Постанова № 58126541, 19.05.2016, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2016
Номер справи
п/811/357/16
Номер документу
58126541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2016 року справа № П/811/357/16

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним Товариства з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області, в якому просить суд:

- скасувати рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 03.03.2016року №13546/10/11-23-08-01 про відмову у реєстрації товариству з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" (код - 38340141) платником податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування;

- зобов'язати Кіровоградську ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області повторно розглянути подану ТОВ "Вестагропром" (код - 38340141) заяву форми 1-РС від 01.03.2016 року та внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ТОВ "Вестагропром" (код - 38340141), відповідно до напрямків господарської діяльності, згідно класифікації видів економічної діяльності, визначених у заяві форми 1-РС від 01.03.2016р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення про відмову у реєстрації платником спеціального режиму оподаткування з ПДВ не ґрунтуються на нормах податкового законодавства, а відтак є протиправним.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, згідно яких вважає позовні вимоги необґрунтованими, а оскаржуване рішення таким, що прийняте у відповідності до норм діючого законодавства України.

Представниками сторін подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" зареєстроване 13.08.2012 року як юридична особа, перебуває на обліку в Кіровоградській ОДПІ як платник податків.

01.03.2016 року ТОВ "Вестагропром" подано до Кіровоградської ОДПІ заяву форми 1-РС з необхідними додатками про реєстрацію сільськогосподарського підприємства з 01 квітня 2016 р. як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с.25-28,30-37).

За результатами розгляду поданої заяви Кіровоградською ОДПІ листом від 03.03.2016 року №13546/10/11-23-08-01 повідомлено ТОВ "Вестагропром", що в наданій заві зазначені недостовірні дані. Так, в заяві 1-РС підприємством зазначено вартість товарів (послуг), поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (без податку на додану вартість) в сумі 1435,00 грн., при цьому податкову декларацію з податку на прибуток за 2015 рік подано без показників щодо фінансово - господарської діяльності. Поряд з цим у підприємства відсутня чисельність працюючих, так як звіт 1-ДФ за 4 квартал 2015 року до контролюючого органу не подано. Вказані обставини свідчить про недотримання позивачем вимог ст.209 Податкового кодексу України. Отже, з огляду на викладене, товариству відмовлено в реєстрації платником ПДВ спеціального режиму оподаткування (а.с.10).

Позивач не погодився з цим, звернувся до суду з даним позовом.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає.

Згідно вимог п.209.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

При цьому, відповідно до п.209.6 ст.209 ПК України сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Ця норма діє з урахуванням того, що:

а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;

б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.

Таким чином, визначальним для встановлення права особи застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість є дотримання сільськогосподарським товаровиробником критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом послідовних звітних податкових періодів сукупно.

При цьому сільськогосподарськими відповідно до пункту 209.7 статті 209 ПК України вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 - 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Відповідно, єдиними критеріями для віднесення товарів до сільськогосподарських для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість є належність цих товарів до певної товарної групи, а також створення цих товарів у процесі діяльності, визначеної пунктом 209.17 статті 209 Податкового кодексу України (які також визначаються за відповідними групами класифікатора видів економічної діяльності).

Порядок реєстрації (перереєстрації) платників ПДВ регулювався Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.01.2014 р. №26, (далі - Положення, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), яке згідно п.1.1. розроблено відповідно до розділів І, ІІ, V, ХІV, ХVІІІ Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Згідно п.1.2 Положення, цим Положенням визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

За приписами п.6.1 Положення, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського, лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 розділу V Кодексу (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Згідно п.6.3 Положення, заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 1-РС (додаток 7) має бути подана сільськогосподарським підприємством до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.

У заяві за формою N 1-РС сільськогосподарським підприємством зазначається питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців), які передують місяцю, в якому подається заява. Заява має містити виключний перелік видів економічної діяльності сільськогосподарського підприємства, відомості щодо яких включені до Єдиного державного реєстру та які підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та визначені статтею 209 розділу V Кодексу (п.6.4 Положення).

У відповідності до п.6.5 Положення за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою N 1-РС контролюючий орган протягом 5 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу.

Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" зареєстровано як юридична особа, основним видом економічної діяльності якого є: 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Відповідно до даних, зазначених в заяві від 01.03.2016 року, в жовтні 2015 року позивачем здійснено реалізацію сільськогосподарської продукції власного виробництва на загальну суму 1435,00 грн. (без ПДВ) (а.с. 25-28).

