ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 травня 2016 року Справа № 913/395/16
Провадження №33/913/395/16
За позовом першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, м.Сєвєродонецьк Луганської області, та Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, м. Старобільськ Луганської області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Сєвєродонецьк
про повернення земельної ділянки
Суддя Драгнєвіч О.В.
Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури: Хряк О.О., прокурор відділу прокуратури Харківської області, на підставі посвідчення № 028256 від 15.08.2014.
від першого позивача: Соложеніцин І.М., представник за довіреністю № 16-С від 03.03.2015;
від другого позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
СУТЬ СПОРУ:
Перший заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області із позовом в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, та Старобільської районної державної адміністрації Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання останнього повернути земельну ділянку водного фонду (під водним об'єктом та під гідротехнічною спорудою) загальною площею 88,4816 га, у тому числі: під водою (ставок) - 65,3840 га, під гідротехнічною спорудою (гребля) - 1,2973 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яку раніше використовував фізична особа - підприємець ОСОБА_1 на підставі договору оренди від 12.07.2005, яка відповідно до даних державного земельного кадастру враховується в Калмиківській сільській раді Старобільського району, за актом приймання-передачі Старобільській районній державній адміністрації Луганської області (а.с.5-10; враховуючи подані в подальшому уточнення до позовної заяви від 22.03.2016 за №114/1397вих-16, а.с.62-69).
Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.03.2016 відкладено вирішення питання про прийняття позовної заяви до розгляду до вирішення питання щодо підтвердження прокурором підстав представництва, призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.04.2016.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 04.04.2016 підтверджено підстави представництва, прийнято позовну заяву до розгляду, розгляд справи призначено на 20.04.2016.
Ухвалами господарського суду Луганської області від 20.04.2016 та 16.05.2016 розгляд справи двічі відкладався у зв'язку із неповною явкою представників сторін та не подання всіх документів, необхідних для розгляду спору. За клопотанням прокурора та представника Луганської обласної державної адміністрації на підставі ст.69 ГПК України продовжено строк розгляду справи на 15 днів, до 30.05.2016 включно.
Обгрунтовуючи підстави подання відповідного позову, прокурор зазначає, що 12.07.2005 між Старобільською районною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду строком на 10 років, який було зареєстровано у Старобільському районному відділі державної реєстрації, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2005 за №3.
Строк, на який укладався договір, закінчився ще 27.10.2015, на новий строк договір не було пролонговано, а відповідачем в порушення п.20 договору не було повернуто орендодавцю спірну земельну ділянку.
Згідно підпункту г) пункту 4 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", спірна земельна ділянка належить до державної власності.
Враховуючи пункт 12 Перехідних положень та статті 124 Земельного кодексу України в редакції чинній на дату укладення договору, розпорядником зазначеної земельної ділянки була Старобільська районна державна адміністрація, саме вона виступала орендодавцем, укладала договір та передавала за актом приймання-передачі в оренду відповідачу земельну ділянку водного фонду.
Частиною 5 статті 122 Земельного кодексу України у чинній редакції передбачено, що обласні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності крім випадків, зазначених частиною третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Отже, передача земельної ділянки в оренду на теперішній час належить до повноважень обласної державної адміністрації.
Оскільки зазначена земельна ділянка перебуває у державній власності, орендодавцем за договором виступає Старобільська районна державна адміністрація Луганської області, передача земельної ділянки саме після її повернення належить до повноважень обласної державної адміністрації.
Враховуючи те, що і Старобільська районна державна адміністрація Луганської області як орендодавець, якому підлягає поверненню земельна ділянка після закінчення строку договору, і Луганська обласна державна адміністрація як розпорядник земельних ділянок водного фонду, що належать до державної власності, не вчиняють необхідних дій, спрямованих на повернення спірної земельної ділянки з користування відповідача, прокурор звернувся до суду із відповідним позовом, який просив задовольнити.
В письмових поясненнях за вих. №154 від 29.03.2016 та за вих.№253 від 16.05.2016, Луганська обласна державна адміністрація, Луганська обласна військово-цивільна адміністрація, підтримала заявлені позовні вимоги, послалася на невиконання відповідачем вимог ст.34 Закону України "Про оренду землі" та п.8 договору оренди, у відповідності до яких після закінчення строку дії договору орендар повинен був повернути орендодавцеві за актом приймання-передачі земельну ділянку протягом 10 днів, тобто Старобільській районній державній адміністрації. Переважне право орендаря на поновлення договору на новий строк не було реалізовано, оскільки орендодавцем завчасно останнього було повідомлено про відмову в поновленні договору на новий строк та необхідності повернення земельної ділянки після закінчення строку, на який було укладено договір.
