ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2016 року № 813/5071/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ламела», третя особа Міське комунальне підприємство «Новояворівськводоканал» про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція у Львівській області звернулася у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ламела» про стягнення коштів в сумі 10298,00 грн (вартість додаткової плати за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами договору) на рахунок Міського комунального підприємства «Новояворівськводоканал».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ревізією фінансово-господарської діяльності МКП Новояворівськводоканал встановлено ряд фінансових порушень та недоліків, які відображені в акті ревізії від 06.04.15 р. №19-38/4. Зокрема, в ході ревізії встановлено, що ТзОВ «Ламела» за окремі розрахункові періоди (місяці) у ревізійному періоді перевищив договірні обєми по скиду стоків. Однак, в порушення п.2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37, пунктів 9, 12 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 28.12.05р. №308, п.3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08р. №190 та п.2 ст.193 Глави 22 Господарського кодексу України, МКП Новояворівськводоканал не нараховувало додаткову плату за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, в тому числі з відповідачем, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу та не виставляло Абонентам рахунків до оплати. Як наслідок МКП Новояворівськводоканал недоотримано доходів від надання послуг за приймання стоків, в обсягах що перевищують обумовлені укладеними з ТзОВ «Ламела» договорами, на суму 10298,00 грн., чим комунальному підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на цю ж суму. Оскільки вжиті третьою особою заходи по виконанню вимоги Держфінінспекції не призвели до належного результату, відповідачем не сплачено в добровільному порядку вказану суму, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Представник позивача в судове засідання не зявився, подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника, просив адміністративний позов задоволити повністю.
Представник відповідача подав письмові заперечення на адміністративний позов. В обгрунтування заперечень вказує, що при детальному вивчені положень договору очистки господарсько-побутових стоків не знаходить свого підтвердження твердження позивача щодо погодження між сторонами застосування підвищеного (п»ятикратного) тарифу за перевищення обсягів стоків, переданих на очистку, оскільки відсутнє буде-яке посилання в тексті договору на правила приймання стічних вод, як і застереження про поширення цих Правил на договірні відносини, відсутнє. Також зазначив, що ТОВ «Ламела» не знаходиться на території Новояворівської міської ради та не скидає стоки в єдину міську каналізаційну мережу, а передає такі на перекачку ДП «Екотрансенерго»,яке також не знаходиться на території Новояворівської міської ради та не скидає стоки у єдину каналізаційну мережу, а перекачує такі безпосередньо на очисні споруди. Відтак, твердження позивача про додаткові витрати матеріальних та енергетичних ресурсів на транспортування стоків спростовується змістом договорів на перекачку стоків, оскільки жодних витрат по перекачці стоків відповідача ОСОБА_1 не несе. Додатково зазначив, що весь період договірних відносинвідносин між ТОВ «ЛАМЕЛА» та МКП «Новояворівськводоканал» від останнього не надходило жодних претензій щодо перевищення підприємством обсягів господарсько-побутових стоків.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, причини неявки не повідомив, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.
Третя особа в судове засідання не зявилася, подала клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримає в повному обсягу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі факти, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що між МКП Новояворівськводоканал в особі директора ОСОБА_2 та ТОВ «Ламела» в осбі директора ОСОБА_3., укладено договір №288а на очистку господарсько-побутових стоків. Згідно з умовами договору МКП «Новояворівськводоканал» зобов»язується приймати на очистку господарсько-побутові стоки в кількості 60 мі в місяць та 720 мі в рік.Облік каналізаційних стоків здійснюється по даних ДП «Екотрансенерго» від кількості переданих стоків на очистку.
Згідно з предметом Договору ТОВ «Ламела» зобовязується проводити оплату за очистку господарсько-побутових стоків по пред»явлених комунальним підприємством рахунках. Оплата за послуги по очистці стоків проводиться Абонентом відповідно до діючих тарифів шляхом перерахування на рахунок МКП «Новояворівськводоканал» коштів до 25 числа поточного місяця.