Згідно з податковою декларацією з податку на прибуток за 2015 рік, поданої позивачем до контролюючого органу судом встановлено, що підприємством отримано дохід в розмірі 1435,00 грн. (а.с.40-41).

У відповідності до Положення від 14.11.2014 № 1130 позивачем 01.03.2016 р. подано до Кіровоградської ОДПІ заяву форми 1-РС про реєстрацію платником ПДВ спеціального режиму оподаткування, з якої вбачається, що питома вага вартості сільськогосподарських товарів, з урахуванням п.п.а) п.209.6 ст.209 ПК України, становила 100 % всіх товарів, поставлених протягом попередніх 3 послідовних звітних податкових періодів сукупно (в липні - вересні реалізація відсутня взагалі).

Крім того, податковий орган відмовляючи підприємству, зазначив, про його невідповідність п.6.5 та п.6.10 розділу VI Положення від 14.11.2015 р. №1130.

Згідно з вимогами п. 6.10 розділу VI Положення від 14.11.2015 р. №1130, контролюючий орган відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, якщо такий платник податків:

а) вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та не визначені статтею 209 розділу V Кодексу;

б) перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку за ставкою, що не передбачає сплати податку на додану вартість (для платників єдиного податку третьої групи);

в) був виключений із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у зв'язку з перевищенням питомої ваги несільськогосподарських товарів (послуг) та від дати такого виключення до дати подання заяви про повторну реєстрацію суб'єктом спеціального режиму оподаткування не спливло 12 послідовних звітних податкових періодів;

г) поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг), або не відповідає іншим критеріям, встановленим пунктом 209.6статті 209 розділу V Кодексу (пункт 6.1 цього розділу);

ґ) не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, є особою, яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального режиму оподаткування чи на яку не поширюються норми статті 209 розділу V Кодексу;

д) не підпадає під визначення платника ПДВ згідно з пунктом 1.5 розділу I цього Положення або за наявності підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, визначених пунктом 5.1 розділу V цього Положення, або за яких підлягає виключенню з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування згідно з пунктами 209.11, 209.12 статті 209 розділу V Кодексу (пункти 6.11, 6.21 цього розділу);

е) подав заяву з порушенням строків, визначених пунктом 183.3 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 6.3 цього розділу).

Суд зазначає, що посилання відповідача на подання підприємством податкової декларації з податку на прибуток без зазначення показників фінансово-господарської діяльності спростовано матеріалами справи, а тому суд дійшов висновку, що посилання податкового органу на те, що дані в реєстраційній заяві не відповідають критеріям п.209.6 ст.209 Податкового кодексу України, є безпідставними, оскільки відповідачем не враховано вимоги пп.'а' п.209.6 ст.209 ПК України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. При цьому, за приписами частини другої статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності відмови у здійсненні реєстрації ТОВ "Вестагропром" платником ПДВ спеціального режиму оподаткування.

Відтак, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову в реєстрації позивача платником ПДВ спеціального режиму оподаткування та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ТОВ "Вестагропром" форми 1-РС від 01.03.2016 (разом з доданими до неї документами) та вирішити питання про надання з 01 квітня 2016 р. статусу платника ПДВ спеціального режиму оподаткування товариству з обмеженою відповідальністю "Вестагропром". При цьому, при прийнятті в подальшому рішення за результатами розгляду заяви форми 1-РС від 01.03.2016р., податковий орган не вправі відмовляти позивачу в реєстрації платником ПДВ спеціального режиму оподаткування з тих самих підстав, які стали підставою звернення до суду з даним позовом.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Кіровоградську ОДПІ внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ТОВ "Вестагропром" (код - 38340141), відповідно до напрямків господарської діяльності, згідно класифікації видів економічної діяльності, визначених у заяві форми 1-РС від 01.03.2016р., суд зазначає, що зазначена вимога не підлягає задоволенню, оскільки дані дії є виключною компетенцією податкового органу.

Згідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 03.03.2016року №13546/10/11-23-08-01 про відмову у реєстрації товариству з обмеженою відповідальністю "Вестагропром" (код - 38340141) платником податку на додану вартість спеціального режиму оподаткування.

Зобов'язати Кіровоградську ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області повторно розглянути подану ТОВ "Вестагропром" (код - 38340141) заяву форми 1-РС від 01.03.2016року.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області судовий збір в розмірі 1378,00 грн. на користь ТОВ "Вестагропром".

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10- денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду К.М. Притула