Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2871/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
за участю представника
відповідача Анікеєнка М. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_2 до Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в особі ДТГО «Південно-західна залізниця» про зобов'язання донарахування та виплати коштів, передбачених Законом України„Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить поновити строк звернення до суду та зобов'язати відповідача - Державну адміністрацію залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в особі ДТГО «Південно-західна залізниця» провести йому донарахування доплати до заробітної плати у відповідності із ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка працює в зоні гарантованого добровільного відселення, виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, працює в Коростенському БМЕУ №4 та проживає в м. Овруч, Житомирської області. Однак, доплата, що передбачена ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.
Позивач в судове засідання не з'явився, але у своїй заяві просить справу розглядати у його відсутність.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення проти позову в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в Коростенському БМЕУ №4 та проживає в м. Овруч, Житомирської області. Доплата, що передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, а саме в розмірах: по ст. 39 - 10,50 грн. пропорційно відпрацьованому часу.
Зазначені обставини підтверджується копіями паспорту серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілого, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:
для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр. реф.).
Закони України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VІІ, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного Державна адміністрація залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в особі ДТГО «Південно-західна залізниця» є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати вказаної у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню в межах наданих доказів.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Частиною 3 ст.99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивач ставить питання про поновлення пропущеного строку, зазначаючи, що рішенням Овруцького районного суду від 13.01.2015 року по справі №286/8307/14-а за його позовом до Коростенського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №4 було повністю задоволено позовні вимоги, а постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 було скасовано постанову Овруцького районного суду від 13.01.2015 року та прийнято в цій частині нову постанову, якою відмовлено в позові, в зв'язку з тим, що Коростенське будівельно-монтажне експлуатаційне управління №4 є неналежним відповідачем, а тому відповідно причина пропуску строку є поважною. Суд вважає зазначену позивачем причину пропуску строку поважною, оскільки, позивач дізнався про порушене право після розгляду його справи в Житомирському апеляційному адміністративному суді 26.05.2015 року, а тому у позивача були поважні обставини, які перешкоджали йому звернутися до належного відповідача у встановлений законом строк, оскільки, він не знав, що Коростенське БМЕУ №4 судом визнано неналежним відповідачем.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 73,08 грн..
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Поновити строк звернення до суду за позовом ОСОБА_2 до Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в особі ДТГО «Південно-західна залізниця» про зобов'язання донарахування та виплати коштів, передбачених Законом України„Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року.
Зобов'язати Державну адміністрацію залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в особі ДТГО «Південно-західна залізниця» провести донарахування ОСОБА_2 доплати до заробітної плати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно, та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради .
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець