ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 квітня 2016 рокум. Ужгород№ 807/167/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі Симканич Ю.В.,
за участю:
сторони в судове засідання не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міського управління юстиції про оскарження відмови у внесенні змін до актів цивільного стану,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (ОСОБА_1) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Мукачівського міського управління юстиції, яким просить суд:
- Скасувати висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 24.11.2015 року.
- Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву міськрайонного управління юстиції в особі його керівника внести доповнення до актів цивільного стану а саме: в актовий запис про одруження ОСОБА_1 за №324 від 25.08.2001 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву графу національність нареченої ОСОБА_1 - доповнити "німка"; в актовий запис про народження ОСОБА_3 за номером 939 від 03 грудня 2003 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву графу національність матері ОСОБА_1 - доповнити "німка".
В обґрунтування заявлених вимог, позивач вказала, що вона ОСОБА_1 народилася та виховувалася в сім'ї етнічних німців. У 2001 році вона одружилася та взяла прізвище чоловіка ОСОБА_1 (свідоцтво про одруження актовий запис за № 324 від 25.08.2001 року), 18.11.2003 року у неї народилася дочка, ОСОБА_3, (свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 03.12.2003 р. за актовим записом №939 від 03.12.2003 р). У зв'язку з неточністю в актах цивільного стану, які посвідчували національність позивачки та відмовою органів ДРАЦС м. Мукачева у внесені змін в свідоцтво про її народження, вона у 2015 році звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з відповідною позовною заявою. Постановою суду від 03.09.2015 року судом було зобов'язано Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції в особі його керівника внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 413 від 28 травня 1979 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву в графі національність матері дитини виправити з "угорка" на "німка". На виконання вищезазначеної постанови відділом ДРАЦС були внесені зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 413 від 28 травня 1979 року а саме в графі національність матері дитини виправлено з "угорка" на "німка", підтвердженням цього є витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133,135 Сімейного кодексу України за № 00016031546 від 20.11.2015, виданий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області.
Крім того позивач вказує на те, що в свідоцтві про одруження, актовий запис №324 від 25.08.2001 року виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції не вказано її національність та її чоловіка так само і у свідоцтві про народження її дочки ОСОБА_3 актовий запис №939 від 03.12.2003 року не вказано в графі «національність матері» та в графі «національність батька». У зв'язку з цим позивачка звернулася до відділу ДРАЦС з заявою про внесення змін (доповнень) до актових записів №324 від 25.08.2001 року виданих Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції з вимогою графу національність нареченої ОСОБА_1 - доповнити "німка" та в актовий запис про народження ОСОБА_3 за номером №939 від 03 грудня 2003 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву графу національність матері ОСОБА_1 - доповнити "німка". Зазначає, що реєстраційним органом було відмовлено у внесенні відповідних виправлень у зв'язку з відсутністю підтверджуючих на те документів.
Позивач вважає таку відмову необґрунтованою з огляду на наявність доказів, які підтверджують її національність, зокрема постанову Закарпатського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили.
Позивачка в судове засідання не з'явилася проте надала суду заяву відповідно до, якої просила суд позов задовольнити та провести розгляд справи за її відсутності за наявними матеріалами справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, проте надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та не заперечував проти позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась у 2015 році до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Мукачівського міського управління юстиції в особі начальника відділу, яким просила суд зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції в особі його керівника внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 413 від 28 травня 1979 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву в графі національність матері дитини виправити з "угорка" на "німка".
Так, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 (ОСОБА_1) задоволено та зобов'язано Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції в особі його керівника внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 413 від 28 травня 1979 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву в графі національність матері дитини виправити з "угорка" на "німка". Дане рішення не оскаржено та набрало законної сили (а.с.36-38).
При цьому, у витязі з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00016031546, сформованому 20.11.2015 року, в графі відомості про матір зазначено національність матері ОСОБА_4 «німка» ( а.с. 14-15 ).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (надалі Закон), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання і зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було видано свідоцтво про одруження позивача серії НОМЕР_2 (актовий запис цивільного стану про одруження ОСОБА_1 №324 від 25.08.2001 року) ( а.с.10) та в подальшому видано свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_3, серії НОМЕР_3 (за № 939 від 03 грудня 2003 року) (а.с.14).
Відповідно згаданих свідоцтв, в графі відомості щодо національності ОСОБА_1 відсутні.
Судом встановлено, що для внесення змін до актових записів про одруження ОСОБА_1 та про народження ОСОБА_3 позивач звернулася до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міського управління юстиції з відповідною заявою про внесення доповнень про національність нареченої "німка" та, відповідно, національності матері дитини "німка" при цьому надавши до відділу копію паспорту заявниці, копію свідоцтва про народження дитини заявниці, повний витяг з ДРАЦС щодо актового запису про народження дитини заявниці, копію свідоцтва про шлюб заявниці, повний витяг з ДРАЦС щодо актового запису про шлюб заявниці.
