплачуються наступні складові заробітної плати у розмірі 90 %: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Згідно з приписамистатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд приходить до переконливого висновку, що позивачу необхідно проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії із урахуванням зазначених у позові складових заробітної плати в розмірі 90 відсотків цих складових, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннямист. 37 Закону України "Про державну службу"у розмірі 90%, а тому позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню.

Крім того, Верховний Суд України в постанові № 21-1486а15 від 08 липня 2015 року прийшов до висновку, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України "Про державну службу"№ 3723-XII у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Згідност. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті 48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Зважаючи на те, що позивач звернулася до органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії 19.04.2016 року, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 травня 2016 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в частині визнання протиправною відмови ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у перерахунку позивачу призначеної пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, зазначених у довідці Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року, а також щодо покладення обовязку на відповідача здійснити перерахунок та виплатити донараховану пенсію з 01.05.2016 року.

Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", за період з 01 травня 2016 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади на підставі довідки Департаменту фінансів ОСОБА_3 облдержадміністрації № 06-09/51/М-04 від 06.04.2016 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90 %, починаючи з 01 травня 2016 року, а також провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_4