Згідно п.9 договір набуває чинності з 01.07.2010 і діє до 01.07.2013 р.Якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не повідомила про розірвання даного договору, він продовжується на новий термін на таких самих умовах.
На виконання п. 2.3.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2015 року сектором контролю у Яворівському районі Львівської об'єднаної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності МКП Новояворівськводоканал за період з 01.09.11р. по 31.12.14р. За результатами перевірки складено акт від 06.04.15р. №19-38/4.
Перевіркою встановлено недоотримання фінансових ресурсів міським комунальним підприємством на загальну суму 465371,22 гривень. Зокрема, в ході ревізії встановлено, що ТОВ «Ламела» за окремі розрахункові періоди (місяці) у ревізійному періоді перевищив договірні обєми по скиду стоків, однак в порушення п.2.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37, пунктів 9, 12 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 28.12.05р. №308, п.3.7 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08р. №190, та п.2 ст.193 Глави 22 Господарського кодексу України від 16.01.03р. №436-ІУ, МКП Новояворівськводоканал не нараховувало додаткову плату за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу, та не виставляло Абонентам, зокрема відповідачу, рахунків на оплату таких додаткових платежів.
У звязку з цим, позивачем проведено розрахунок вартості плати за понадлімітний скид стічних вод відповідачем за період з 01.09.11р. по 31.12.14р., згідно з яким розмір додаткової оплати, яку необхідно провести відповідачу становить 10298,00 грн. (обєм понадлімітного водовідведення х на тариф 4,75 грн. х 4).
За наслідками проведеної ревізії директору МКП Новояворівськводоканал предявлено обовязкову вимогу від 27.04.15р. №19-15/726 про усунення порушень законодавства в термін до 26.05.15р. Зокрема, вказаною вимогою зобовязано МКП Новояворівськводоканал розглянути питання про притягнення працівників підприємства, винних у вказаних в акті порушеннях, до встановленої законом відповідальності та для усунення таких порушень запропоновано стягнути з підприємств та фізичних осіб приватних підприємців збитки на загальну суму 465371,22 грн. (ця сума включає 10298,00 грн. донарахованих ТОВ «Ламела» платежів), завданих внаслідок не нарахування додаткової плати за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами укладених договорів, у 5-ти кратному розмірі від діючого тарифу.
Станом на 27.08.2015 р у позивача відсутні інформація від об»єкта контролю про надходження від ТОВ «Ламела» коштів в сумі 10298,00 грн або проведення МКП «Новояворівськводоканал» позовної роботи з абонентом щодо відшкодування збитків, у звязку з чим ДФІ у Львівській області звернулась з позовом до суду про стягнення таких донарахованих сум.
Вирішуючи спір по суті суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.93р. №2939-ХІІ (далі - Закон №2939) визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.
Пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону №2939 визначено, що органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно з статтею 15 Закону №2939, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
При встановлені порушень під час ревізії та здійсненні розрахунку суми заборгованості, що заявлена у даному адміністративному позові, позивач керувався положеннями Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 (надалі Правила), Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Новояворівська, затверджених рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради № 308 від 28.12.05р. (надалі місцеві Правила) та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 26.04.02р. №402/6690 (надалі - Інструкція).
Відповідно до п.1.2.Правил, ці правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п.1.2 Інструкції, ця інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Відповідно до п.5.2 місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації здійснюється за договорами. Істотними умовами договору на скид (приймання) стічних вод підприємств у систему каналізації є: обсяги та режим скиду стічних вод; розмір та порядок оплати послуг водовідведення; допустима концентрація забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємством (п. 5.4 місцевих Правил).
За положеннями п.9 місцевих Правил підприємства сплачують ОСОБА_1 за скид обємів стічних вод, які перевищують указані в договорі, у пятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору.
