Постанова № 58160628, 21.12.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
2а-3206/10/1170
Номер документу
58160628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2010 року Справа № 2а-3206/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Притули К.М.

при секретарі Білоус І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Крутеньке»до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомленнь-рішеннь,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 18 листопада 2009 року №0000372300/0, податкове повідомлення-рішення від 16 грудня 2009 року №0000372300/1, податкове повідомлення-рішення від 24 лютого 2010 року №0000372300/2. Вважає, вказані податкові повідомлення-рішення такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, обґрунтовуючи тим, що визначена перевіркою сума податку на додану вартість, яка підлягає стягненню в бюджет у звязку з нецільовим використанням, ні Законом України «Про податок на додану вартість»ні Порядком акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, не містять норм, які б визнавали нецільовим використанням суму надмірно сплачених на окремий рахунок коштів, так само, як і за авансове використання таких коштів на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. Зазначеними вище нормативними актами не встановлено, що такі операції (авансове перерахування і витрата грошових коштів) є нецільовим використанням акумульованих на спеціальних рахунках коштів. Позивач вважає, що відповідач, як орган який здійснює контроль за дотриманням порядку використання коштів (їх цільовим використанням), які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками в порядку передбаченому п. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», мав правильно обрати спосіб реалізації стягнення таких коштів до Державного бюджету України, зокрема шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення таких коштів. Крім того позивач зазначає, що в якості підстави для притягнення до відповідальності, відповідачем було застосовано п. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», який, станом на день проведення перевірки та на момент прийняття податкового повідомлення-рішення втратило чинність.

Також, позивач вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2009 року №0000382300 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. В обґрунтування зазначеної вимоги, позивач вказав, що в якості обґрунтування підстав прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідач в акті перевірки робить посилання на порушення позивачем п.7.39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме проведення готівкових розрахунків на загальну суму 1310 грн. без подання одержувачем коштів платіжних документів (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера), які б підтверджували сплату покупцем готівкових коштів, за яке згідно абз. 6 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»передбачено застосування штрафної санкції у розмірі сплачених коштів. Також відповідачем було зазначено, що в результаті вищевикладеного порушення позивачем було перевищено встановлені строки використання виданої під звіт готівки в сумі 1310 грн., чим було порушено п.2.11 Постанови НБУ №637, за яке, згідно абз.5 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»передбачено застосування штрафної санкції у розмірі 25 % виданих під звіт грошових коштів. Позивач вважає, що оскільки зазначені вище порушення були допущені позивачем у березні місяці 2008 року, а виявлені і застосовані відповідачем у листопаді 2009 року, то штрафні (фінансові) санкції були застосовані відповідачем з порушенням річного терміну їх застосування, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2009 року №0000382300 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, вважають оскаржувані податкові повідомлення-рішення, які винесені на підставі акту перевірки правомірними, а тому просили в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами планової виїзної перевірки СТОВ «Крутеньке» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року Голованіським відділенням Гайворонської МДПІ складено акт від 06.11.2009 року №27/23-00/31372950.

На підставі вищезазначеного акту перевірки Голованівським відділенням Гайворонської МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000372300/0 від 18.11.2009 року про сплату 331183,09 грн. податку на додану вартість та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000382300 від 18.11.2009 року про сплату штрафної санкції в розмірі 1637,50 грн. за порушення законодавства про патентування та за порушення норм регулювання обігу готівки.

Як зазначено в податковому повідомленні-рішення від 18.11.2009 року №0000372300/0, на підставі акта перевірки №27/23-00/31372950 від 06.11.2009 року встановлено порушення п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, п.6.1 ст.6, п.7.3 ст.7, пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7, п.11.29 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 4.5 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1999 року №271, у звязку з чим, визначено суму податкового зобовязання СТОВ «Крутеньке»за платежем: податок на додану вартість в розмірі 331183,09 грн.

В акті перевірки, зокрема, зазначено, що СТОВ «Крутеньке»в порушення п.11.29 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 4.5 Порядку акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1999 року №271, використало не за призначенням кошти в сумі 268034 грн., перераховані на окремі (спеціальні) рахунки, а саме: згідно з даними банківських виписок залишок коштів станом на 31 липня 2006 року (граничний строк сплати податкового зобовязання по спец декларації №2 за червень 2006 року) складав 313,83 грн.; згідно з даними перевірки суми ПДВ, які підлягають нарахуванню в особовому рахунку платника та залишаються у розпорядженні платника податку для цільового призначення, за період серпень 2006 р.- червень 2009 р. складають 800119 грн. (рядок 23 спецдекларацій №2); згідно із платіжними дорученнями за період серпень 2006 р. червень 2009 р. використано із спецрахунків кошти в сумі 1068466,91 грн. Враховуючи вказане порушення та інші порушення перевіркою визначено: 26127 грн. ПДВ не перераховано на окремий (спеціальний) рахунок за липень 2006 року; використання коштів, перерахованих на окремий (спеціальний) рахунок, не за цільовим призначенням в сумі 305056 грн.

За результатами перевірки Гайворонська МДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 18 листопада 2009 року №0000372300/0, яким визначила СТОВ «Крутеньке»331183 грн. ПДВ (26247 грн. + 305056 грн.), який підлягає стягненню до бюджету як неперерахований на окремий (спеціальний) рахунок та використаний не за цільовим призначенням.

Крім того, відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2009 року №0000382300 встановлено порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, у звязку з чим до СТОВ «Крутеньке»застосовано суму штрафних фінансових санкцій у розмірі 1637,50грн.

Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Крутеньке»були оскарженні вищезазначені податкові рішення в адміністративному порядку.

За результатами розгляду первинної скарги, Голованіським відділенням Гайворонської МДПІ було прийнято рішення №3399/10/2300 від 11.12.2009 року, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 18.11.2009 року №0000372300/0 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2009 року №0000382300/0, а скаргу СТОВ «Крутеньке» від 27.11.2009 року без задоволення.

22.02.2010 року Державною податковою адміністрацією у Кіровоградській області, за результатами розгляду повторної скарги, було прийнято рішення №600/10/25-037, яким скасовано податкове повідомлення-рішення Гайворонської МДПІ (Голованівське відділення) від 18.11.2009 року №0000372300/0 (від 16.12.2009 року №0000322300/1) у частині 103066 грн. нарахованого податкового зобовязання з податку на додану вартість, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

07.05.2010 року Державною податковою адміністрацією України, за результатами розгляду повторної скарги СТОВ «Крутеньке», на податкове повідомлення-рішення Гайворонської МДПІ від 18.11.2009 року №0000372300/0 (від 16.12.2009 року №0000372300/1, від 24.02.2010 року №0000372300/2), винесено рішення №4422/6/25-0515, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Гайворонської МДПІ від 18.11.2009 року №00003723/0 (від 16.12.2009 року №0000372300/1) з урахуванням рішення ДПА у Кіровоградській області від 22.02.2010 року №600/10/25-037, а скаргу без задоволення.

Крім того, Державною податковою адміністрацією України 25.03.2010 року, за результатами розгляду скарги директора СТОВ «Крутеньке»від 03 березня 2010 року, зокрема на рішення Гайворонської МДПІ (Голованівське відділення) від 18.11.2009 року №0000382300/0 про сплату застосованих штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, скаргу залишено без розгляду.

Стосовно позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 18 листопада 2009 року №0000372300/0, податкового повідомлення-рішення від 16 грудня 2009 року №0000372300/1, податкового повідомлення-рішення від 24 лютого 2010 року №0000372300/2, суд зазначає наступне:

П. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, до 1 січня 2009 року зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Для новостворених сільськогосподарських товаровиробників різних форм власності питома вага сільськогосподарської продукції в загальній сумі валового доходу підприємства в поточному році визначається за даними звітного періоду. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 4, 5, 6 Постанови Кабінету Міністрів України, від 26.02.1999, № 271 «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини»на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарський товаровиробник складає декларацію з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім операцій з продажу переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, і в терміни, передбачені законодавством для звітності, подають її до органів державної податкової служби. Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики.

Залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунка на окремий рахунок у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету. Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням, і підлягають стягненню до державного бюджету у безспірному порядку.

Зазначений окремий рахунок сільськогосподарський товаровиробник повинен відкрити протягом одного звітного періоду.

Залишок податкового кредиту відповідно до згаданої декларації, тобто від'ємна різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів.

Кошти, перераховані сільськогосподарськими товаровиробниками на окремий рахунок, використовуються ними для придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання кошти стягуються до державного бюджету в безспірному порядку.

Залишок коштів на окремому рахунку в кінці року вилученню до бюджету не підлягає і використовується сільськогосподарськими товаровиробниками на зазначені цілі в наступному році, а починаючи з 1 березня року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, перераховується до державного бюджету.

Спрямуванню до державного бюджету підлягають також кошти, які у період до 1 березня року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, не були перераховані на окремий рахунок (незалежно від причини).

Відповідальність за нецільове використання сум податку на додану вартість, які залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників, несуть їх керівники.

Контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють органи державної податкової служби.

Аналізуючи вищезазначені норми, суд приходить до висновку, що сільськогосподарське підприємство може використати за цільовим призначенням лише суму ПДВ, яка мала бути нарахована за результатами господарської діяльності. Якщо перерахування коштів на спецрахунок відбулося у більших розмірах ніж зазначено у деклараціях, то підприємство, маючи таку переплату, може зарахувати її у рахунок майбутніх нарахувань, але використовувати її лише за результатом закриття нарахуваннями.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові повідомленнярішення Гайворонської МДПІ від 18.11.2009 року №00003723/0, від 16.12.2009 року №0000372300/1, (з урахуванням рішення ДПА у Кіровоградській області від 22.02.2010 року №600/10/25-037) від 24.02.2010 року №0000372300/2 винесені правомірно, а тому позовні вимоги СТОВ «Крутеньке», в цій частині задоволенню не підлягають.

Стосовно твердження позивача, щодо скасування рішення Гайворонської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.11.2009 року №0000382300, оскільки строк застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки встановлений ст. 250 ГК України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18 листопада 2009 року №0000382300 Гайворонська МДПІ (Голованівське відділення), на підставі акта перевірки від 06.11.2009 року №27/23-00/31372950, яким встановлено порушення абзаців, 6, 5 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з п.2.11 п.7.39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 застосовано стосовно СТОВ «Крутеньке»суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1637,5 грн.

Згідно із ст. 4 ГК України не є предметом регулювання цього Кодексу: адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно із пп. 15.1.1 ст. 15 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до вимог п. 17.3 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»сплата (стягнення) штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Таким чином, строки застосування адміністративно-господарських санкцій, що передбачені ст. 205 Господарського кодексу, не поширюються на фінансові санкції у вигляді штрафу, які застосовуються органами Державної податкової служби до порушників вимог Положення № 637.

Керуючись ст., ст. 162,163 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в

В задоволені позовних вимог сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Крутенькевідмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 27 грудня 2010 року.