Ухвала суду № 58104493, 01.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
815/3367/15
Номер документу
58104493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2016 року м. Київ К/800/44040/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Гончар Л.Я.

Донця О.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційними скаргами Південної митниці Державної фіскальної служби та товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-промислова група "МАЙСТЕР" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-промислова група "МАЙСТЕР" до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Південної митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надміру сплачених до бюджету коштів,-

в с т а н о в и л а :

У червні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-промислова група "МАЙСТЕР" звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Південної митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надміру сплачених до бюджету коштів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Південної митниці Міндоходів щодо непідготовки у визначений законом строк висновку про повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-промислова група «Майстер» надмірно сплачених до бюджету коштів в сумі 67072,66 грн. Зобов'язано Південну митницю Міндоходів підготувати висновок про повернення коштів передоплати товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-промислова група «Майстер» з Державного бюджету України надмірно сплачених до бюджету митних платежів в сумі 67072,66 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, Південна митниця звернулася до суду з касаційною скаргою та просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Не погодилось з вказаними судовими рішеннями і ТОВ «Майстер» та посилаючись на порушеннями судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати в частині відмови в позові та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-промислова група "МАЙСТЕР" подано заяву про заміну сторони у справі - Південну митницю Міндоходів на Одеську митницю Державної фіскальної служби України.

Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність заміни відповідача - Південної митниці Державної митної служби України на Одеську митницю Державної фіскальної служби України.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, 13.08.2014 року ТОВ «ІПГ «Майстер» подало до Південної митниці Міндоходів митну декларацію № 500060804/2014/001169 та документи на підтвердження митної вартості товару, визначеної за основним (першим) методом.

За результатами здійснення митного контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України, Південною митницею Міндоходів 18.08.14 року прийнято рішення про коригування заявленої позивачем митної вартості товарів №500060804/2014/000018/2.

19.08.2014 року ТОВ «ІПГ «Майстер» подано до Південної митниці Міндоходів нову митну декларацію № 500060804/2014/001203, за якою товар розмитнено за митною вартістю, визначеною митним органом, та випущено товар у вільний обіг під гарантію шляхом сплати суми митних платежів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2014 року по справі №815/4968/14, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2015 року, позов ТОВ «ІПГ «Майстер» до Південної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №500060804/2014/000018/2 від 18.08.2014р., визнання протиправною бездіяльність щодо повернення надміру сплаченого до бюджету мита у сумі 67072,66 грн., стягнення з Державного бюджету України завдані збитки на суму надмірно сплаченого до бюджету мита у сумі 67072,66 грн., задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Південної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів №500060804/2014/000018/2 від 18.08.2014р. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На підставі зазначеного судового рішення, позивач звернувся до відповідача 1 із заявою від 19.03.2015 року №223/4968 про повернення коштів з бюджету за митною декларацією №500060804/2014/001203 від 19.08.2014 року, у сумі 67072,66 грн., та додав документи: копії постанови суду від 17.10.2015 року, ухвали суду від 04.03.2015 року, роздруківку ЕМД №500060804/2014/001203, копії платіжних доручень, копію акту звірки та копію довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів. Заява ТОВ «ІПГ «Майстер» від 19.03.2015 року № 223/4968 отримана Південною митницею Міндоходів 20.03.2015 року, що підтверджено квитанцією кур'єрської служби доставки.

В доповнення до заяви від 19.03.2015 року №223/4968 про повернення коштів з бюджету позивач направив 30.03.2015 року за вихідним №273/4968 Південній митниці Міндоходів, копію довідки №296 від 24.03.2015 року (чина до 03.04.2015 року) про відсутність податкової заборгованості декларанта. Зазначене доповнення до заяви отримане відповідачем 1, 31.03.2015 року, що підтверджено квитанцією кур'єрської служби доставки.

Листами Одеської митниці ДФС від 01.04.2015 року № 901/10/15-70-25-01 та від 10.04.2015 року № 1090/10/15-70-25-01, проінформовано позивача про направлення на адресу ГУ ДФС в Одеській області інформації для вирішення питання стосовно організації проведення документальної перевірки ТОВ «ІПГ «Майстер», щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД від 19.08.2014 №500060804/2014/001203.

Відповідей від Південної митниці, на адресу якого направлялися заяви від 19.03.2015 року № 223/4968 та 30.03.2015 року за вихідним №273/4968 до ТОВ «ІПГ «Майстер» не надходили. Та зазначені заяви позивача №223/4968 та №273/4968 розглядалися Одеською митницею ДФС.

