ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" травня 2016 р.Справа № 922/990/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
при секретарі судового засідання Черновій В.О.
розглянувши справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області (м. Харків) до Приватного акціонерного товариства "Кумір" (м. Харків) про стягнення 25176,97 грн., за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність №01/01-25/08-18 від 04.01.2016 р.),
відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 26.04.2016 р.),
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 25176,97 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 68 - 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач у відзиві на позовну заяву, визнає, що в період з 03.08.2012 р. по 20.08.2013 р. підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, але не погоджується з методикою розрахунку збитків відповідачем та, відповідно, із загальною сумою позовних вимог.
19.04.2016 р. за вх.№13209 позивач надав заяву про уточнення позовних вимог №1637/01-25/08-14 від 18.04.2016 р., в якій просить пункт 2 прохальної частини позову викласти у новій редакції, визначивши стягувача державу, а саме: стягнути з відповідача на користь держави шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 25176,97 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.04.2016 р. був відкладений розгляд заяви позивача про уточнення позовних вимог до отримання від позивача доказів її відправки відповідачу та розгляд справи відкладений на 18.05.2016 р. о 14:00 год.
29.04.2016 р. позивач надав докази відправки відповідачу вищезазначеної заяви про уточнення позовних вимог.
Розглянувши заяву позивача про уточнення позовних вимог, суд вважає за можливе прийняти її у наданій редакції.
Також, 29.04.2016 р. позивач надав заперечення на відзив, у якому зазначив, що висновки відповідача не відповідають приписам "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України №639 від 10.12.2008 р. (надалі - Методика), оскільки Державною екологічною інспекцією у Харківській області здійснено розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі п. 3.6 Методики (згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди), а саме по п. 3.2 Методики, що не суперечить приписам вказаної Методики.
Відповідач надав доповнення до відзиву, в якому вказує, що не погоджується з розрахунками збитків відповідача та надає власний розрахунок (контррозрахунок) відшкодування збитків за над нормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Державною екологічною інспекцією у Харківській області в період з 15.01.2014 р. по 03.02.2014 р. на підставі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 4, 5, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу №72/01-03 від 14.01.2014 р. було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності Приватного акціонерного товариства "Кумір".
За результатами даної перевірки позивачем складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами за №72/01-03/06-09 від 03.02.2014 р.
Вказаною перевіркою встановлено, що відповідно до звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин на ПрАТ "Кумір" джерелами утворення забруднюючих речовин в атмосферне повітря є: котельна (джерело №1) - котел ПРОТЕРМ; приміщення для приготування їжі (джерело №2) - плита газова, смажувальна поверхня, фритюрниця; приміщення для приготування їжі (джерело №3) - плита газова, котел харчоварочний, пароконвектор, фритюрниця; приміщення для приготування їжі (джерело №4) - плита газова, смажувальна поверхня, пательня.
Також, позивачем встановлено, що у відповідача в наявності дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів №6310136300-124 від 21.08.2013 р. з терміном дії до 21.08.2018 р. Попередній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів №6310136300-7 втратив чинність 02.08.2012 р.
Таким чином встановлено, що у період з 03.08.2012 р. по 20.08.2013 р. ПрАТ "Кумір" здійснювало наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
З метою усунення порушень виявлених під час проведення планової перевірки керівнику ПрАТ "Кумір" винесено припис №06-22-20 від 05.02.2014 р., яким відповідача було зобовязано отримати дозвіл на викиди забруднюючи речовини в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів.
Крім того, Державною екологічною інспекцією у Харківські області було складено протокол про адміністративне правопорушення №000471 від 27.02.2014 р. та винесено постанову про накладання адміністративного стягнення №06-23-105 від 27.02.2014 р., згідно яких головного бухгалтера ПрАТ "Кумір" - ОСОБА_3 визнано винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн.
Слід відзначити, що у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди (Розяснення Вищого господарського суду України №02-5/744 від 27.06.2001 р.).
В звязку з виявленими порушенням та враховуючи час роботи устаткування, визначених у документах, у яких обґрунтовуються обсяги викидів інспекцією на підставі Методики, Інспекцією розраховано розмір шкоди заподіяної державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розмірі 25176,97 грн.
28.03.2014 р. позивач надіслав відповідачу претензію №74 про добровільне відшкодування шкоди, заподіяної державі на суму 25176,97 грн. та розрахунок шкоди, які відповідач отримав 07.07.2014 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6102213266801.
Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Згідно з п.п. 2.1.2 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України №639 від 10.12.2008 р., (надалі - Методика) наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно з ст. 34 Закону України "Про атмосферне повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 4 оглядового листа Вищого господарського суду України №01-06/20/2014 від 14.01.2014 р. "Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства у справах, в яких заявлено вимоги про відшкодування збитків", збитки завдані державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу.
Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно з ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Загальний розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснений позивачем у відповідності до п. 4 Методики за формулою 12, а розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря був здійснений позивачем з урахуванням відсутності у відповідача у період з 03.08.2012 р. по 20.08.2013 р. дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі п. 3.6 Методики (згідно з методиками для розрахунків викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди), а саме по п. 3.2 Методики, що не суперечить приписам даної Методики.
Посилання відповідача у доповненні до відзиву на формулу, запозичену з "Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами" (Донецьк 2004) суд вважає безпідставною, оскільки ця формула не застосовується для розрахунку суми шкоди, вона застосовується для розрахунку граничних показників викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, а "Збірник..." не є методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речових в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 20, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 33 - 35, 43, 49, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Кумір" (61057, АДРЕСА_1. Код ЄДРПОУ 23463791) на користь держави (отримувач коштів - УДК у Київському району м. Харкова, код ЄДРПОУ 37999675, р/р №33115331700004 в ГУ ДКС України у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331, код бюджетної кваліфікації 24062100) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в сумі 25176,97 грн.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Кумір" (61057, АДРЕСА_1. Код ЄДРПОУ 23463791) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх. Код ЄДРПОУ 37999518. Р/р №35214005081164, ДКСУ у м. Києва, МФО 820172) судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20.05.2016 р.
Суддя ОСОБА_4