Старобільська районна державна адміністрація Луганської області в письмових поясненнях від 29.03.2016 за вих.№630, та від 12.04.2016 за вих.№748, з посиланням на лист-роз'яснення Луганської обласної військово-цивільної адміністрації №3/31-1851 від 15.06.2015 та зміни в законодавстві (Закон України «Про аквакультуру», ст. 51 Водного кодексу України, ст. 122 Земельного кодексу України), що регламентують розпорядження об'єктами водного фонду, вказала на те, що після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки водного фонду, остання підлягає поверненню Луганській обласній державній адміністрації як повноважному органу, що здійснює на теперішній час розпорядження такими об'єктами та є належним позивачем у справі.
Відповідач у відзиві, поданому в судовому засіданні 16.05.2016, виклав свою позицію щодо заявлених позовних вимог, підтвердив, що строк договору оренди закінчився 27.10.2015; що орендодавець листом від 12.06.2015 за №1068 повідомив відповідача про відмову в поновленні строку дії договору оренди після закінчення строку його дії, необхідності підписання орендарем акту прийому-передачі та повернути об'єкт оренди. Однак, з приводу повернення земельної ділянки водного фонду в державну власність та підписання акту прийому-передачі до відповідача ніхто не звертався. Натомість на сьогоднішній день Калмиківське водосховище перетворилося, за твердженням відповідача, на об'єкт загального водовикористання, здійснюється несанкціонований забір води, масове браконьєрство. Крім того, відповідач вважає, що йому неправомірно відмовили в продовженні договору оренди, оскільки він як орендар мав переважне право на продовження строку договору на новий строк, та неодноразово звертався із відповідними листами до обох позивачів, які були залишені без належного реагування.
Згідно пояснень відповідача, наданих в судовому засіданні від 16.05.2016, на сьогоднішній день відповідач звернувся до Луганської обласної державної адміністрації як повноважного органу для отримання вказаної земельної ділянки водного фонду в оренду на загальних підставах, розгляд відповідного питання триває.
В судове засідання від 30.05.2016 прибули прокурор та представник Луганської обласної державної адміністрації. Відповідач та представник від Старобільської районної державної адміністрації Луганської області не прибули, про причини своєї неявки суд не повідомили, були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.
З метою забезпечення дотримання вимог законодавства в частині додержання процесуальних строків розгляду спору, враховуючи те, що від позивача-2 та відповідача не надходило обґрунтованих письмових клопотань про відкладення розгляду, за висновком суду, неприбуття представників позивача-2 та відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, з огляду на те, що в судових засіданнях від 04.04.2016 та 16.05.2016 був присутній відповідач, який надавав відповідні пояснення та додаткові документи, від позивача-2 також надходили письмові пояснення, в яких було, зокрема, викладено клопотання про розгляд справи без участі його представника, яке судом було задоволено.
Суд зважає також на те, що ухвалою від 16.05.2016 явка представників сторін в судове засідання не визнавалася обов'язковою.
В судовому засіданні прокурор підтримав вимоги позовної заяви, просив позов задовольнити повністю.
Також від Старобільської місцевої прокуратури на електронну адресу суду надійшли додаткові письмові заперечення на відзив відповідача за вих. №114/2338вих16 від 25.05.2016, в яких прокурор, посилаючись на пункти 20, 30 укладеного між сторонами ждоговору та вимоги ст.34 Закону України «Про оренду землі» вказав на те, що сам відповідач мав звернутися до орендодавця для підписання акту приймання-передачі земельної ділянки після закінчення строку договору, про що останнього також було повідомлено відповідними листами. Оскільки строк дії договору оренди сплинув 27.10.2015, отже до 07.11.2015 відповідач повинен був повернути земельну ділянку за актом прийому-передачі орендодавцю - Старобільській районній державній адміністрації Луганської області. На даний час Калмиківське водосховище не неперано в оренду і переважне право відповідача на оренду не втрачено, яке можливо реалізувати шляхом укладення нового договору оренди водного об'єкту в порядку, встановленому чинним законодавством.