Приписами ч.ч. 1-4 ст. 301 МК України, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України (ч.1). У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів (ч.2). Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (ч.3). Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку (ч.4).

Відповідно до п.1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення (затверджено наказом Міністерством фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 року №25/44 (далі Порядок №25/44)), надміру сплачені митні та інші платежі це сума коштів, що з різних причин внесена понад розмір, установлений законодавством.

Згідно з п. 3.4 Порядку 25/44, повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначена в Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, (затверджений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618, (далі Порядок № 618).

Приписами розділу ІІІ Порядку № 618 передбачено, що для повернення з державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. ( п.1). Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум (п.2). Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п.3).

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України (п.4). Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362, Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів (п.5). Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України. Копія Висновку пр повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю (п.6). Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви (п.7).

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентуються Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188, (далі Порядок № 882/1188).

Відповідно до п.п. 7, 10 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (п.7). На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п.10).

З вище зазначених норм законодавства вбачається, що підставою для повернення органом казначейства, платникам податків надміру сплачених сум є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

Отже, законодавчо встановленою умовою повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є прийняття митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.

При цьому, з метою підтвердження обґрунтованості заявлених до повернення сум, відповідний відділ (митного органу) перевіряє у встановлений термін факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Та не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви митний орган повинен прийняти висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів

Як вбачається з листів Одеської митниці ДФС від 01.04.2015 року № 901/10/15-70-25-01 та від 10.04.2015 року № 1090/10/15-70-25-01 митний орган, за наслідками розгляду заяви позивача від 19.03.2015 року, неодноразово повідомляє позивача про направлення до ГУ ДФС в Одеській області інформації для вирішення питання стосовно організації проведення перевірки ТОВ «ІПГ «Майстер», щодо правильності визначення бази оподаткування, достовірності та повноти нарахування та сплати митних платежів (листи: від 27.03.2015 року № 847/12/15-70-25-01, від 06.04.2015 року №949/12/15-70-25-01).

31.03.2015 року ГУ ДФС в Одеській області розглянуто лист Одеської митниці ДФС від 27.03.2015 року № 847/12/15-70-25-01, стосовно організації проведення документальної перевірки ТОВ «ІПГ «Майстер» та повідомлено про відсутність підстав для проведення документальної перевірки. Також 19 травня 2015 року ГУ ДФС в Одеській області за наслідками розгляду листа Одеської митниці ДФС від 06.04.2015 року №949/12/15-70-25-01 та від 29.04.2015 року № 1169/12/15-70-61(про направлення копій документів) стосовно організації проведення документальної перевірки ТОВ «ІПГ «Майстер», повідомлено про відсутність підстав для проведення документальної перевірки.

З вище вказаного вбачається, що ГУ ДФС в Одеській області не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів, також Південною митницею Міндоходів в запереченнях на адміністративний позов не зазначено про обґрунтованість підстав не надання у законодавчо визначений термін висновку до органу Казначейства про повернення надмірно сплачених митних платежів. Крім того Південною митницею Міндоходів не зазначено жодного недоліку в документах, які надані позивачем в якості додатків до заяви про повернення коштів.

В адміністративному позові позивач просив визнати протиправною бездіяльність Південної митниці щодо неповернення надмірно сплачених ТОВ «ІПГ «Майстер» коштів до бюджету на суму 67072,66 грн.

Однак, як вбачається з приписів вище зазначених нормативних актів митниця не наділена повноваженнями, щодо повернення коштів з бюджету, а лише у відповідності до процедури повернення платникам податків коштів, уповноважена приймати Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.

Тому, суди дійшли вірного висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Південної митниці Міндоходів щодо не підготовки у визначений законом строк висновку про повернення ТОВ «Інвестиційно-промислова група «Майстер» надмір сплачених до бюджету коштів в сумі 67072,66 грн. та зобов'язання Південної митниці Міндоходів підготувати висновок про повернення коштів передоплати ТОВ «Інвестиційно-промислова група «Майстер» з Державного бюджету України надмірно сплачених до бюджету митних платежів в сумі 67072,66 грн.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що при розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій були повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційних скарг висновків судів не спростовують.

Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Керуючись статтею 160, 208, 220, 222, 224, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Замінити відповідача - Південну митницю Державної митної служби України на його правонаступника - Одеську митницю Державної фіскальної служби України.

Касаційні скарги Південної митниці Державної фіскальної служби та товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-промислова група "МАЙСТЕР" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: