ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 р. Справа № 804/16087/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гончарової І.А.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним наказу та його скасування,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з вимогами: визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за № 577 від 23.11.2015 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)».
В обґрунтування позову позивач посилається на порушення порядку призначення та проведення документальної планової виїзної перевірки, а тому спірний наказ винесений відповідачем з порушенням норм Податкового кодексу України, та на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявності підстав для його задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі затвердженого плану-графіка та з урахуванням ст. 77 Податкового кодексу України Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією видано Наказ №577 від 23.11.2015 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)» (далі Наказ № 577).
02 грудня 2015 року у поштовому конверті позивачем було отримано наступні документи, надіслані Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області:
1. Наказ за № 577 від 23.11.2015р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)» за підписом начальника ОСОБА_2;
2. Повідомлення за № 117/172 від 23.11.2015р.;
3. Лист № 21578/10/04-08-17-02-16 від 23.11.2015р.;
4. План перевірки дотримання вимог податкового законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1).
У пункті першому Наказу № 577 зазначено, що документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 буде проводитись за місцем здійснення діяльності (згідно попередньої перевірки): АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 з питань дотримання вимог податковго та іншого законодавства України, за період з 01.01.2014 по 31.12.2014, в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету, з питання дотримання вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильність його нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати за період з 01.01.2014 по 31.12.2014. Початок перевірки з 04.12.2015р., тривалість 10 робочих днів.
У підпункті 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
У пункті 77.1 статті 77 Податкового кодексу України зазначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Пунктом 77.2 статті 77 Податкового кодексу України передбачено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно пункту 77.3 статті 77 Податкового кодексу України забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
У пункті першому, другому Листа Державної фіскальної служби України від 28.01.2015 року №2463/7/99-99-22-02-04-17 зазначено, що Державна фіскальна служба України у зв'язку з набранням з 01.01.2015 р. чинності Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон N 71), доручає довести до відома підпорядкованих органів державної фіскальної служби та врахувати при проведенні контрольно-перевірочних заходів щодо суб'єктів господарювання - юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та представництв нерезидентів наступне.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону N 71 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари;
з 1 січня 2015 року на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Як вбачається з Наказу № 577, метою проведення перевірки є контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою, передбачених податковим кодексом України та Законом україни "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та згідно плану графіка проведення планових перевірок на ІІІ квартал 2015 року.
Таким чином, посилання позивача на те, що Наказ № 577 прийнято з порушенням пункту 3 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" є необгрунтованим.
Щодо доводів позивача, що у Наказі № 577 не зазначено до якої групи ризику віднесено позивача та підстав для проведення перевірки суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.09.2015 року відповідачем було видано Наказ начальника Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за № 434 від 02.09.2015 року "Про організації та проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)», який було визнано протиправним та скасовано постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2015 року у справі №804/14160/15 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним наказу та його скасування. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.12.2015 року апеляційну скаргу у справі №804/14160/15 повернуто, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2015 року у справі №804/14160/15 набрало законної сили.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2015 року у справі №804/14160/15 було мотивовано тим, що у Наказі начальника Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за № 434 від 02.09.2015 року "Про організації та проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)» не зазначено підстави для проведення перевірки, визначені Податковим кодексом України та не визначаено дати початку перевірки.
У листі Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 23.11.2015 року №21578/10/04-08-17-02-16 зазначено, що 01.09.2015 року набрав чинності Закон України від 17.07.2015 року №655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску платників податку", яким внесено зміни до абзацу 3 пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, відповідно до яких посилено вимоги щодо складання наказу про проведення перевірки. З урахування вищезазначених змін Новомосковською об'єднаною державною податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, які призвели до скасування Наказу начальника Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за № 434 від 02.09.2015 року "Про організації та проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)».
Проаналізувавши зміст Наказу № 577 суд приходить до висновку, що у ньому не зазначено підстави для проведення перевірки.
Також варто зазначити, що на виконання положень статті 77 Податкового кодексу України Наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015р., зареєстрованим в Мін'юсті України 24 червня 2015р. за № 751/27196 було затверджено "Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків" ( далі - Порядок).
У пункті першому Порядку зазначено, що цей порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
Відповідно до пункту 2 Порядку формування плану-графіка територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділі ІІІ цього Порядку. Формування та коригування планів-графіків здійснюються засобами інформаційних систем Державної фіскальної служби України.
Відповідно до пункту четвертого Порядку до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс). Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків із незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Необхідно враховувати також вимоги пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу у частині граничних термінів визначення податкового зобов'язання платника податків.
Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку до розділу ІІІ плану-графіка відбираються платники податків - самозайняті особи, які є фізичними особами - підприємцями або провадять незалежну професійну діяльність, за умови, що такі особи не є працівниками в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Згідно пункту 2 розділу V Порядку до переліку самозайнятих осіб відбираються платники податків, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки, збори, інші платежі та взяті на облік, як платники податків за основним місцем обліку або зареєстровані у контролюючих органах.
Відповідно до пункту 3 розділу V Порядку при відборі самозайнятих осіб до плану-графіка слід враховувати інформацію, наявну в інформаційних системах ДФС.
У пункту 4 розділу V Порядку зазначаено критерії відбору самозайнятих осіб до високого, середнього або низького ступеню ризику.
Згідно пункту 3 Порядку узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 805, з органами державного фінансового контролю проекти планів-графіків на наступний квартал подаються до ДФС територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу у вигляді електронного файла. Інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків, включеним до проекту плану-графіка, подаються засобами інформаційних систем ДФС у той самий термін. Після остаточного узгодження електронних баз проектів планів-графіків територіальні органи ДФС надають департаментам податкового та митного аудиту, доходів і зборів з фізичних осіб паперовий варіант плану-графіка з відповідними додатками з дотриманням вимог направлення документів з грифом «ДСК» та за потреби обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка.
У пункті 5 Порядку зазначено, що затверджені плани-графіки є обов'язковими для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників до перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС за основним місцем обліку платника податків.
На вимогу суду надати копію затвердженого Плана-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2015 року відповідачем було надано лише Проект плана проведення комплексних документальних перевірок, перевірок СПД на 3 квартал 2015 року.
Згідно з частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Статтею 8 Конституції України N 254к/96-ВР від 28.06.1996р. встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 21 ПК України визначено посадові обов'язки осіб контролюючих органів, які зобовязані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій;
Як видно із наведеного вище керівник відповідача, приймаючи Наказ № 577 від 23.11.2015 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)» порушив вищевказані чинні норми ПК України та вийшов за межі наданих йому повноважень, що є підставою для визнання даного наказу протиправним та його скасування.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного наказу та вчинених дій, тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Позивачем під час подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 1 218 грн., що підтверджується банківською квитанцією № 0.0.470455340.2 від 03.12.2015р.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, згідно із частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 1 218 грн. присуджується на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань з Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним наказу та його скасування задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ начальника Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 577 від 23.11.2015 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1)».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218 грн., сплачені згідно банківської квитанції № 0.0.470455340.2 від 03.12.2015р.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений протягом п'яти днів.
Суддя І.А. Гончарова