Постанова № 58107729, 13.05.2016, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
280/330/16-а
Номер документу
58107729
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/330/16-а

Провадження № 2-а/280/29/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2016 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Щербаченко І. В.,

при секретарі Бондаренко Н. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До суду звернувся позивач з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з проханням провести йому нарахування пенсії на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 йому виповнилося 50 років і він має право на пенсію зі зниженням пенсійного віку. Однак йому було відмовлено в призначенні пенсії, оскільки є виправлення в прізвищі та бухгалтерські помилки в нарахуванні йому заробітної плати. Позивач вважає, що відмова необґрунтована та порушує його права, тому просить суд визнати за ним право на нарахування та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року та зобов'язати відповідача по справі провести нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05 жовтня 2015 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що позовна заява безпідставна, необґрунтована. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі за призначенням пенсії за віком як ліквідатор аварії ЧАЕС категорії 2 відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачем були подані такі документи: копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році; довідка від 07 вересня 2015 року №5, видана Коростишівським автотранспортним підприємством; копія наказу Коростишівського автотранспортного підприємства 05035 від 05 травня 1986 року №35ок. Період виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 06 травня 1986 року по 16 травня 1986 року, що зазначений в довідці за формою 122 від 07 вересня 2015 року №6, виданій Коростишівським автотранспортним підприємством, не підтверджений первинними документами. В наданому позивачем наказі №35ок від 05 травня 1986 року Коростишівським автотранспортним підприємством щодо направлення водія вантажної колони до міста Чорнобиль наявне виправлення в числі та імені ОСОБА_1, а також не зазначено періоду відрядження. Тому представник відповідача звертає увагу на те, що за наявними документами на дату звернення немає підстав для призначення пенсії згідно заяви ОСОБА_1

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі та керуючись законом, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу виповнилося 50 років, що підтверджується копією паспорту.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1, виданим 23 березня 1993 року Житомирською облдержадміністрацією та перереєстрованим 18 квітня 1997 року. Видане посвідчення є дійсним, ніким не оскаржене та не скасоване, є основним документом, що підтверджує статус ОСОБА_1, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно копії довідки №5 від 07 вересня 2015 року, виданої Публічним акціонерним товариством "Коростишівське автотранспортне підприємство 11842", відповідно до наказу №35 від 05 травня 1986 року за роботу ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в травні 1986 року ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата в розмірі 297,02 карбованців, в тому числі за роботу на ЧАЕС з 06 травня 1986 року по 16 травня 1986 року в подвійному розмірі 94,80 карбованців.

Відповідно до копії довідки за формою №122 №5 від 07 вересня 2015 року ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №14970378 і постановою Ради Міністрів і ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.

Згідно копії наказу №35ок від 05 травня 1986 року Житомирського обласного управління автомобільного транспорту Коростишівського автопідприємства 05085 позивач з 06 травня 1986 року строком на 10 днів, працюючи водієм вантажної колони, був відряджений в місто Чорнобиль для роботи. Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаcлідок Чоpнобильcької катаcтpофи. Цим Переліком до зони відчуження віднесено, зокрема місто Чорнобиль Київської області.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Позивач звернувся 14 вересня 2015 року до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі за призначенням пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Однак йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності із статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, надаються зі зменшенням віку на 10 років. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначено Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року); або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; або довідка архівної установи; або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно акту №173 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки про перебування в зоні відчуження від 25 листопада 2015 року перевіркою встановлено, що при перевірці даних встановлено, що у довідці №5 від 07 вересня 2015 року про перебування в зоні відчуження, що у період з 06 травня по 16 травня 1986 року ОСОБА_1 працював у населеному пункті м. Чорнобиль. Відповідно до наказу №35ок від 05 травня 1986 року ОСОБА_1 відрядили в м. Чорнобиль для роботи терміном на 10 днів з 06 травня 1986 року. Стосовно виправлення в наказі №35ок від 05 травня 1986 року ОСОБА_2 (ініціали російською мовою) дійсно працював на ПАТ «Коростишівське АТП - 11842» на посаді водія пасажирських перевезень. Проте згідно особових рахунків по заробітній платі за 1986 року водію ОСОБА_2 виплата «чорнобильська» не проводилася. Згідно первинних документів особових книг по нарахуванню заробітної плати, заробіток ОСОБА_1 за період з 06 травня 1986 року по 16 травня 1986 року становить 94,86 карбованців. В основних рахунках по заробітній платі в графі зазначено, що це виплата «чорнобильська». У відповідності до особових книг по нарахуванню заробітної плати заробіток ОСОБА_1 за березень 1986 року становить 102,03 карбованці, за квітень - 97,13 карбованців, за травень 1986 року - 297,02 карбованців. Відповідно до відомостей по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік ОСОБА_1 працював водієм, часова тарифна ставка у відомостях не зазначена. Класифікатор тарифних ставок в організації відсутній.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Тому суд вважає, що твердження пенсійного фонду щодо наявності у позивача в первинних документах виправлень, дописувань та розбіжностей, виданих за місцем роботи на підтвердження періоду роботи у зоні відчуження є безпідставним та необґрунтованим, оскільки ОСОБА_1 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, яке вже свідчить про його роботу у зоні відчуження згідно з приписами статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А встановлювати факт роботи у зоні відчуження за наявності вказаного дійсного посвідчення не відноситься до повноважень УПФ.

Серед іншого, відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Посилання на допущення помилок та виправлень в первинних документах посадовими особами, за відсутності вини з боку позивача, не можуть бути підставою для позбавлення його права на пільги визначені законом. Окрім того, на спростування відображених в зазначених документах відомостей щодо нарахування позивачу доплати за роботу в зоні відчуження відповідач будь-яких доказів, окрім акту №173 від 25 листопада 2015 року, відповідач суду не надав.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (частина 1статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» передбачено проведення оптимізації структури окремих районних управлінь Фонду шляхом їх об'єднання. Відповідно до вказаної Постанови реорганізовано управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області, внаслідок чого утворено Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 9, 11, 86, 159, 162, 163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Замінити управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на правонаступника Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Визнати за ОСОБА_1 право на нарахування та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести нарахуванням пенсії відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05 жовтня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Постанова, відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя І. В. Щербаченко