Однак, 24.11.2015 року на своє звернення позивачка отримала від відділу Державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міського управління юстиції висновок про відмову у внесенні змін до актових записів про одруження ОСОБА_1 №324 від 25.08.2001 року та про народження ОСОБА_3 № 939 від 03 грудня 2003 року, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів ( а.с.13).
Позивачка вважає таку відмову протиправною, оскільки, згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження за № 00016031546 від 20.11.2015, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області національність її матері зазначено «німка» (а.с.14-15).
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
На виконання вищевказаної норми були прийняті Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. N 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за N 55/18793 (далі - Правила).
Так, пунктом 1.5 зазначених Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Згідно ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів останній складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Пунктом 1.1 розділу І Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Згідно з пунктом 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2.1. розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Так, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Відповідно до пункту 2.6 розділу ІІ Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Системний аналіз вищенаведених норм Закону № 2398 - VІ та Правил свідчить, що вони кореспондуються між собою і визначають одинакові підстави та порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану та коло осіб, наділених правом на звернення із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Пунктом 2.12 Правил, передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за встановленою формою.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 2.16 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" від 12.01.2011 № 96/5 зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13 цих Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 п. 2.16 Правил визначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до п. 2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Судом встановлено, що у відповідності до таких вимог чинного законодавства ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 актовий запис цивільного стану про одруження ОСОБА_1 №324 від 25.08.2001 року та до свідоцтва про народження дитини позивача ОСОБА_3, серії НОМЕР_3 актовий запис цивільного стану № 939 від 03 грудня 2003 року.
Згідно висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області від 24.11.2015 року позивачу відмовлено у внесенні зазначених змін через відсутність підтверджуючих на те документів (а.с.13).
За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 07.07.1995 №12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).
Так постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року встановлено, що національність матері ОСОБА_1 - «німка» про що внесений відповідний запис до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00016031546, сформованому 20.11.2015 року, де в графі відомості про матір зазначено національність матері ОСОБА_4 «німка», що на думку суду є достатнім для того, щоб прослідкувати національність позивачки та дає їй право клопотати про надання їй статусу по національній приналежності.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи те, що позивач бажає встановити свою національну приналежність, а саме визначити її національність по материнській лінії «німка», суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції внести доповнення в актовий запис про одруження ОСОБА_1 №324 від 25.08.2001 року, доповнивши в графі національність нареченої «німка» та до свідоцтва про народження дитини позивача ОСОБА_3, серії НОМЕР_3 актовий запис цивільного стану № 939 від 03 грудня 2003 року., доповнивши в графі «національність» ОСОБА_1 «німка», оскільки, іншим порядком крім судового, вирішення питання внесення змін до актового запису неможливе.
Крім того, статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про національні меншини в Україні» до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Статтею 1 Закону України «Про національні меншини в Україні» унормовано, що Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини.
Статтею 300 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа має право на індивідуальність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно статті 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин", кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими. Частиною 1 статті 11 цієї Конвенції визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що для відновлення прав позивача необхідно зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачево Мукачівському міськрайонному управлінню юстиції внести зміни (доповнення) до актового запису цивільного стану про одруження ОСОБА_1 - актовий запис за № 324 від 25.08.2001 року, вказавши в графі: національність нареченої "німка", та зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачево Мукачівському міськрайонному управління юстиції внести зміни (доповнення) до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_3 за №939 від 03 грудня 2003 року, вказавши в графі: національність матері ОСОБА_1 "німка".
Щодо позовної вимоги про cкасування висновоку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 24.11.2015 року.
Суд вважає що, в задоволенні такої слід відмовити у зв'язку з її необґрунтованістю, оскільки відповідач при складанні висновку діяв в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства, ним дотримано передбаченим вище законодавством процедури оформлення висновку та розгляду заяви ОСОБА_1
Згідно з приписами абз. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Абз. 2 цієї ж статті визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Відповідно до абз. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2. ст. 72 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.
Згідно з ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладені норми законодавчих актів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції внести доповнення до актового запису цивільного стану про одруження ОСОБА_1 №324 від 25 серпня 2001 року, вказавши в графі: національність нареченої "німка".
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції внести доповнення до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_3 за №939 від 03 грудня 2003 року, вказавши в графі: національність матері ОСОБА_1 "німка".
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити з відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачеву Мукачівського міськрайонного управління юстиції (89600, м. Мукачево, вул.. Я.Мудрого,35) на користь ОСОБА_1 (89600, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну грн. 20 коп.)за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяМ.М. Луцович