ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2016 року м. Київ К/800/8564/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Мороза В.Ф.,
Чалого С.Я.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просило визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 20.07.2015 року № 47 в частині повернення надмірно витрачених коштів в розмірі 6594,10 грн. і стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 3 297,05 грн..
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 року у задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» було відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» було залишено без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 року - залишено без змін.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс», не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» є юридичною особою, яка зареєстрована 06.06.2006 року, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.02.2015 року.
На підставі наказу Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.06.2015 року № 208 та направлення від 11.06.2015 року № 06/83-р Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено позапланову перевірку за період з 01.07.2013 року по 01.04.2015 року.
03.07.2015 року Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами перевірки позивача складено акт перевірки дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів Фонду у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс», яким встановлено порушення позивачем, а саме:
- частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:
- застрахованій особі ОСОБА_2 за рахунок коштів Фонду призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листкам непрацездатності: серія АГМ №209169, термін непрацездатності з 02.02.2015 року по 13.02.2015 року у сумі 2 974,40 грн. та серія АГМ №209172, термін непрацездатності з 16.02.2015 року по 27.02.2015 року у сумі 2 974,40 грн., виданими лікувальним закладом КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Красний Луч Луганської області, амбулаторія № 7 (фактична адреса знаходження: Луганська область, м. Красний Луч, вул. Кірова, буд. 9). Таким чином, листки непрацездатності, видані КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Красний Луч Луганської області, амбулаторія № 7 на тимчасово окупованій та неконтрольованій території України не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та не підлягають оплаті за рахунок коштів Фонду, внаслідок чого неправомірно витрачено коштів Фонду у сумі 5 948,80 грн.;
- абзацу 1 частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - допомога по тимчасовій непрацездатності призначена та сплачена застрахованій особі ОСОБА_3 - за день та після дня встановлення медико-соціальною експертною комісією групи інвалідності до 12.01.2015 року (група встановлена 06.01.2015 року) у сумі 645,30 грн. На запит Енергодарський МСЕК надав інформацію, в якій зазначено встановлення ІІІ групи інвалідності загального захворювання ОСОБА_3 з 06.01.2015 року (акт № 20, довідка Ф 157-1/о АВ 0292285).
За результатами перевірки Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду прийнято рішення від 20.07.2015 року № 47 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно якого позивача зобов'язано перерахувати неправомірно витрачені страхові кошти Фонду на суму 7973,35 грн., з яких - 6 835,74 грн. в період з 01.01.2015 року, штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 3 417,87 грн.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, в частині повернення надмірно витрачених коштів в розмірі 6594,10 грн. та стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 3297,05 грн., позивач оскаржив його до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції.
Рішенням від 07.08.2015 року № 06-14-1887 Виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відмовила Товариству з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» у задоволенні скарги повністю.
Крім цього, позивачем оскаржено вказане рішення у адміністративному порядку до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шляхом подання скарги від 19.08.2015 року № 1545, проте рішенням № 382 про результати розгляду скарги дирекція відмовила позивачу у задоволенні скарги щодо скасування рішення від 20.07.2015 року № 47.
Частинами 1 та 4 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням.
Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», кошти Фонду використовуються, зокрема, на виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Стосовно порушення позивачем частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суд зазначає наступне.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669, який набрав чинності 15.10.2014.
Періодом проведення антитерористичної операції за визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», встановлено час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», його дія поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 2 статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» передбачено, що у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
07.11.2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» № 595, пунктом 2 якої установлено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Служби безпеки.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей.
Пунктом 2 Тимчасового порядоку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей закріплено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
При цьому, приписами Тимчасового порядоку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей передбачена можливість переміщення установи на контрольовану територію, і таке переміщення, а також її функціонування на цій території здійснюється за рішенням органу вищого рівня (пункти 4, 6).
Згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» від 07.11.2014 року № 1085-р місто обласного значення м. Красний Луч Луганської області, на території якого знаходиться КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги», віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Вказана комунальна установа в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі переміщена не була, що саме представниками сторін не було заперечено.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах згідно частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Міністерство охорони здоров'я є центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, який здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через структурні підрозділи з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій і контролює, зокрема, правильність видачі листків непрацездатності в закладах охорони здоров'я, своїм листом від 21.04.2015 № 3.14-19/637-15/12618 повідомило Виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про неможливість контролювати якість надання медичної допомоги, в тому числі виписку листків непрацездатності на території Донецької та Луганської областей.
У зв'язку із цим, органом вищого рівня відповідача надано роз'яснення листом від 16.06.2015 року № 24-17-1004, яким повідомлено, що відсутність контролю за правильністю видачі листків непрацездатності в закладах охорони здоров'я на неконтрольованих територіях як Міністерством охорони здоров'я України, так і Фонду унеможливлює дотримання вимог законодавства для призначення допомоги листках непрацездатності, вагітності та пологах.
Отже, суди дійшли вірного висновку, що листки непрацездатності, видані КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги», амбулаторія № 7, яка розташована на тимчасово неконтрольованій території України у м. Красний Луч Луганської області, не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та не підлягають оплаті за рахунок коштів Фонду, внаслідок чого позивачем неправомірно витрачено коштів Фонду у сумі 5 948,80 грн.
Щодо порушення позивачем абзацу 1 частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Судами встановлено, що в ході перевірки виявлено факт призначення та виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності застрахованій особі на підставі листка непрацездатності АГІ № 368833 за день та після дня встановлення МСЕК групи інвалідності (з 06.01.2015 року - 12.01.2015 року за 30,75 годин) у сумі 645,30 грн. У листку непрацездатності ОСОБА_3 у графі - «направлений до МСЕК» зазначена дата 09.01.2015 року, а у графі «оглянутий МСЕК» - 12.01.2015 року. На запит Енергодарським МСЕК надано інформацію, що ОСОБА_3 встановлено ІІ групу інвалідності загального захворювання з 06.01.2015 року.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 № 25 затверджено Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, згідно пункту 2.2 якого визначено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг; здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб.
До повноважень комісії відповідно до пункту 3.1.1 вказаного Положення належать, зокрема, прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо; прийняття рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково); перевірка правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Твердження Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс», що останнє не несе відповідальності за правильність даних, вказаних лікувальним закладом в листках непрацездатності, є необґрунтованим, оскільки за наявності розбіжності між датами у листку непрацездатності позивач комісія не вжила будь-яких заходів з метою перевірки правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, а саме направлення запитів до лікарні або до комісії МСЕК, з метою з'ясування, яка саме дата повинна бути врахована при вирішенні питання про призначення або відмову в матеріальному забезпеченні застрахованій особі.
Згідно із частиною 6 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Враховуючи вищевикладене, суди дійшли до вірного висновку про те, що рішення Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 20.07.2015 року № 47 в частині повернення надмірно витрачених коштів в розмірі 6594,10 грн. і стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 3297,02 грн. є правомірним та винесеним з дотриманням вимог чинного законодавства із соціального страхування.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» - залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
В.Ф. Мороз
С.Я. Чалий