Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
30.05.2016 р. № 820/2576/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Мар'єнко Л.М.,
при секретареві судового засідання: Принцевській Ю.В.,
за участі:
представника позивача - Онопрієнко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПЕКС" до Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІМПЕКС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд: скасувати постанову відповідача про відкриття виконавчого провадження № 50887056 від 18.04.2016 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірна постанова винесена всупереч приписів ст. 22 Закону України "Про виконавче провадження".
В обґрунтування заперечень на позов відповідач вказав, що посилання позивача на пропуск строків, передбачених ст. 22 "Про виконавче провадження" є необґрунтованим, оскільки постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 12.01.2012 р. у ВП № 30127036, по якому 18.04.2016 р. було закінчено виконавче провадження, була виділена в окреме виконавче провадження № 50887056, в рамках якого 18.04.2016 р. винесено спірну постанову.
У судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі, оскільки таку не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача відніс вирішення питання про закриття провадження на розсуд суду.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
Суд, на підставі ст. 128 КАС України, вважає за можливе вирішити питання про закриття провадження по справі без участі представника відповідача.
З'ясувавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
За змістом п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративною юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем оскаржується постанова державного виконавця про відкриття провадження від 18.04.2016 р. ВП № 50887056, з виконання постанови Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про стягнення виконавчого збору від 12.01.2012 р. у ВП № 30127036.
Тобто передумовою відкриття виконавчого провадження ВП № 50887056 стала наявність виконавчого провадження ВП № 30127036.
При цьому, виконавче провадження ВП № 30127036 було 30.11.2011 відкрито за заявою стягувача ТОВ "Основа", з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області № 5023/1193/11, виданого 07.10.2011.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд зазначає, що вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч.1 ст. 3 КАС).
Частиною 1 ст. 181 КАС передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державних виконавців) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, якщо законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Відповідно до положень ст. 121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи про оскарження дій органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.
Оскільки позивачем фактично оскаржуються постанова державного виконавця про відкриття провадження від 18.04.2016 р. ВП № 50887056, з виконання постанови Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про стягнення виконавчого збору від 12.01.2012 р. у ВП № 30127036, яке було 30.11.2011 відкрито за заявою стягувача ТОВ "Основа" з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області № 5023/1193/11, виданого 07.10.2011, за яким ТОВ "УКРІМПЕКС" є боржником, вказаний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 30.06.2015 року по справі №21-278а15.
Відповідно до ч. 2 ст.161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частинами 2 та 3 ст. 157 КАС України унормовано, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Враховуючи викладене, суд закриває провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПЕКС" до Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про скасування постанови.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІМПЕКС" до Дзержинського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про скасування постанови.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Роз'яснити позивачу, що розгляд та вирішення таких справ віднесено до юрисдикції загальних судів, в порядку господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 06 червня 2016 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.