МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
03 червня 2016 р. № 814/1163/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Марич Є. В., знайомився з
позовомМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33,Миколаїв,54001
доОСОБА_1, АДРЕСА_1
простягнення матеріальної шкоди в сумі 32738,75 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Миколаївський обласний військовий комісаріат звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 матеріальної шкоди в сумі 32738,75 грн.
Суд при ознайомленні з позовною заявою та доданими до неї документами встановив, що позивачем пропущено строк для звернення до суду. У позовній заяві позивач просив поновити пропущений строк.
Так, відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
З матеріалів справи вбачається, що позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на наказ Миколаївського обласного військового комісара №62 від 17.04.2015 року, прийнятого за результатами службового розслідування щодо факту нестачі речового майна. Тобто, позивач встановив порушення норм законодавства 17.04.2015 року, а звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з даним позовом 02.06.2016 року. Отже, 6-ти місячний термін для звернення до суду сплинув.
Строком звернення до суду є строк, у межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або ж для реалізації владних повноважень. Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.
Позивач в обґрунтування клопотання про поновлення строку звернення до суду зазначив, що строк звернення до суду ним не пропущено, посилаючись на ухвалу Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області про відмову у відкритті провадження у цивільній справі, у зв'язку з непідсудністю справи та необхідності її розгляду в адміністративному суді від 17.08.2015 року та на відсутність коштів на сплату судового збору.
Суд вважає таке посилання позивача помилковим, оскільки на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством було чітко визначено, що вирішення даного спору належить до юрисдикції саме адміністративних судів.
Таким чином, помилкове визначення юрисдикції позивачем, суб'єктом владних повноважень щодо розгляду даного спору не може бути поважною причиною пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом. А також обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися поважною причиною пропуску строку звернення до суду та підставою для його поновлення.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (ч. 1 ст. 100).
Отже, оскільки Миколаївський обласний військовий комісаріат звернувся до суду з позовом після закінчення строків встановлених законом для звернення до суду, а позивачем не наведено обставин, які б вказували на поважність причини пропуску строку, вказане є підставою залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. 99, ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Миколаївського обласного військового комісаріату залишити без розгляду.
2. Копію ухвали про залишення адміністративного позову без розгляду надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на цю ухвалу подається в порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Є. В. Марич