Провадження № 2-а/734/32/16 Справа № 734/1554/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
06 червня 2016 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді Бузунко О.А.
за участю секретаря Галюк Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
до Козелецького районного суду Чернігівської області надійшов позов від ОСОБА_1, в якому він просить суд (з урахуванням заяви від 02 червня 2016 року):
визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області у ненаданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та неправомірним лист № 850/02 від 28.04.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі про відмову йому провести перерахунок пенсії державного службовця;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі з посади начальника відділу платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи в управління Пенсійного фонду України;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та довідки Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він працював на посаді начальника відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі. Має загальний стаж роботи 37 років 9 місяців, в тому числі стаж державної служби 21 рік 1 місяць. З 30.09.2011 року йому призначена пенсія державного службовця, згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3726, у розмірі 90 % заробітної плати. З 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Так, звернувшись до відповідача з заявою 27.04.2016 року про перерахунок пенсії державного службовця в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, листом № 850/02 від 28.04.2016 року відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, мотивуючи тим, що з 01.12.2015 року постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним державним службовцям, а пункт 5 та 6 викладений в іншій редакції. Позивач вважає дану відмову відповідача протиправною. Відмова відповідача у видачі довідки є необґрунтованою, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 набрала чинності 15.12.2015 року, тобто після виникнення у позивача права на перерахунок пенсії. Позивач вважає, що вийшовши на пенсію у 2011 році з посади державного службовця - начальника відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі, він має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади начальника відділу платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи з 01.01.2016 року. Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити. Додатково позивач повідомив суду, що з заявою про видачу йому довідки до відповідача не звертався.
Представник відповідача Поліновський П.П. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії не призначають і не перераховують. У зв'язку з внесенням змін в законодавство, на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії від 26.04.2016 року, Постанова № 865 не містила положень про порядок перерахунку пенсії державного службовця. З 01.01.2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723, зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців. Отже, з 1 січня 2015 року вже не проводиться перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки немає законних підстав для такого перерахунку. Право на перерахунок пенсії у позивача могло виникнути лише після звернення з відповідною заявою до пенсійного органу, а таке звернення відбулось після зміни Постанови № 865, що призвело до певних правових наслідків.
Представник відповідача в судове засідання 06 червня 2016 року не з'явився, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
З огляду на неявку в судове засідання представника відповідача, який згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України є таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі частини шостої статті 71, частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, з наданих в судовому засіданні пояснень та матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював на державній службі на посаді начальника відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі та має загальний стаж роботи 37 років 9 місяців, в т.ч. стаж державної служби 21 рік 1 місяць. З 30.09.2011 року йому призначена пенсія державного службовця у розмірі 90 % заробітної плати.
28.04.2016 року позивач звернувся з заявою до Начальника Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Коломієць В.І. про перерахунок пенсії державного службовця з 01.01.2016 року.
Листом від 28.04.2016 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки такий вид перерахунку не передбачений статтею 37-1 Закону України «Про державну службу». Також, зазначено, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 371 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час діїякого вони настали або мали місце.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на який працював позивач, що було підставою для перерахунку, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов.
При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 371 закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
За таких обставин суд вважає, що слід визнати неправомірним лист № 850/02 від 28.04.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі про відмову провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця.
Так як заява про перерахунок пенсії подана позивачем після 15 числа місяця (28 квітня), то згідно положень статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», підвищення пенсії має відбуватись з 01.05.2016 року. Тому вимоги позивача в частині здійснення перерахунку з 01 січня 2016 року не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
У відповідності до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця лише з 01.05.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплати пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи.
Щодо визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області у ненаданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язанні Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі з посади начальника відділу платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи в управління Пенсійного фонду України, суд вказує на наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
З огляду на викладене та враховуючи те, що позивачем не доведено, що відповідачем на його звернення йому не було надано довідку про заробітну плату (позивач в судовому засіданні підтвердив, що він до відповідача з такою заявою (вимогою) взагалі не звертався), суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в цій частині, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. За таких обставин суд вважає за необхідне судові витрати, понесені позивачем у виді сплати судового збору, присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до пропорційності задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись частиною першою статті 8, частиною третьою статті 22, частиною першою статті 58 Конституції України, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», статтею 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», статтями 8, 9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірним лист № 850/02 від 28.04.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та на підставі довідки, яка буде ним надана.
Судові витрати в розмірі 1 102 /одна тисяча сто дві/ гривні 40 коп. присудити ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1/ за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області /вул. Незалежності, 3, смт Козелець, код ЄДРПОУ 21399526/.
В задоволенні решти частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Козелецького районного суду
Чернігівської області Бузунко О.А.