Постанова № 58121016, 06.06.2016, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
610/1752/16-а
Номер документу
58121016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА (додаткова)

Іменем України

справа № 610/1752/16-а

2-адр/610/16/2016

м. Балаклія 06.06.2016 року

Балаклійський районний суд Харківської області -

головуючий: Стригуненко В.М.,

за участі:

секретаря: Паточка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій і рішення протиправними, його скасування, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

За постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 19 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії і рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 166368 від 08 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати його.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки Балаклійської районної ради Харківської області № 3/д від 07.04.2016р. про заробітну плату, починаючи з 1 квітня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позову відмовлено (а.с. 33-36).

Позивач подала заяву про прийняття додаткової постанови, якою ухвалити рішення за позовною вимогою про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови включити до складу заробітної плати для призначення пенсії: надбавки за високі досягнення у праці, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, згідно довідок Балаклійської районної ради Харківської області №№ 2/д, 3/д від 07.04.2016р. про заробітну плату, про що вона просила в позові і що не було вирішено судом (а.с. 40-42).

Позивач просила провести судове засідання за її відсутності (а.с. 41).

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, про що свідчить поштове повідомлення про отримання ним копії заяви і судової повістки, однак представник у судове засідання не прибув, що в силу ч. 3 ст. 168 КАС не перешкоджає розгляду питання (а.с. 45).

Позивач просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії надбавку за високі досягнення у праці, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати згідно довідок Балаклійської районної ради Харківської області №№ 2/д, 3/д від 07.04.2016р. про заробітну плату (а.с. 11).

Щодо вказаної в заяві про прийняття додаткової постанови позовної вимоги, з приводу якої досліджувалися докази, не ухвалено рішення, що в порядку п. 1 ч. 1 ст. 168 КАС України є підставою для прийняття додаткової постанови (а.с. 4, 11).

Ініціювати це питання може як особа, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи суд.

Однак позивач у заяві про прийняття додаткової постанови не просить вирішити її вимогу про зобов'язання відповідача включити до складу заробітної плати вищезазначені виплати, тому суд з власної ініціативи приймає додаткову постанову в цій частині вимог.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області з 01.12.2009 року і отримує пенсію згідно до Закону «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати. 07.04.2016 року позивач подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідки Балаклійської районної ради Харківської області №№ 2/д, 3/д від 07.04.2016р. про заробітну плату.

Однак, за рішенням відповідача позивачу було відмовлено з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.

Але відповідач не прийняв рішення щодо вимог позивача здійснити перерахунок пенсії, включивши до заробітної плати позивача складові, які становлять її структуру. В перерахунку пенсії відмовлено в цілому, як щодо підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, так і включення до заробітної плати позивача її складових на підставі окремої довідки.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата.

Основна встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

За ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 41 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11).

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 року № 21-125а13 та від 28.05.2013 року № 21-97а13, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004р. N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004р. за N 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.

Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак жодних заперечень з приводу вказаної вимоги відповідач не подавав.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 122-170 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

1.Визнати протиправними дії і рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 166368 від 08 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з включенням до складу заробітної плати для призначення їй пенсії суми надбавки за високі досягнення у праці, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати згідно довідки Балаклійської районної ради Харківської області №2/д від 07.04.2016р.

2.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця, включивши до складу заробітної плати для призначення їй пенсії суми надбавки за високі досягнення у праці, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати згідно довідки Балаклійської районної ради Харківської області №2/д від 07.04.2016р., починаючи з 1 квітня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Головуючий В.М. Стригуненко