Рішення № 58119482, 01.06.2016, Апеляційний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
338/315/16-ц
Номер документу
58119482
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 338/315/16-ц

Провадження № 22-ц/779/1032/2016

Категорія 24

Головуючий у 1 інстанції Круль І.В.

Суддя-доповідач Бойчук І.В.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого Бойчука І.В.,

суддів Ясеновенко Л.В., Максюти І.О.,

секретаря Драганчук У.М.,

з участю сторін та їх представників,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» на рішення Богородчанського районного суду від 06 квітня 2016 року

в с т а н о в и л а :

Рішенням Богородчанського районного суду від 06 квітня 2016 року відмовлено в задоволенні позову ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення.

Апелянт не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій зазначає, що відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" є виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для населення, яке обслуговується від котельні, що знаходиться на вул. Індустріальна, 34.

Вищевказану котельню до створення ТзОВ "Станіславської теплоенергетичної компанії" експлуатувала інша теплопостачальна організація м. Івано-Франківська - ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Із початком діяльності ТзОВ "Станіславської теплоенергетичної компанії" на базі котельні, що знаходиться на вул. Індустріальна, 34, від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» до неї було передано базу споживачів, які обслуговуються від даної котельні,

ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» також були передані відомості щодо житлових приміщень, відключених в порядку, встановленому чинним законодавством. Однак, відомості про відключення квартири відповідача від мереж централізованого опалення відсутні.

Як вбачається із акту про відключення квартири (не житлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж центрального опалення від 10 серпня 2015р. він складений неналежним чином, а саме: відсутній підпис та печатка представника виконавця послуг з ЦО та голови комісії. Отже, відповідачем здійснено самовільне відключення власної квартири від мереж централізованого опалення, що є грубим порушенням та не є підставою для припинення нарахування плати за послугу з централізованого опалення.

Судом першої інстанції не враховано той факт, що у разі відключення окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках від централізованого теплопостачання загальне теплове навантаження будівлі зменшується непропорційно відокремленій площі. Тому обсяг теплової енергії, необхідний для опалення будинку, залишається практично незмінним, що в свою чергу, збільшує вартість послуги для мешканців, які користуються нею.

Позивачем виконано всі технологічні вимоги для забезпечення відповідача послугою централізованого опалення. Висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та зроблені всупереч чинних норм матеріального права. Відмова суду першої інстанції в стягненні з відповідача на користь позивача заборгованості за послуги з централізованого опалення є законодавчо не обґрунтованою.

Просить рішення суду першої інстанції скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_2 та представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що надання позивачем послуг з централізованого опалення у квартиру відповідача припинено з 10 серпня 2015 року на підставі рішення міжвідомчої комісії з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 18 березня 2015 року. Належна відповідачу ОСОБА_2 на праві власності квартира АДРЕСА_1 відключена від внутрішньо будинкових мереж центрального опалення.

Проте, до такого висновку суд першої інстанції прийшов передчасно, без належного дослідження зібраних доказів, що містяться у матеріалах справи та з порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до ухвалення неправильного рішення.

Судом установлено, що ТзОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" (далі ТОВ «СТК»), як виконавець послуг із централізованого опалення та підігріву води для населення, з квітня 2012 року проводить господарську діяльність у сфері теплопостачання, постачання гарячої води та експлуатує котельню з прилеглими до неї тепловими мережами, розташовану по вул. Індустріальній у м. Івано-Франківську.

Відповідачу ОСОБА_2 на праві власності належить квартира АДРЕСА_1. Вказаний будинок обслуговує саме ТОВ «СТК» і надає послуги з централізованого опалення та підігріву води для всіх квартир у будинку.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що через неналежну оплату наданих послуг, у ОСОБА_2 виникла заборгованість, яка була стягнута судовим наказом. Зазначений судовий наказ був скасований ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 листопада 2014 року, у зв'язку з чим ТОВ «СТК» звернулося до суду з даним позовом.