Пунктом 12 місцевих Правил приймання стічних вод встановлено відповідальність і заходи впливу за порушення Правил, зокрема при грубих порушеннях правил МКП «Новояворівськводоканал» весь об»єм стоків (за розрахунковий з абонентом період) розглядає як такий, що перевищує ліміт об»єму стічних вод, і плата за їх скид встановлюється в п»ятикратному розмірі основного тарифу за умови перевищення ліміту об'єму стічних вод у міську каналізацію.
З матеріалів справи вбачається, що надання послуг з приймання стічних вод у ревізійному періоді здійснювався МКП «Новояворівськводоканал» на підставі договору №288а з ТОВ «Ламела» з очистки господарсько-побутових стоків.
Згідно з умовами договору МКП «Новояворівськводоканал» зобов»язується приймати на очистку господарсько-побутові стоки в кількості 60 мі в місяць.Облік каналізаційних стоків здійснюється по даних ДП «Екотрансенерго» від кількості переданих стоків на очистку.
Як вбачається з довідок ДП «Екотрансенерго» та розрахунку об»єму по скиду стоків ТзОВ «Ламела» за період з 01.09.2011 по 31.12.2014 р, ТзОВ «Ламела» донараховано плати за скид обємів стічних вод, що перевищують указані в договорах, на загальну суму 10298,00 грн, (4/5 частини від пятикратного розміру), зокрема: у вересні 2011 року 19,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 1,0 м3), у листопаді 2011 року 76,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 4,0 м3), у грудні 2011 року 76,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 4,0 м3), у березні 2012 року - 570,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 30,0 м3), у травні 2012 року 76,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 4,0 м3), у липні 2012 року 209,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 11,0 м3), у серпні 2012 року 152,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 8,0 м3), у вересні 2012 року 798,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 42,0 м3), у жовтні 2012 року 931,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 49,0 м3), у листопаді 2012 року 228,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 12,0 м3), у лютому 2013 року 209,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 11,0 м3), у березні 2013 року 114,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 6,0 м3), у квітні 2013 року 209,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 11,0 м3), у травні 2013 року 399,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 21,0 м3), у червні 2013 року 399,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 21,0 м3), у липні 2013 року 418,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 22,0 м3), у серпні 2013 року 418,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 22,0 м3), у вересні 2013 року 893,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 47,0 м3), у жовтні 2013 року 779,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 41,0 м3), у листопаді 2013 року 1710,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 90 м3), у грудні 2013 року 133,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 7,0 м3), у лютому 2014 року 190,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 10,0 м3), у березні 2014 року 19,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 1,0 м3), у травні 2014 року 304,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 16,0 м3), у червні 2014 року 418,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 22,0 м3), у липні 2014 року 95,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 5,0 м3), у жовтні 2014 року 38,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 2,0 м3), у листопаді 2014 року 209,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 11,0 м3), у грудні 2014 року 209,00 грн (4,75 грн/м3 х 4 х 11,0 м3).
Таким чином, суд приходить до висновку, що МКП «Новояворівськводоканал» недоотримано доходів від надання послуг ТзОВ «Ламела» за приймання стоків, в обсягах що перевищують обумовлені укладеним договором, на суму 10298,00 грн, чим комунальному підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на цю ж суму.
Згідно з ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, проаналізувавши норми законодавства та надавши оцінку наявним доказам у справі, суд приходить до висновку, про задоволення адміністративного позову.
Згідно з положенням ст. 94 КАС України, передбачено, що у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ламела» (ЄДРПОУ 32234448, що знаходиться за адресою : 81050,Львівська область, Яворівський район,с.Новий Яр) кошти в сумі 10298,00 грн (вартість додаткової плати за скинуті стоки понад обсяги, передбачені умовами договору) на рахунок міського комунального підприємства «Новояворівськводоканал» (розрахунковий рахунок № 26008300164778 в філії обласного управління АТ «Ощадбанк», МФО-325796, ЗКПО-22400071).
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.