Представник Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військово-цивільна адміністрація) також підтримав позов, просив його задовольнити. Також представником надано супровідним листом для долучення до матеріалів справи протокол №1 від 12.04.2016 засідання робочої групи з визначення земельних ділянок державної власності у комплексі з водними об'єктами, права на які виставляються на земельні торги, на підтвердження звернення відповідачем до компетентного органу для вирішення питання про надання спірної земельної ділянки в оренду на новий строк.
В судовому засіданні 30.05.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
З'ясувавши обставини справи та дослідивши зібрані докази, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Розпорядженням голови Старобільської районної державної адміністрації від 07.05.2004 за №197 про переоформлення договору оренди водного об'єкту було вирішено переоформити договір оренди водного об'єкту від 30.05.2001, укладений з ОСОБА_5, на приватного підприємця ОСОБА_1 та передати йому в оренду водний об'єкт (водосховище), який знаходиться на території Калмиківської сільської ради, терміном на 10 років для розведення риби.
Розпорядження в.о. голови районної державної адміністрації № 180 від 31.05.2005 вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_1 за рахунок земель державної власності, розташованих за межами населених пунктів; надати в оренди терміном на 10 років земельну ділянку для розведення риби.
12.07.2005 між Старобільською районною державною адміністрацією (орендодавець) та фізичною особою-підпримцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду (водного об'єкту та гідротехнічної споруди), у відповідності до предмету якого орендодавець на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації № 180 від 31.05.2005 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду (водний об'єкт та гідротехні чну споруду), яка знаходиться на землях державної власності, розташованих за межами населених пунктів, на теририторїї, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Калмиківській сільській раді (а.с.18-22).
В оренду передається земельна ділянка водного фонду (водний об'єкт та гідротехнічна споруда) загальною пло щею 88,4816 гектарів, в тому числі: під водою (ставок) - 65,3840 га, під гідротехнічною спорудою (гребля) - 1, 2973 га, під болотом - 21,8003 га (п.2 договору).
Згідно п. 3 договору на земельній ділянці водного фонду не знаходяться об'єкти нерухомого майна, інші об'єкти інфраструктури - гідротехнічна споруда (гребля).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянку водного фонду становить 173381,93 гривень (п. 5 договору).
Як вбачається зі змісту п. 8. договір укладено на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право псновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5072 (п'ять тисяч сімдесят дві гривні) в рік на рахунок місцевого бюджету Калмиківськоі сільської ради (п.9 договору).
Земельна ділянка водного фонду передається в оренду для розведення риби, спортивного та промислового риболовства. Цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду.
Згідно п. 20 договору сторони погодили, що після припинення дії договору орендар у 10 - денний строк повертає орендодавцеві земельну ділянку фонду у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
В п.30 договору сторони визначили обов'язки орендаря, серед яких, зокрема, повернення у належному стані орендодавцеві за актом прийому-передачі земельної ділянки водного фонду після закінчення строку оренди або дострокового розірвання цього договору.
Дія договору припиняється у разі, зокрема, у разі закінченнячення строку, на який його було укладено (п.34 договору).
В подальшому договір оренди було зареєстровано у Старобільському районному відділі державної реєстрації, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2005 за №3.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу за актом прийому-передачі земельної ділянки водного фонду (водного об'єкту та гідротехнічної споруди) від 27.11.2005 передано вказану земельну ділянку водного фонду.
Згідно положень ст.17 Закону України «Про оренду землі» об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до пункту 41 договору він набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» та аналогічним за змістом пунктом 34 договору встановлено, що договір припиняється в разі, зокрема закінчення строку, на який його було укладено.
Враховуючи вищевикладене, строк дії договору оренди закінчився 27.10.2015. В порушення умов пунктів 20, 30 договору, спірна земельна ділянка не була повернута відповідачем орендодавцю протягом 10 днів за актом приймання-передачі, що стало підставою для подання відповідного позову до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам сторін, суд зазначає наступне.
Згідно п.8 договору сторонами було передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Втім суд звертає увагу на зміст ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час закінчення строку дії договору), в якій міститься спеціальна норма щодо поновлення договору оренди землі. Цією нормою визначено наступне.
