Справа № 521/7028/16-а
Провадження № 2а/521/194/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2016 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси, в складі:
головуючого - судді Гуревського В.К.,
при секретарі - Ардаковської А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, просив визнати дії відповідача в частині визначення іншого базового місяця індексації пенсії (жовтень 2014 р.) при її перерахунку ОСОБА_1 протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу згідно постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 24.09.2015 р. по справі № 521/11271/15-а не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, а саме - жовтень 2009 р. та повернути суми пенсії, які були утримані при перерахунку пенсії.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказав, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси і отримую пенсію за вислугу років як державний службовець.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 24 вересня 2015 року (справа №521/11271/15-а) та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року по цій справі був задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси у тому числі в частині перерахунку пенсії в розмірі 85% від заробітної плати з урахуванням «інших виплат».
27 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача про виконання вищезазначеної постанови, але йому було роз'яснено, що його пенсія станом на 01 грудня 2015 року складала 2334,25 грн. (70% від заробітної плати), в тому числі 368,21 грн. індексація з базовим місяцем - жовтень 2009 року; на виконання постанови від 24 вересня 2015 року відповідач здійснило перерахунок пенсії (85% заробітної плати) і станом 01 квітня 2016 року пенсія складає - 2387,34 грн. та встановлений інший місяць індексації пенсії - жовтень 2014 року. З встановленням іншого базового місяця (жовтень 2014 року), з складу пенсії була виключена індексація в розмірі 368,21 грн., та це було мотивовано нібито збільшенням розміру пенсії.
Позивач не згоден з рішенням відповідача що це є збільшення розміру пенсії, тому що в 2006 році, при первинному розрахунку пенсії, з вини відповідача в склад заробітної плати не були враховані «інші виплати», що підтверджується постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2014 року (справа №521/18880/14-а) і ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року по цій справі внаслідок чого середня заробітна плата була приведена до дійсного розміру. Тому позивач вважає, що це за збільшення розміру заробітної плати, а внаслідок і збільшення пенсії та встановлення при цьому іншого базового місяця (жовтень 2014 р.) є протиправно. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують його права, передбачені діючим законодавством.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси надав заперечення проти позову.
В своїх запереченнях відповідач посилався на постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, якою затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
З огляду на приписи вказаного пункту Порядку та враховуючи фактичне збільшення з жовтня 2014 року розміру пенсії позивача у зв'язку з її перерахунком за рішенням суду, що підтверджується матеріалами справи та не спростовується Позивачем, а саме відповідно до листа управління № 86/М1 від 05.04.2015 основна пенсія по Закону України «Про державну службу» до здійснення перерахунку складала 540,32 грн., а після здійснення перерахунку на виконання постанови Малиновського районного суду - 865,81 грн. Управлінням обґрунтовано визначено базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення місяць, в якому відбулося підвищення, а саме - жовтень 2014 року.
Порядком № 1078 встановлено умову для визначення базового місяця - у разі підвищення розмірів пенсії, а також у разі зростання грошових доходів, в той же час Порядок не визначає підстав, за яких повинно відбуватися підвищення розміру пенсії. Тобто, не має значення, чи підвищення пенсії відбулося за рішенням суду, чи у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, тощо.
Суд, вивчивши адміністративну справу, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси і отримую пенсію за вислугу років як державний службовець, яка призначена за Законом України «Про державну службу».
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 24 вересня 2015 року (справа №521/11271/15-а) та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року по цій справі був задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси у тому числі в частині перерахунку пенсії в розмірі 85% від заробітної плати з урахуванням «інших виплат».
14 грудня 2015 року постанова Малиновського районного суду м. Одеси від 24 вересня 2015 року набрала чинності.
27 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси про виконання вищезазначеної постанови.
Відповідно до листа Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси №86/м-1 від 05 квітня 2016 року ОСОБА_1 повідомили про те, що його пенсія станом на 01 грудня 2015 року складала 2334,25 грн. (70% від заробітної плати), в тому числі 368,21 грн. індексація з базовим місяцем - жовтень 2009 року; на виконання постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 24 вересня 2015 року Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси здійснило перерахунок пенсії (85% заробітної плати) і станом 01 квітня 2016 року пенсія складає - 2387,34 грн. та встановлений інший місяць індексації пенсії - жовтень 2014 року.
З встановленням іншого базового місяця (жовтень 2014 року), з складу пенсії була виключена індексація в розмірі 368,21 грн., та це було мотивовано нібито збільшенням розміру пенсії.
ОСОБА_1 не згоден з рішенням Управлінні Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси що це є збільшення розміру пенсії, тому що в 2006 році, при первинному розрахунку пенсії, з вини відповідача в склад заробітної плати не були враховані «інші виплати», що підтверджується постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2014 року (справа №521/18880/14-а) і ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року по цій справі внаслідок чого середня заробітна плата була приведена до дійсного розміру.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.
Згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 58 Конституції України не передбачено зворотної дії в часі Законів та інших нормативно-правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 №21-445а13, яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Згідно ст. 6 ч. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
В силу ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначено в п. п. 19, 22, 27 Рішення Європейського суду з прав людини про справі «Кечко проти України» (Заява № 63134/00) від 08 листопада 2005 року, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Судом роз'яснено, що поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права», і, таким чином, як «власність» в цілях вказаного положення. Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу № 1 (див. Broniowski v. Роland, № 31443/96, пар. 98). Судом також наголошено, що цивільне законодавство, що має зворотну дію в часі прямо не забороняється Конвенцією, та за певних обставин може бути виправданим (див. mutatis mutandis. заява № 8531/79, рішення Комісії від 10 березня 1981 року, (DR) 23, пар. 203-211).
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що рішення підлягає задоволенню та необхідно визнати дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в частині визначення іншого базового місяця індексації пенсії (жовтень 2014 р.) при її перерахунку ОСОБА_1 протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 24.09.2015 р. по справі № 521/11271/15-а не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, а саме - жовтень 2009 р. та повернути суми пенсії, які були утримані при перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Отже, відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру можуть бути утримані тільки в результаті внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст. 33, 37 Закону «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 3 ч. 2 ст. 16, ст. 41, ст. ст. 50, 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2, 6, 8, 9,11, 17-19, 99, 100, 158-163, 186 КАС, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в частині визначення іншого базового місяця індексації пенсії (жовтень 2014 р.) при її перерахунку ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 24.09.2015 р. по справі № 521/11271/15-а не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, а саме - жовтень 2009 р. та повернути суми пенсії, які були утримані при перерахунку пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Малиновського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ: Гуревський В.К.