Заперечуючи проти позову, ОСОБА_2 зазначив про те, що не отримує надані позивачем послуги, а відтак - не повинна їх оплачувати, оскільки його квартиру та інші квартири на спільному стояку, відключено від мережі центрального теплопостачання.

Згідно з ч. 2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни в квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних умов і правил експлуатації будинку.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.

Зазначеним Порядком встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. По закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Для виконання робіт з підготовки внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП до опалювального сезону після відключення приміщення від мереж його власник, наймач (орендар) зобов'язаний надавати представнику виконавця послуг з ЦО і ГВП можливість доступу до транзитних трубопроводів відповідно до порядку їх технічного огляду, установленого Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17 травня 2005 року № 76.

Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджено центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пунктами 25, 26 вказаних Правил передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок), і здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

ОСОБА_2, як на підставу заперечення проти позову, надав суду витяг з протоколу №2 засідання Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 18 березня 2015 року (а.с. 36), відповідно до якого йому надано дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення квартири АДРЕСА_1, яка залишилася одна на стояку підключеною до мереж централізованого теплопостачання, при умові відсутності заборгованості за послуги з централізованого опалення та довідки про створення фонду енергозбереження від балансоутримувача житлового будинку.

Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії (далі - Комісія) для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченню робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.

ОСОБА_2 також надав суду копію акту Комунального підприємства Івано-Франківської міської ради «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» від 26 лютого 2016 року, відповідно до якого даною компанією встановлено, що у квартирі відповідача встановлено індивідуальне опалення від 10.08.2015 року, прилади обігріву від'єднані від стояків центрального опалення і дана квартира не отримує послуг із централізованого опалення (а.с. 38).

Згідно копії акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж центрального опалення від 10 серпня 2015 року (а.с. 35), вбачається, що такий акт не підписано представником виконавця послуг з централізованого опалення та не затверджено рішенням цієї комісії і не підписано головою міжвідомчої комісії, тому не може слугувати документом, який дає підстави вважати, що від'єднання відповідача від мереж централізованого опалення відбулося на законних підставах.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем порушено порядок відключення від мереж централізованого опалення, тобто таке проведено передчасно, без належно затвердженого акту компетентної комісії.

Апеляційному суду ОСОБА_2 та його представником подано копію акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж центрального опалення від 10 серпня 2015 року, який затверджено рішенням комісії від 20 травня 2016 року та підписано головою комісії без підпису представника виконавця послуг з ЦО (а.с. 153). Однак, такий акт не був чинним до часу його затвердження. Даний акт не може бути підставою, щоб вважати неправильним нарахування заборгованості за надавані послуги відповідачу з централізованого теплопостачання до його затвердження та відповідно відмови у позові.

Колегія суддів вважає, що єдиною підставою для зняття споживача з реєстраційного обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, який має бути затверджений відповідною Комісією, а при відсутності зазначеного акта, відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.

Станом на 10 серпня 2015 року відключення квартири відповідачем від мереж централізованого опалення відбулося самовільно, без належної процедури, тому у нього перед позивачем виникла заборгованість за період з серпня 2012 року по січень 2016 року у розмірі 4052 грн.81 коп. відповідно до розрахунку позивача (а.с. 6) і така підлягає стягненню з відповідача, а позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України слід стягнути з відповідача і витрати по оплаті судового збору в розмірі, понесеному позивачем на його користь.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлено рішення з додержанням вимог матеріального та процесуального права. Підстав для його скасування з мотивів, наведених у апеляційній скарзі, не встановлено.

Керуючись ст.ст. 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» задовольнити.

Рішення Богородчанського районного суду від 06 квітня 2016 року скасувати.

Ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Станіславська теплоенергетична компанія» (код ЄДРПОУ 38162272, п/р 26036300682252, в АТ «Ощадбанк», МФО 336503) заборгованість за послуги з централізованого опалення в розмірі 4052 гривні 81 коп. та 1378 гривень витрат по оплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Судді: І.В. Бойчук

Л.В. Ясеновенко

І.О. Максюта