По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Відповідач не надав додаткової угоди до договору оренди землі водного фонду про його поновлення, яка має бути укладена сторонами в обов'язковому порядку (у разі продовження його користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору). Сторони в письмових поясненнях та в судових засіданнях також підтвердили, що договір оренди земельної ділянки не пролонговувався, на новий строк не укладався, навпаки позивачі листами від 12.06.2015 за №1068 (лист Старобільської районної державної адміністрації) та від 02.10.2015 за №6/26-3590 (лист Луганської обласної державної адміністрації) повідомляли відповідача про необхідність повернення земельної ділянки після закінчення строку дії договору оскільки поновленню вони не підлягають. Факт отримання цих листів не заперечував відповідач в судових засіданнях.
Так, листом від 12.06.2015 за №1068 орендодавець (Старобільська районна державна адміністрація) завчасно до закінчення строку дії договору повідомив відповідача, що з 01.07.2013 набрав чинності Закон України «Про аквакультуру» яким змінено порядок надання водних об'єктів у користування на умовах оренди. Так, згідно ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у корисгуваиия за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями визначиними Земельним кодексом України.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України повноваження щодо надання водних об'єктів у користування на умовах оренди за межами населених пунктів покладено на обласні державні адміністрації.
Повідомлено, що договори оренди земельних ділянок, у тому числі у комплексі з водними об'єктами, а також договори оренди водних об'єктів, орендодавцем яких виступала Старобільська райдержадміністрація поновленню по закінченню строку їх дії не підлягають. Орендар після закінчення терміну дії договору повинен підписати акт прийому-передачі та повернути об'єкт оренди. (а.с. 144).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом від 15.09.2015 звертався до керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації із заявою, в якій просив розглянути питання щодо надання у користування на умовах оренди на конкурентних засадах спірну земельну ділянку (а.с.52).
У відповідь листом від 02.10.2015 за №6/26-3590 Луганською обласною державною адміністрацією, Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією, відповідачу було роз'яснено, що договори оренди земельних ділянок, у тому числі у комплексі з водними об'єктами, орендодавцем по яким виступали районні державні адміністрації та розпорядження якими на цей час належить до повноважень облдежадаміністрації, поновленню по закінченню строку їх дії не підлягають. По закінченню строку відповідач зобов'язаний своєчасно повернути земельну ділянку (а.с.101).
У відзиві, а також у судових засіданнях, відповідач підтвердив, що спірна земельна ділянка після закінчення строку дії договору ним за актом приймання-передачі орендодавцю не поверталася, обґрунтовуючи це тим, що до нього з такою вимогою ніхто не звертався.
Зазначене також підтверджується наявним в матеріалах справи актом обстеження земельної ділянки водного фонду, складеним 11.12.2015 комісією у складі депутатів Калмиківської сільської ради (а.с.48).
Крім того, судом з'ясовано, що на сьогоднішній день відповідач звернувся до Луганської обласної державної адміністрації для отримання вказаної земельної ділянки водного фонду в оренду на новий строк на загальних підставах. Вирішення цього питання триває, про що свідчить наданий до матеріалів справи протокол №1 від 12.04.2016 засідання робочої групи з визначення земельних ділянок державної власності у комплексі з водними об'єктами, права на які виставляються на земельні торги.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, закінчення 27.10.2015 строку договору оренди укладеного між сторонами від 12.07.2005 (державна реєстрація 27.10.2005), а тому наявності підстав для повернення відповідачем спірної земельної ділянки до земель державної власності.
Статтею 34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі припинення договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Оскільки орендодавцем та стороною у договорі виступає Старобільська районна державна адміністрація, суд погоджується із доводами прокурора та позивача-1 про необхідність повернення земельної ділянки за актом приймання-передачі Старобільській районній державній адміністрації.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до приписів ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позову покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, та Старобільської районної державної адміністрації Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) повернути за актом приймання-передачі Старобільській районній державній адміністрації Луганської області (вул. Центральна, б.35, м. Старобільськ Луганської області, ідентифікаційний код 04051632) земельну ділянку водного фонду (під водним об'єктом та під гідротехнічною спорудою) загальною площею 88,4816 га, у тому числі: під водою (ставок) - 65,3840 га, під гідротехнічною спорудою (гребля) - 1,2973 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яку раніше використовував фізична особа - підприємець ОСОБА_1 на підставі договору оренди від 12.07.2005, та яка відповідно до даних державного земельного кадастру обліковується в Калмиківській сільській раді Старобільського району, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Прокуратури Луганської області (вул. Богдана Ліщини, б.27, м. Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 02909921) витрати зі сплати судового збору за подання позову в сумі 2600 грн 73 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.06.2016.
Суддя О.В. Драгнєвіч