Постанова № 58107768, 03.06.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
281/188/16-а
Номер документу
58107768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/188/16-а

Провадження по справі № 2-а/281/26/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2016 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області у складі :

головуючого - судді Нечуй Б.П.,

за участі секретаря Бовсуновського І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Лугини справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 15.04.2016 р. звернувся до Лугинського районного суду Житомирської області з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області), в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, прийнятих судом під час розгляду справи, просив, суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком, як потерпілому від аварії на ЧАЕС 3 категорії, згідно з вимогами ст.. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст.. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 березня 2016 року.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що 16 лютого 2016 року він звернувся до УПФУ в Лугинському районі (правонаступником якого на даний час є Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 6 років (у 54 років).

Однак, з 18 лютого 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області (правонаступником якого на даний час є Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) йому було відмовлено в призначенні пенсії, передбаченої ч.2 ст.. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку, встановленого ст.. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посилаючись на відсутність необхідного для призначення пенсії періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

Він вважає, що відмова управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області у призначенні зазначеної пенсії є протиправною, яка порушує його право на отримання пенсії.

Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про слухання справи у його відсутності; свої позовні вимоги підтримує.

Представник Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, хоча й належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи; про причини неявки суд не повідомив. Надіслав заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1. На початку лютого 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі (правонаступником якого на даний час є Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) із заявою про призначення пенсії, з 14 березня 2016 року, тобто після досягнення 54 років, із зменшенням пенсійного віку на 6 років на підставі п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі (правонаступником якого на даний час є Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області), листом №758/02 від 18 лютого 2016 року, відмовило позивачу в призначенні пенсії, передбаченої ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 14 березня 2016 року через відсутність необхідного для призначення пенсії періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

Разом із тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 26 квітня 1986 року по 29 листопада 1987 року; з 11 квітня 1988 року по 10 червня 1989 року був зареєстрований та постійно проживав в селі Зарічка Лугинського району Житомирської області.

З 10 червня 1989 року по 13 вересня 1989 року позивач ОСОБА_1 був зареєстрований в селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області, однак фактично проживав в селі Зарічка Лугинського району Житомирської області.

З 1 березня 1999 року по даний час позивач ОСОБА_1 зареєстрований і постійно проживає в селі Зарічка Лугинського району Житомирської області.

Зазначене підтверджується довідками від 29.03.2016 року №543, від 23.05.2016 року №723, виданими Жеревецькою сільською радою Лугинського району Житомирської області, та оглянутими в судовому засіданні погосподарськими книгами по Жеревецькій сільській раді Лугинського району Житомирської області №4 за 1986-1990 роки, №3 за 1986-1990 роки.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року село Зарічка Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи,- але не більше 6 років. Згідно примітки до зазначеної статті початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

За змістом ч.ч. 3, 4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Виходячи з приписів зазначеної правової норми та доказів наданих позивачем вбачається, що ОСОБА_1 станом на 1 січня 1993 року прожив у зоні гарантованого добровільного відселення більше 3 років, а тому має право на зниження пенсійного віку на три роки.

Так само, з 1 березня 1999 року по день звернення за призначенням пенсії ОСОБА_1 продовжує проживати у зоні гарантованого добровільного відселення, а тому має право додатково на зменшення пенсійного віку 1 рік за 2 роки проживання, але не більше 6 років.

Факт проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення з 1 березня 1999 року ніким не оспорюється як і те, що з 21 січня 1993 року позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3), що підтверджується відповідним посвідченням Серії Б №160030.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до Пенсійного фонду, позивачем надані усі необхідні документи, які передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Будь-яких зауважень щодо їх змісту та форми відповідач не має, а тому відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку є неправомірною.

У зв"язку з поданням позивачем усіх необхідних документів для призначення пенсії, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги і в частині зобов"язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 14.03.2016 року.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв"язку із задоволенням позовних вимог, суд стягує з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань 551 грн. 20 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, ст. ст.. 15, 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ст. ст.. 26, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволити.

Визнати неправомірними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 14 березня 2016 року.

Стягнути з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Б. П. Нечуй